Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

A teraz idem za seba

A teraz idem za seba

.michal Magušin .filip Olšovský .témy 13.05.2017

Dlhé roky pôsobil ako nižšia politická váha – najprv ako štátny tajomník, neskôr ako jedna z nových tvárí SDKÚ či dvojka v Procházkovej Sieti. Po rokoch čakania sa nedávno rozhodol vstúpiť do politického súboja sám. Má však Miroslav Beblavý na to, aby sa stal novým lídrom pravice?

Inšpirujúcejšia ako Sissi

Inšpirujúcejšia ako Sissi

.eva Čobejová .témy 07.05.2017

Návštevníka Hofburgu či Schönbrunnu môže prekvapiť jedna vec: ako veľmi sa všade zdôrazňuje a pripomína postava nešťastnej manželky Františka Jozefa Sissi a ako málo sa nájde stôp po Márii Terézii.

Mala rada Bratislavu?

Mala rada Bratislavu?

.anton Vydra .témy 07.05.2017

V roku 1741 bola Mária Terézia korunovaná za uhorskú kráľovnú v Dóme svätého Martina v Bratislave. Odvtedy sa datujú jej početné návštevy hlavného mesta. Viac o nich hovorí Ingrid Kušniráková z Historického ústavu SAV.

Ochrancovia trónu

Ochrancovia trónu

.andrej Žiarovský .témy 07.05.2017

Ihneď po nástupe Márie Terézie na trón sa ukázalo, že diplomatické úsilie panovníčkinho otca cisára Karola VI. jej trón samo osebe nezachráni. To mohla urobiť iba silná armáda vedená schopnými vojvodcami, ale ani jedno z toho cisárovná pri nástupe na trón nemala.

Majstri sobášnej politiky

Majstri sobášnej politiky

.lukáš Krivošík .témy 06.05.2017

V manželskom živote Márie Terézie a Františka Štefana Lotrinského mala byť skutočne prítomná harmónia a vzájomná náklonnosť. No manželstvá ich detí, často uzatvárané z dôvodu štátnych a dynastických záujmov, neboli vždy šťastné.

Konzervatívna reformátorka

Konzervatívna reformátorka

.martin Mojžiš .témy 06.05.2017

S menom Márie Terézie a jej syna Jozefa II. sa spája jednak pojem osvietenského absolutizmu, a jednak množstvo ďalekosiahlych reforiem. Znamená to, že Mária Terézia bola osvietená reformátorka? To asi nie.

Kotlebovo fejsbúkovské Waterloo

Kotlebovo fejsbúkovské Waterloo

.lukáš Krivošík .michal Novota .témy 30.04.2017

Facebook zablokoval viacero stránok, cez ktoré na sociálnej sieti komunikovala Ľudová strana Naše Slovensko. Ide o jej dominantný komunikačný kanál k mladšej generácii. Môže ísť o najväčšiu ranu, ktorú zatiaľ kotlebovci utŕžili.

.týždeň

Nech šije!

.viera Kleinová .témy .fototéma 30.04.2017

Ako sme sa obliekali v časoch, keď naše životy plánoval a riadil komunistický režim? Bolo vôbec to, do čoho nás súdruhovia nútili obliekať sa, módou? Príbeh nerovného sobáša módy a totality mapuje aktuálna výstava Slovenskej národnej galérie Nech šije!

Vrece zemiakov, Kotleba a tí iní

Vrece zemiakov, Kotleba a tí iní

.andrej Bán .témy 30.04.2017

Tak a na jeseň tu máme opäť župné voľby. Meno Kotleba pozná každý a Ficov arogantný výrok spred štyroch rokov, že ho porazí aj vrece zemiakov, stihol zľudovieť. Kto sú vyzývatelia župana Kotlebu dnes? Aké majú šance?

Nechcel skončiť na dlažbe v pyžame

Nechcel skončiť na dlažbe v pyžame

.michal Novota .témy .fototéma 23.04.2017

V sobotu 10. marca uplynulo 70. rokov od vraždy Jana Masaryka. Prečítajte si rozhovor s Marekom Tomanom, autorom knihy o paláci, na ktorého nádvorí Masaryk zomrel.