Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.školstvo
Vedomosti alebo kompetencie?

Vedomosti alebo kompetencie?

.martin Mojžiš .spoločnosť .školstvo 06.10.2023

Podľa zákona č. 245/2008 Zbierky zákonov (školského zákona) je cieľom výchovy a vzdelávania umožniť dieťaťu alebo žiakovi získať vzdelanie podľa tohto zákona. Tak vraví článok 1, paragraf 4, písmeno a). Písmená b) a c) hovoria o kompetenciách. A sú tam aj ďalšie písmená.

Má byť v škole dobre?

Má byť v škole dobre?

.martin Mojžiš .spoločnosť .školstvo 22.09.2023

Vždy som si myslel a dodnes si myslím, že deti nechodia do školy rady. A že by bolo lepšie, keby tam chodili radšej. A že jednou z úloh rozumnej reformy školstva by mala byť výrazná zmena práve v tejto veci. Lenže ako väčšina mincí, aj táto má dve strany.

Úvahy o školskej reforme

Úvahy o školskej reforme

.martin Mojžiš .spoločnosť .školstvo 15.09.2023

Mohlo by sa zdať, že polčas medzi začiatkom školského roku a parlamentnými voľbami je vhodný na hlbšiu úvahu o školskej reforme. Nie je to pravda. Tento čas je na podobné úvahy rovnako nevhodný ako ktorýkoľvek iný.

Kde vzniká pridaná hodnota školy?

Kde vzniká pridaná hodnota školy?

.róbert Chovanculiak .spoločnosť .školstvo 16.06.2023

Na Slovensku sa diskusia o školstve scvrkáva na trenice o platoch, obsahu a štruktúre dobrého vzdelávania. To je predmetom aj prebiehajúcej reformy v rámci Plánu obnovy.

Róbert Chovanculiak: Keď nejde zmeniť kurz lode, rozdajte záchranné člny

Róbert Chovanculiak: Keď nejde zmeniť kurz lode, rozdajte záchranné člny

.róbert Chovanculiak .spoločnosť .školstvo 14.04.2023

Školstvo je ako veľká zaoceánska loď, kde nikto nevie rýchlo zmeniť kurz, aj keď všetci vidia, že smerujú na ľadovec. Na Slovensku sa popálilo už dosť politikov, ktorí prebrali velenie, zahlásili nový smer, začali mykať kormidlom, ale loď nič. Poznám pár ostrieľaných námorníkov, ktorí už rezignovane vyhlásili školstvo za nereformovateľné.

A zas je tu školský rok

A zas je tu školský rok

.martin Mojžiš .spoločnosť .školstvo 02.09.2022

Začiatok školského roku je vhodnou príležitosťou opäť si raz položiť niektoré večné otázky: Aké je naše školstvo? Aké by malo byť? Ako sa to dá dosiahnuť? A tiež otázky, ktoré si až tak často nekladieme, hoci by sme mali. V prvom rade táto: Čo všetko môžeme pri prípadnom zlepšovaní školstva pokaziť?

Peter Zajac: O čom hovoríme, keď hovoríme o vzdelávaní?

Peter Zajac: O čom hovoríme, keď hovoríme o vzdelávaní?

.peter Zajac .spoločnosť .školstvo 02.09.2022

O čom hovoríme, keď hovoríme o vzdelávaní, vzdelanostnej ekonomike, to závisí od osoby hovoriaceho. Koho formovali nie školy, ale príležitosti, bude v školstve vidieť zase len príležitosť – pre seba.

Čím píšeme? Dejiny ceruzky a pera

Čím píšeme? Dejiny ceruzky a pera

.juraj Petrovič .veda .školstvo 02.09.2022

Školský rok sa začína, a tak všetci rodičia absolvujú obvyklý hon na školské pomôcky. Ako vzniká papier, z ktorého sú aj školské zošity, sme už písali v jednom z predošlých článkov. Ako ale na papier napísať prvé písmená, je úplne iná vec.

Odsúdení na neustálu adaptáciu

Odsúdení na neustálu adaptáciu

.ronald Blaško .spoločnosť .školstvo 25.05.2020

Pasca porovnávania nás tak zviera, že naša spokojnosť je viac určená naším relatívnym postavením voči okoliu než absolútnym stupňom bohatstva, tvrdí Thomas Hylland Eriksen, nórsky profesor sociálnej antropológie vo svojej knihe Syndróm veľkého vlka – Hľadanie šťastia v spoločnosti nadbytku.

Nastane v škôlkach katastrofa?

Nastane v škôlkach katastrofa?

.denisa Gdovinová .spoločnosť .školstvo 05.05.2019

O tom, že posledný rok materskej školy by mal byť pre deti povinný, sa debatuje dlho. Vláda teraz diskusie popohnala a do parlamentu predkladá zákon, ktorý zavedie povinnú predškolskú dochádzku už od budúceho roku. Môžeme očakávať v roku 2020 katastrofu?