Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.osobnosť
.týždeň

Priama reč Lucie Piussi

.lucia Piussi .časopis .osobnosť 13.07.2014

Patrí k dobrej tradícii európskej nafúkanosti opovrhovať takzvaným ekonomickým myslením. Akoby správať sa altruisticky, ctiť vládu zákona a lásky k blížnemu bolo iba vzácnou nadstavbou osvietenej mysle, a nie tým najekonomickejším správaním sa spoločenstva, ktoré chce prežiť! Opovrhujeme ekonomickým pohľadom na svet, akoby v ňom bolo čosi nízke, pritom na uspokojenie tých najväčších ideálov by úplne stačilo, keby sme sa dokázali správať práve ekonomicky.

.týždeň

Priama reč Lucie Piussi

.lucia Piussi .časopis .osobnosť 22.09.2013

Slovensko je krásna krajina. Slováci sú dobrí ľudia. Hej. Ako hovorí môj kamarát, nie je nič horšie ako dobrý človek. Presne. Nič to neznamená. Slováci sú nevychovaní. Beznádejne nevychovaný národ. Priemerný Slovák je vzbúrený sluha. Krásne to vidno na čašníkoch. Slovenský čašník, prototyp vzbúreného sluhu, nenávidí každého hosťa. Za chrbtom by mu najradšej podrezal hrdlo. Ale musí mu doniesť kávičku s mliečkom. Ide ho poraziť od zlosti. Nemá však ani štipku hrdosti, nepostaví vlastný podnik, nikdy neopustí sluhovskú pozíciu. Po zem sa skloní pred akoukoľvek mocou.

.týždeň

Desatoro Silvestra Krčméryho

.vladimír Krčméry .časopis .osobnosť 16.09.2013

Odišiel načas Silvo Krčméry, lekár, spoluzakladateľ Inštitútu Fatima, zameraného na apoštolát Ruska. Horlivý organizátor laického apoštolátu, pokračovateľ diela Rodiny, mostu Tomislava Kolakoviča medzi Východom a Západom. Bojovník proti fašizmu a komunizmu. Najmä však veselý, jednoduchý a večne mladý človek. Misionár, ktorý nikdy nemohol vycestovať na misie. Pán nám dožičil tešiť sa z jeho charizmy, úsmevu a nádeje takmer deväťdesiat rokov. Deo Gratias.

.týždeň

Náš apoštol

.františek Mikloško .časopis .osobnosť 16.09.2013

Silvo Krčméry sa zoznámil s Dominikom Tatarkom v druhej polovici osemdesiatych rokov. Keď sa u neho v podkroví Silvo prvýkrát usadil, Dominik mu povedal: „Dajte si, prosím, dolu okuliare.“ Keď si ich Silvo sňal, Dominik povedal: „Máte tvár ako apoštol!“ A odvtedy ho už Dominik medzi nami takto menoval. Silvo Krčméry bol apoštol, ktorý celý život kráčal „naboso v sandáloch.“ Bol výnimočne nadaný, vedel cudzie jazyky, vedel pekne spievať, mal skvelú pamäť, ukončil na Karlovej univerzite v Prahe medicínu.

.týždeň

Najväčší disident

.jaroslav Daniška .jozef Majchrák .časopis .osobnosť 16.09.2013

Minulý týždeň 10. septembra zomrel v Bratislave Silvester Krčméry. Muž, ktorý v roku 1954 povedal komunistom dnes už slávnu vetu „Vy máte moc, my máme pravdu!“

.týždeň

Čoraz častejšie som v kriminále

.štefan Chrappa .časopis .osobnosť 16.06.2013

Psychiater, diakon, pedagóg, teológ. Minulý rok ho vďaka šírke jeho vzdelania zapísali do českej knihy rekordov. Verejnosť ho pozná najmä ako spisovateľa, v týchto dňoch mu vychádza dvadsiata štvrtá kniha. Venuje sa hypnóze i esperantu. Renesančný človek Max Kašparů.

.týždeň

Priama reč Lucie Piussi

.lucia Piussi .časopis .osobnosť 02.06.2013

Po zhliadnutí dych vyrážajúceho filmu Kauza Cervanová mi už pár dní chodí po rozume jedna vec: Ako sa k tejto kauze postaví tá časť súdnictva, ktorá odmieta Harabina a jeho klanové praktiky? A zaujme vôbec nejaký zásadný postoj? Toto by ma zaujímalo viac ako čokoľvek iné.

.týždeň

Očami Doroty Nvotovej

.dorota Nvotová ..ako je to (s)právne .osobnosť 02.06.2013

Stojím na pumpe pred stojanom na slnečné okuliare. Všetky majú rovnaký tvar, len farbu majú inú. Čisté osemdesiate roky. Márne hľadám niečo, čo vyzerá trošku inak. Radšej sedemdesiate, úplne najradšej šesťdesiate, alebo prosto bársčo.

.týždeň

Filozofujúci (ne)filozof

.roman Králik .tibor Máhrik .časopis .osobnosť 05.05.2013

Máloktorý z filozofov má taký veľký význam pre súčasnosť ako dánsky mysliteľ Søren Kierkegaard, ktorý sa narodil presne pred 200 rokmi, 5. mája 1813, v Kodani.

.týždeň

Aj železná, aj lady

.časopis .osobnosť 13.04.2013

V pondelok 8. apríla zomrela v Londýne vo veku 87 rokov bývalá britská premiérka Margaret Thatcherová, najvýznamnejší britský politik od smrti Winstona Churchilla. Thatcherová bola telom aj dušou politik: od roku 1959 až do roku 1990 bola poslankyňou parlamentu, v rokoch 1979-1990 bola – ako jediná žena v britských dejinách - predsedkyňou vlády. Barónka Thatcherová významne ovplyvnila britskú, európsku aj svetovú politiku a thatcherizmus inšpiroval mnohé krajiny sveta, vrátane Slovenska. Česť jej pamiatke.