Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.spoločnosť
Pezinčania súd vyhrali - skládka im stále hrozí
3:47

Pezinčania súd vyhrali - skládka im stále hrozí

.eugen Korda .spoločnosť 15.05.2013

Najvyšší súd zrušil povolenie na prevádzkovanie skládky odpadu v Pezinku. Jeho rozhodnutie však neznamená, že skládku nebude môcť byť v budúcnosti uvedená do prevádzky. Celý povoľovací proces sa totiž začne nanovo.

.týždeň

Pridávajú školy hodnotu?

.vladimír Burjan .spoločnosť 06.05.2013

V predchádzajúcich dvoch článkoch sme uvažovali o meraní vo vzdelávaní skôr všeobecne. Tentoraz sa pristavíme pri jednom konkrétnom koncepte, ktorý sa v súvislosti so školami spomína čoraz častejšie, a to aj u nás. Reč bude o meraní „pridanej hodnoty“ škôl.

.týždeň

Školské testy – dobrý sluha, zlý pán

.vladimír Burjan .spoločnosť 06.05.2013

V druhom z trojice článkov o meraní vo vzdelávaní sa bližšie pozrieme na hlavný merací nástroj, ktorý máme vo vzdelávaní k dispozícii – na školské (didaktické) testy.

.týždeň

Merať či nemerať vo vzdelávaní?

.vladimír Burjan .spoločnosť 06.05.2013

Nasledujúce tri články v rubrike .školstvo budú venované meraniu. V prvom si vyjasníme, akými krivolakými cestami preniklo meranie do pedagogiky. V druhom sa bližšie pozrieme na hlavný merací nástroj pedagógov – školské testy. Záver trilógie bude patriť úvahám o tom, či je v školstve možné merať „pridanú hodnotu“, a či je to vôbec rozumné.

.týždeň

Inšpekcia, byrokracia, a tak vôbec

.martin Mojžiš .spoločnosť 06.05.2013

Od spustenia Mikolajovej „reformy“ sú riaditelia a učitelia nezmyselne zaťažení často úplne absurdnou byrokraciou. Školská inšpekcia kontroluje, či sa riaditelia a učitelia neulievajú, či majú všetky papiere vyplnené tak, ako treba. Naozaj to treba? Porozprávali sme sa s bývalým hlavným školským inšpektorom Vladislavom Rosom.

.týždeň

Pohľad zvonku

.peter Paľaga .spoločnosť 06.05.2013

Mám 47, v školstve však pôsobím „len“ sedem rokov, po predchádzajúcej, dvojnásobne dlhej, podnikateľskej skúsenosti. Dovoľujem si preto ponúknuť svoj osobitý pohľad na tému kvázi zvonku.

.týždeň

Načo je komu školská inšpekcia?

.martin Mojžiš .spoločnosť 06.05.2013

Podľa zákona plní štátna školská inšpekcia najmä funkciu kontroly štátu nad úrovňou výchovy a vzdelávania. Podľa mnohých učiteľov slúži štátna školská inšpekcia najmä na zbytočnú buzeráciu. Čo z toho je bližšie k pravde?

.týždeň

Môžem ja niečo zmeniť?

.daniel Bútora .spoločnosť 06.05.2013

Školy často majú problém splniť všetky akademické očakávania vzdelávacích systémov; preto mnohí rodičia radi doplácajú za doučovanie. A smerom dovnútra majú niekedy školy problém presvedčiť žiakov, že to, čomu sa spoločne venujú, má pre žiakov zmysel a úžitok. Po týchto dvoch témach v minulých číslach sa tentoraz pozrieme na to, čo by mohli pre školy urobiť ľudia, ktorí si tieto a ďalšie nedostatky uvedomujú, no cítia, že nemajú nič, čím by to mohli pomôcť zmeniť.

.týždeň

Narnia, BilGym a blízke okolie

.daniel Bútora .spoločnosť 06.05.2013

V prvom článku série Školy a okolitý svet sme sa zaoberali fenoménom doučovania, ktoré nahrádza to, čo škola nestíha. Dnes sa pozrieme dovnútra školy na výzvu, ktorá je ešte väčšia ako akademická nedostatočnosť: ako presvedčiť školopovinné deti, že to, čo sa v škole deje, vôbec má nejaký zmysel? Že to súvisí s celým svetom naokolo?

Feldek: Náš právny systém sa zrútil

Feldek: Náš právny systém sa zrútil

.eugen Korda .spoločnosť 03.05.2013

Ľubomír Feldek je presvedčený, že pokiaľ sa nevyšetrí vražda Róberta Remiáša, dovtedy na Slovensku nebude platiť právo.