Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.školstvo
.týždeň

Viac muziky za menej peňazí?

.michaela Farenzenová .časopis .školstvo 24.06.2013

Väčšina učiteľov sa obáva, že inkluzívne vzdelávanie je v praxi realizovateľné iba ťažko. Politici a vedúci pracovníci v školstve tvrdia, že naň nie sú peniaze. Mimovládne organizácie však argumentujú, že ide o vzdelávanie kvalitnejšie, spravodlivejšie a dokonca aj lacnejšie.

.týždeň

Kľúčom sú dobré verejné základné školy

.zuzana Zimenová .časopis .školstvo 16.06.2013

Málokto má serióznu odpoveď na otázku, či je lepšie zmeniť naše základné školy na inkluzívne, alebo treba popri nich aj naďalej pestovať školy špeciálne pre deti nadané a zdravotne znevýhodnené. Možno je chyba v zle položenej otázke.

.týždeň

Fínska inšpirácia: inklúzia v spoločnej škole

.vladimír Burjan .martin Kríž .časopis .školstvo 08.06.2013

Inkluzívne vzdelávanie znamená dať deťom s rôznymi schopnosťami, potrebami a pôvodom šancu, aby sa učili v spoločnej triede. Pritom však rešpektuje osobnosť dieťaťa a jej vývoj. Inklúzia teda znamená, že sa učíme všetci spolu, ale každý niečo iné alebo iným spôsobom. Oxymoron?

.týždeň

Intelektuálny dlh

.peter Gubiš .časopis .školstvo 02.06.2013

V školskej rubrike .týždňa sa venujeme prevažne základnému a strednému školstvu. Chceme však dať priestor aj závažným témam z oblasti vysokého školstva. Tentoraz prinášame pohľad Petra Gubiša.

.týždeň

Dobrá správa pre vysoké školy?

.gabriela Kajtárová .časopis .školstvo 19.05.2013

Minister školstva predložil na verejnú diskusiu Správu o stave školstva na Slovensku. Verejnosť aj politici intenzívne preberajú základné a stredné školstvo, ale diskusia o vysokých školách je chudobná.

.týždeň

Dialóg namiesto múrov

.dušan Jaura .časopis .školstvo 04.05.2013

Slovensko na prvý pohľad vyznieva pomerne jednoznačne: väčšina obyvateľstva sa hlási ku kresťanstvu, odvolávame sa na cyrilo-metodskú tradíciu a po Poľsku máme percentuálne druhú najvyššiu návštevnosť kostolov v Európe.

.týždeň

Mali sme inšpekciu

.maja Smreková .časopis .školstvo 29.04.2013

Prišli predminulý týždeň. Deň vopred sa ohlásili. Veľmi milí, kultivovaní páni. Nevnášali žiadny des ani nepokoj. Ani v diskusii o tom, čo slovenské školstvo potrebuje, sme sa názorovo veľmi nelíšili.

.týždeň

Dve správy o stave školstva

.časopis .školstvo 21.04.2013

V apríli uzreli svetlo sveta dve správy o stave slovenského školstva. Jednu z nich predložil minister vláde, ktorá ju zobrala na vedomie. Druhú predložilo niekoľko učiteľov verejnosti, a tá by ju nemala nechať nepovšimnutú. Skutočnú správu o stave školstva totiž dostaneme až porovnaním týchto dvoch správ.

.týždeň

Trikrát o meraní

.vladimír Burjan .časopis .školstvo 14.04.2013

V predchádzajúcich dvoch článkoch sme uvažovali o meraní vo vzdelávaní skôr všeobecne. Tentoraz sa pristavíme pri jednom konkrétnom koncepte, ktorý sa v súvislosti so školami spomína čoraz častejšie, a to aj u nás. Reč bude o meraní „pridanej hodnoty“ škôl.

.týždeň

Školské testy – dobrý sluha, zlý pán

.vladimír Burjan .časopis .školstvo 08.04.2013

V druhom z trojice článkov o meraní vo vzdelávaní sa bližšie pozrieme na hlavný merací nástroj, ktorý máme vo vzdelávaní k dispozícii – na školské (didaktické) testy.