Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Mária Kolíková zostáva ministerkou spravodlivosti. Opozícia ju neodvolala.

Denisa Gdovinová
.denisa Gdovinová
Píše o školstve, zdravotníctve a sociálnych témach, zvlášť je jej srdcu blízka architektúra. Fascinujú ju veci, ktorým nerozumie, okrem ekonomiky. Rada číta zahraničné články o civilizačných témach a mestských trendoch, a potom skúša pátrať, či niekto tieto trendy vykonáva už aj na Slovensku. Nešportuje, zato všade chodí pešo, nemá ani električenku. Potom však nestíha a všade chodí neskoro. Miluje seriál MASH. Jej mail je: gdovinova@tyzden.sk
.posledné
.týždeň

Nemocničné dvere majú moc

.denisa Gdovinová .názory

„It could be so much better,“ opakuje dookola Lynette Sykora. Pochádza z Ameriky, ale žije s manželom a deťmi na Slovensku. Zažila však jednu nepríjemnú vec. Jej dieťa sa dostalo do slovenskej nemocnice.

.týždeň

Škola digitálnou hrou

.denisa Gdovinová .časopis .spoločnosť

Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave vraj objavila dieru na trhu. Otvára nový študijný program Teória digitálnych hier, ktorý v takom rozsahu na okolí nie je. A upozorňuje, že nepôjde len o teóriu.

.týždeň

Taká malá nádej školstva

.denisa Gdovinová .názory

Doktorandi sú strategickým článkom v ozdravení vysokých škôl. Sú ešte dosť mladí na to, aby mali energiu a chuť zmeniť svet, no už dosť zrelí na to, aby svoje vedomosti posunuli študentom. Ale čo ak nevedia ako?

.týždeň

Viac študentov z Ukrajiny

.denisa Gdovinová .časopis .reportáž

Minulý rok dostali štipendiá od slovenskej vlády presne traja Ukrajinci, ktorí sa rozhodli študovať na Slovensku. Tento rok chce štát udeliť mimoriadnych sedemdesiat štipendií navyše. Naplnia sa vôbec?

.týždeň

Čo hovorí Profesia

.denisa Gdovinová .časopis .téma

Veľtrh práce Profesia sa konal už šiesty rok v obrovskej bratislavskej Inchebe. V menšej budove by táto akcia ani nemohla byť – každého ročníka sa totiž zúčastní masa nezamestnaných ľudí.

.týždeň

Eset pomáha aj školstvu

.denisa Gdovinová .časopis .spoločnosť

Slovenská technická univerzita má dvanásť nových počítačov. Aj keď sa to nemusí zdať výnimočné, tentoraz je nová technika dôležitejšia. Až tak, že ju prišiel otvoriť prezident Andrej Kiska. Je teda jasné, že nejde o obyčajné počítače. Sú súčasťou nového výskumného centra, ktoré sponzoruje firma Eset. Študenti sa v ňom majú vzdelávať v oblasti informačnej bezpečnosti.

.týždeň

Študenti nech balia hydinu

.denisa Gdovinová .názory

Ak si študent stavebnej fakulty košickej technickej univerzity klikne na odkaz „pracovná príležitosť“, bude sklamaný. Teda, pokiaľ neštuduje na to, aby balil v Nemecku hydinu.

.týždeň

Veda chce prežiť

.denisa Gdovinová .časopis .spoločnosť

Ak chce mladý človek pracovať v Slovenskej akadémii vied, musí mať okrem znalostných predpokladov ešte niečo viac. Potrebuje veľa nadšenia, aby bol ochotný pracovať takmer zadarmo. Marína Cihová je mladou vedkyňou a pracuje na Ústave experimentálnej onkológie, ale napriek tomu celkom nerozumie televíznej kampani, ktorá hlása „Študuj vedu a techniku, budúcnosť sa ti poďakuje!“ Podľa nej by to mohlo byť skôr „Študuj vedu a techniku, ale priprav sa, že to budeš mať poriadne ťažké!“ A pravdepodobne sa ti ani nikto nepoďakuje. Mladých a nadšených vedcov je aj napriek tomu v Slovenskej akadémii vied dosť.

.týždeň

Pravá India na Slovensku

.denisa Gdovinová .časopis .biznis príbeh

Indická reštaurácia v centre Bratislavy si ako podtitul píše „autentická“. Indický majiteľ, indický šéfkuchár, pravé indické prísady a k tomu aj indická hudba a prostredie. A ešte aj indický názov Ashoka.

.týždeň

Kamenné kvety nezvädli

.denisa Gdovinová .časopis .kultúra

Dielo Kamenné kvety slovenského sochára Karola Lacka bolo dlho symbolom mesta Lučenec. Dnes je rozobrané na kusy. Na jeho mieste rastie obchodné centrum.