Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.téma
.týždeň

Ťažká jeseň STV

.časopis .téma

Čísla naznačujú, že diváci STV boli zatiaľ s Hrehovou televíziou aj celkom spokojní. Podľa mesačných ukazovateľov sledovanosti si STV dokázala udržať divácku odozvu a niektorými programami sa jej dokonca účinne darilo obmedzovať Markízu ako televízneho lídra.

.týždeň

Manželská vernosť. Aj pre politikov?

.časopis .téma

Mal to Bill Clinton, mal to Francois Mitterand, majú to traja najdôležitejší muži českej vrcholovej politiky. Čo je to? Choroba? Nie, milenka.Meno Monica Lewinsky je dnes symbolom. Ešte stále pripomína obdobie, keď to vyzeralo, že americký prezident pre jednu stážistku nadobro končí.

.týždeň

Politici, milenky a my

.časopis .téma

Nedávno známy sexuológ v spravodajstve televízie Markíza tvrdil, že

.týždeň

Európa Vasca da Gamu

.časopis .téma

Pred 510 rokmi, 8. júla 1497, vyplávala z Lisabonu flotila troch plavidiel. Mali oboplávať Afriku a nájsť námornú cestu do Indie. Týmto činom sa zmenilo všetko – vznikla nová Európa, a tá vládla novému svetu. Začala sa éra Vasca da Gamu.

.týždeň

Mnísi na strane Indiánov

.časopis .téma

Zámorské plavby neznamenali iba rozvoj medzinárodného obchodu, ale aj zrod medzinárodného práva. Boli to misionári, osobitne španielski dominikáni, ktorí v Novom svete obranou práv domorodého obyvateľstva vytvorili základy medzinárodného práva.

.týždeň

Vzory pre dnešok?

.časopis .téma

Portugalskí objavitelia a španielski conquistadori v mnohých ohľadoch reprezentujú to najveľkolepejšie z Európy. Ich odhodlanie objavovať nové svety a zapĺňať biele miesta na mapách poznania je niečo, čo môže inšpirovať každého moderného vedca.

.týždeň

Európa a islam

.časopis .téma

Hoci každé zovšeobecnenie aspoň trochu kríva, v istom zmysle je z pohľadu Európy 15. storočie protipólom jej súčasnosti. Kým pred 500 rokmi sa Európa vďaka odvážnym moreplavcom menila v novom globalizovanom svete na ekonomickú a politickú superveľmoc,