Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Akcia .týždňa: Presvedč jedného nevoliča
.osobnosť
.týždeň

Očami Doroty Nvotovej

.dorota Nvotová ..ako je to (s)právne .osobnosť 02.06.2013

Stojím na pumpe pred stojanom na slnečné okuliare. Všetky majú rovnaký tvar, len farbu majú inú. Čisté osemdesiate roky. Márne hľadám niečo, čo vyzerá trošku inak. Radšej sedemdesiate, úplne najradšej šesťdesiate, alebo prosto bársčo.

.týždeň

Filozofujúci (ne)filozof

.roman Králik .tibor Máhrik .časopis .osobnosť 05.05.2013

Máloktorý z filozofov má taký veľký význam pre súčasnosť ako dánsky mysliteľ Søren Kierkegaard, ktorý sa narodil presne pred 200 rokmi, 5. mája 1813, v Kodani.

.týždeň

Aj železná, aj lady

.časopis .osobnosť 13.04.2013

V pondelok 8. apríla zomrela v Londýne vo veku 87 rokov bývalá britská premiérka Margaret Thatcherová, najvýznamnejší britský politik od smrti Winstona Churchilla. Thatcherová bola telom aj dušou politik: od roku 1959 až do roku 1990 bola poslankyňou parlamentu, v rokoch 1979-1990 bola – ako jediná žena v britských dejinách - predsedkyňou vlády. Barónka Thatcherová významne ovplyvnila britskú, európsku aj svetovú politiku a thatcherizmus inšpiroval mnohé krajiny sveta, vrátane Slovenska. Česť jej pamiatke.

.týždeň

Živý a rozjatrený

.pavel Vilikovský .časopis .osobnosť 11.03.2013

Keď som sa začal aj mimoškolsky zaujímať o súčasnú slovenskú literatúru, našiel som v suchopáre socialistického realizmu pre seba dvoch „živých“ spisovateľov, Alfonza Bednára a Dominika Tatarku. Predstavovali v mojich očiach dva rozličné prozaické princípy, epický a lyrický, a ten druhý bol a dodnes je môjmu naturelu bližší.

.týždeň

Tatarkov kód

.peter Zajac .časopis .osobnosť 11.03.2013

Dominik Tatarka (14. 3. 1913 – 10. 5. 1989) patrí do základného kánonu slovenskej literatúry a kultúry dvadsiateho storočia. Toto suché konštatovanie je síce pravdivé, ale neobsažné, lebo nehovorí nič o skutočných významoch jeho diela. Len o kúsok ďalej sa dostaneme konštatovaním, že bol prozaikom, výtvarným esejistom, autorom koncepcie kultúry ako obcovania, predstavy ľudského spoločenstva ako augustínovskej Obce božej a že bol demýtizátor a zároveň tvorca nových mýtov, autor, ktorý postavil proti démonovi súhlasu démona pochybností, ale aj démona pátosu.

.týždeň

O Neilovi Armstrongovi

.peter Pišťanek .časopis .osobnosť 02.09.2012

Asi málokto na svete bol taký nesúci stať sa popkultúrnou ikonou doznievajúcich 60. rokov, ako Neil Alden Armstrong. A zároveň asi málokto bol súcejší na úlohu, ktorej sa mu dostalo – veliť prvej výprave na Mesiac.

.týždeň

Rehabilitácia ikony

.ľubomír Souček .časopis .osobnosť 27.05.2012

Čerstvý celovečerný film českej dokumentaristky Olgy Sommerovej Věra 68 obsahuje v sebe mnoho posolstiev. Jedným z nich je verejná rehabilitácia ikony menom Věra Čáslavská, ktorej jej spoluobčania veľmi veľa dlhujú.

.týždeň

Magorov odkaz v časoch hladomoru

.lucia Piussi .časopis .osobnosť 19.11.2011

Magor bol čistý lieh. Špiritus. Dobrodružstvo v nečakanej chvíli. Vykoľajil vám na chvíľu život a potom ste si na to stále spomínali.

.týždeň

Vráťa Brabenec: Magor zomrel na smútok

.peter Bálik .časopis .osobnosť 19.11.2011

Na Ivana Magora Jirousa spomína pre .týždeň jeho blízky priateľ a spolupracovník Vráťa Brabenec, saxofonista skupiny The Plastic People Of The Universe.

.týždeň

Leonardo našej doby

.robert Žitňanský .časopis .osobnosť 09.10.2011

Predčasná smrť zakladateľa Applu Stevena Jobsa je smutná ako akákoľvek predčasná smrť. Výnimočnou ju však robí nielen to, čo všetko Jobs za svoj život stihol a dosiahol, ale najmä predstava, koľko toho ešte stihnúť mohol.