Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.náboženstvo
Tichá výzva Benedikta XVI.

Tichá výzva Benedikta XVI.

.anton Vydra .spoločnosť .náboženstvo 05.01.2023

Smrť veľkých osobností nesprevádzajú iba nekrológy, ktoré opíšu základné trajektórie ich životov. Nie sú to len spomienky tých, ktorí ich poznali či názory známych osobností. Popri tom všetkom sú tu aj drobné sondy, ktoré z celku veľkého života vylúpnu maličkosť. O niečo také by som sa chcel pokúsiť v prípade Benedikta XVI.

Psychiater, rabín a kňaz: Ako si v dnešnej dobe nezúfať?

Psychiater, rabín a kňaz: Ako si v dnešnej dobe nezúfať?

.michal Oláh .spoločnosť .náboženstvo 06.02.2022

Kresťanský psychiater, biskup, kazateľ, rabín a rehoľník hľadajú odpovede na otázky, ako sa vyhnúť zúfalstvu, prekonať strach, úzkosť a neistotu z rýchlo sa meniaceho sveta v pandémii. Vychádzajú z kresťanskej spirituality, rabínskej múdrosti a desaťročí živého vzťahu k Bohu.

Pápež František: Ekonomika vylúčenia zabíja

Pápež František: Ekonomika vylúčenia zabíja

.michal Oláh .spoločnosť .náboženstvo 06.11.2021

Sociálno-ekonomické myslenie pápeža Františka patrí k silným črtám jeho pontifikátu. Vyvoláva rozpačité reakcie medzi západnými novinármi, ekonómami aj politikmi. Z ich úst počuť: „rešpektujem pápeža vo všetkom okrem ekonomiky“. Prečo tento odmietavý postoj? Pretože Bergoglio Západu nič „nedlhuje“ a nebojí sa kritiky.

Guy Gilbert, farár gaunerov i šľachticov

Guy Gilbert, farár gaunerov i šľachticov

.štefan Chrappa .spoločnosť .náboženstvo 04.07.2021

Korona preverila celú spoločnosť. Novú skúsenosť si nesie aj cirkev na Slovensku. Obdobie, keď boli úplne uzavreté chrámy a obmedzená aj individuálna pastorácia, položilo laikom i kňazom viaceré dôležité otázky.

Salarabandalara. Kto sú Charizmatici - svätci či komedianti?

Salarabandalara. Kto sú Charizmatici - svätci či komedianti?

.štefan Chrappa .spoločnosť .náboženstvo 18.04.2021

Pred časom zarezonovalo v prostredí internetu video, kde sa pani z kresťanského spoločenstva modlí za bývalého premiéra a bývalého ministra zdravotníctva. V „salarabandalara“ požehnaní žiada pre politikov to najcennejšie, čo si želal aj kráľ Šalamún – múdrosť. Táto modlitba vyvolala množstvo posmechu, ironických reakcií a tiež niekoľko hudobných remixov.

Pápež heretik? Ani omylom!

Pápež heretik? Ani omylom!

.štefan Chrappa .spoločnosť .náboženstvo 19.07.2020

Pápežský dokument Amoris Laetitia vyvolal vo svete katolíkov mnohé otázniky, na niektorých miestach priam rozbroje. Je to text, ktorý vznikol v roku 2016 a je plodom mimoriadnej synody o rodine z roku 2014 a riadnej biskupskej synody o rodine v roku 2015.

.týždeň

V krajine pápeža

.milan Hudaček .časopis .náboženstvo 16.03.2013

Pri pohľade z lietadla na latinskoamerický kontinent vás zaujme červenkavá farba zeme. Aká je táto krajina? Akí ľudia tu žijú? pýtal som sa v duchu, keď som v decembri 2000 letel na pozvanie argentínskych jezuitov do ich krajiny.

.týždeň

Prečo práve on?

.imrich Gazda .časopis .náboženstvo 16.03.2013

Celý svet prekvapilo nielen meno nového pápeža, ale aj jeho prvé dni v úrade. Bude to iný pápež ako Benedikt XVI.

.týždeň

Půst – doba Boží skrytosti

.tomáš Halík .časopis .náboženstvo 03.03.2013

Prožíváme dobu postní. V této době bývají podle staré tradice obrazy a kříže v kostelech zakryty. Jsou zakryty až do Velkého pátku, do dne, kdy si připomínáme nejradikálnější skrytost Boží. Onu Boží skrytost, jejímž výrazem je Ježíšův výkřik na kříži: Bože můj, proč jsi mne opustil?

.týždeň

2012

.juraj Jordán Dovala .časopis .náboženstvo 08.01.2012

Vstupujeme do nového roku a mnohí z nás nevedia, čo od neho očakávať. Šíria sa správy, že rok 2012 bude ten posledný, ktorý ľudstvo na tejto planéte prežije, pretože kalendár starých Mayov sa záhadne končí práve v decembri tohto roku.