Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.školstvo
Odsúdení na neustálu adaptáciu

Odsúdení na neustálu adaptáciu

.ronald Blaško .spoločnosť .školstvo 25.05.2020

Pasca porovnávania nás tak zviera, že naša spokojnosť je viac určená naším relatívnym postavením voči okoliu než absolútnym stupňom bohatstva, tvrdí Thomas Hylland Eriksen, nórsky profesor sociálnej antropológie vo svojej knihe Syndróm veľkého vlka – Hľadanie šťastia v spoločnosti nadbytku.

Nastane v škôlkach katastrofa?

Nastane v škôlkach katastrofa?

.denisa Gdovinová .spoločnosť .školstvo 05.05.2019

O tom, že posledný rok materskej školy by mal byť pre deti povinný, sa debatuje dlho. Vláda teraz diskusie popohnala a do parlamentu predkladá zákon, ktorý zavedie povinnú predškolskú dochádzku už od budúceho roku. Môžeme očakávať v roku 2020 katastrofu?

Kariérne dilemy deviatakov

Kariérne dilemy deviatakov

.denisa Gdovinová .spoločnosť .školstvo 19.01.2019

V štrnástich ešte síce nepremýšľajú o svojej kariére, no už si majú v deviatom ročníku vybrať strednú školu. Na slovenských školách chýba kariérne poradenstvo, ktoré by im pomohlo rozhodnúť sa. Situáciu tohtoročným deviatakom sťažuje aj ministerstvo.

Integrácia po slovensky: Veselé a segregované deti

Integrácia po slovensky: Veselé a segregované deti

.denisa Gdovinová .spoločnosť .školstvo 17.11.2018

V mestách žijú Rómovia zvyčajne na jednom mieste, čo znamená, že deti spadajú pod jeden školský obvod. Aké sú dôsledky? Vznikajú čisto rómske triedy či celé školy. Mesto Vranov nad Topľou dostalo ako prvé sťažnosť na to, že takto segreguje.

Pre Rómov nemôžeme nič spraviť? Povedzte to mojim rómskym žiakom do očí

Pre Rómov nemôžeme nič spraviť? Povedzte to mojim rómskym žiakom do očí

.denisa Gdovinová .spoločnosť .školstvo 04.11.2018

Sedem slovenských škôl sa rozhodlo počas nasledujúceho roka zlepšiť inklúziu vo svojich triedach. Štartovacie školenie v Poprade viedli pedagógovia z britskej školy Babington Academy, ktorá slovenských žiakov dobre pozná. Najmä tých rómskych.

.týždeň

Ako sme opravovali maturitné testy

.spoločnosť .školstvo 24.03.2018

Každý rok sa pri opravovaní maturitných testov z angličtiny deje ten istý scenár. Predsedovia maturitných komisií odhodlane dodržiavajú protokol, ktorý striktne odkazuje na záväznosť kľúča.

Digitálna branná výchova?

Digitálna branná výchova?

.denisa Gdovinová .spoločnosť .školstvo 28.05.2017

Môže branná výchova, ktorú navrhuje ministerstvo školstva, zamedziť nárast radikálnych nálad u žiakov? Podľa učiteľa informatiky Jozefa Cimru dnes nie je hlavnou zbraňou vzduchovka, ale komentár na facebooku.

Prepadnutie sa nekoná

Prepadnutie sa nekoná

.denisa Gdovinová .spoločnosť .školstvo 30.04.2017

V reforme Učiace sa Slovensko je aj návrh, aby žiaci na prvom stupni nemohli prepadávať. Čo na takýto návrh ministerstva hovorí riaditeľka Základnej školy v Bystranoch Júlia Čurillová?

Burjan, Kočan a Gröhling: Reforma či Plavčanov zdržiavací manéver?

Burjan, Kočan a Gröhling: Reforma či Plavčanov zdržiavací manéver?

.martin Mojžiš .filip Olšovský .slovensko .školstvo 01.04.2017

Nedávno bol zverejnený materiál Učiace sa Slovensko, ústredný plán pre „najväčšiu reformu školstva za posledných 25 rokov“, ako ju avizoval minister Plavčan. Aký je? A je vôbec šanca, že sa zrealizuje?

Neznechuťme deťom históriu

Neznechuťme deťom históriu

.anton Vydra .spoločnosť .školstvo 19.03.2017

Na stôl najskôr položí dve kôpky kníh. Prvá je vysoká, druhá nízka. Prvú tvoria rôzne české učebnice, druhú všetky slovenské. Dejepis učí 25 rokov, no dnes už bez učebníc. Vladimíra Porgesová.