Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.osobnosť
.týždeň

Vráťa Brabenec: Magor zomrel na smútok

.peter Bálik .časopis .osobnosť

Na Ivana Magora Jirousa spomína pre .týždeň jeho blízky priateľ a spolupracovník Vráťa Brabenec, saxofonista skupiny The Plastic People Of The Universe.

.týždeň

Leonardo našej doby

.robert Žitňanský .časopis .osobnosť

Predčasná smrť zakladateľa Applu Stevena Jobsa je smutná ako akákoľvek predčasná smrť. Výnimočnou ju však robí nielen to, čo všetko Jobs za svoj život stihol a dosiahol, ale najmä predstava, koľko toho ešte stihnúť mohol.

.týždeň

Nájdite to, čo milujete

.steve Jobs .časopis .osobnosť

Je mi cťou, že tu smiem byť s vami pri slávnostnom otvorení roka na jednej z najlepších univerzít sveta. Sám som univerzitu nikdy neskončil. Ak mám priznať pravdu, toto je najbližšie, ako som sa dostal k promócii. Dnes vám chcem vyrozprávať tri príbehy zo svojho života.

.týždeň

Muž

.časopis .osobnosť

S Václavom Havlom som sa nikdy v živote osobne nestretol. Napriek tomu patrí do okruhu ľudí, ktorých považujem za svojich blízkych. Čiastočne je to z vďaky, čiastočne z iných dôvodov.

.týždeň

Mám podobný sen

.iveta Radičová .časopis .osobnosť

Bolo to ešte niekedy v polovici osemdesiatych rokov minulého storočia, keď som si prečítala esej Václava Havla Moc bezmocných. Komunistickým režimom bola, samozrejme, zakázaná a šírila sa len ako samizdat.

.týždeň

November

.peter Zajac .časopis .osobnosť

Dych dejín ovanul Václava Havla dvakrát. Prvý raz ako dramatika, druhý raz v novembri 1989. Ešte sa len uvidí, aké miesto bude mať v kultúre ako dramatik a esejista. Ako muž novembrovej revolúcie má však význam rozhodujúci.

.týždeň

Havel

.péter Hunčík .časopis .osobnosť

Ak novinári a politici koncom osemdesiatych rokov hovorili o východoeurópskych zmenách, tak všetci mysleli na Poľsko alebo Maďarsko. Na to, že tieto dve krajiny spustia proces zmien a ostatní ich budú nasledovať.

.týždeň

Magická noc s basistom

.martin Bútora .časopis .osobnosť

Bol to zázrak, že sa stretnutie na jeseň roku 1983 vôbec uskutočnilo, že účastníkov z Čiech a Moravy nezastavili fízli hneď za Prahou či za Brnom, že dorazili do chalupy kdesi v Karpatoch. Večer sa niesol v rôznych tónoch, debatovalo sa, pracovalo, popíjalo, rozoberala sa politika, kultúra, diskutovalo sa o obsahu budúceho čísla časopisu Obsah.

.týždeň

Neuchopiteľný Havel

.václav Malý .časopis .osobnosť

Dobre si pamätám ten deň, keď som ho prvý raz osobne stretol. Bolo to v apríli 1978 pri zakladaní Výboru na obranu nespravodlivo stíhaných. Bol som celý rozochvený, keď mi pri zoznamovaní podával ruku.

.týždeň

Bol to výborný šéf

.jozef Majchrák .časopis .osobnosť

Rozhovor o Václavovi Havlovi s jeho bývalým kancelárom a súčasným českým ministrom zahraničných vecí Karlom Schwarzenbergom.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 3. stránka z 4
  • 4