Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.osobnosť
.týždeň

Živý a rozjatrený

.pavel Vilikovský .časopis .osobnosť 11.03.2013

Keď som sa začal aj mimoškolsky zaujímať o súčasnú slovenskú literatúru, našiel som v suchopáre socialistického realizmu pre seba dvoch „živých“ spisovateľov, Alfonza Bednára a Dominika Tatarku. Predstavovali v mojich očiach dva rozličné prozaické princípy, epický a lyrický, a ten druhý bol a dodnes je môjmu naturelu bližší.

.týždeň

Tatarkov kód

.peter Zajac .časopis .osobnosť 11.03.2013

Dominik Tatarka (14. 3. 1913 – 10. 5. 1989) patrí do základného kánonu slovenskej literatúry a kultúry dvadsiateho storočia. Toto suché konštatovanie je síce pravdivé, ale neobsažné, lebo nehovorí nič o skutočných významoch jeho diela. Len o kúsok ďalej sa dostaneme konštatovaním, že bol prozaikom, výtvarným esejistom, autorom koncepcie kultúry ako obcovania, predstavy ľudského spoločenstva ako augustínovskej Obce božej a že bol demýtizátor a zároveň tvorca nových mýtov, autor, ktorý postavil proti démonovi súhlasu démona pochybností, ale aj démona pátosu.

.týždeň

O Neilovi Armstrongovi

.peter Pišťanek .časopis .osobnosť 02.09.2012

Asi málokto na svete bol taký nesúci stať sa popkultúrnou ikonou doznievajúcich 60. rokov, ako Neil Alden Armstrong. A zároveň asi málokto bol súcejší na úlohu, ktorej sa mu dostalo – veliť prvej výprave na Mesiac.

.týždeň

Rehabilitácia ikony

.ľubomír Souček .časopis .osobnosť 27.05.2012

Čerstvý celovečerný film českej dokumentaristky Olgy Sommerovej Věra 68 obsahuje v sebe mnoho posolstiev. Jedným z nich je verejná rehabilitácia ikony menom Věra Čáslavská, ktorej jej spoluobčania veľmi veľa dlhujú.

.týždeň

Magorov odkaz v časoch hladomoru

.lucia Piussi .časopis .osobnosť 19.11.2011

Magor bol čistý lieh. Špiritus. Dobrodružstvo v nečakanej chvíli. Vykoľajil vám na chvíľu život a potom ste si na to stále spomínali.

.týždeň

Vráťa Brabenec: Magor zomrel na smútok

.peter Bálik .časopis .osobnosť 19.11.2011

Na Ivana Magora Jirousa spomína pre .týždeň jeho blízky priateľ a spolupracovník Vráťa Brabenec, saxofonista skupiny The Plastic People Of The Universe.

.týždeň

Leonardo našej doby

.robert Žitňanský .časopis .osobnosť 09.10.2011

Predčasná smrť zakladateľa Applu Stevena Jobsa je smutná ako akákoľvek predčasná smrť. Výnimočnou ju však robí nielen to, čo všetko Jobs za svoj život stihol a dosiahol, ale najmä predstava, koľko toho ešte stihnúť mohol.

.týždeň

Nájdite to, čo milujete

.steve Jobs .časopis .osobnosť 09.10.2011

Je mi cťou, že tu smiem byť s vami pri slávnostnom otvorení roka na jednej z najlepších univerzít sveta. Sám som univerzitu nikdy neskončil. Ak mám priznať pravdu, toto je najbližšie, ako som sa dostal k promócii. Dnes vám chcem vyrozprávať tri príbehy zo svojho života.

.týždeň

Muž

.časopis .osobnosť 02.10.2011

S Václavom Havlom som sa nikdy v živote osobne nestretol. Napriek tomu patrí do okruhu ľudí, ktorých považujem za svojich blízkych. Čiastočne je to z vďaky, čiastočne z iných dôvodov.

.týždeň

Mám podobný sen

.iveta Radičová .časopis .osobnosť 02.10.2011

Bolo to ešte niekedy v polovici osemdesiatych rokov minulého storočia, keď som si prečítala esej Václava Havla Moc bezmocných. Komunistickým režimom bola, samozrejme, zakázaná a šírila sa len ako samizdat.