Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.náboženstvo
.týždeň

Rio de Klin

.michal Lipiak .časopis .náboženstvo

Prekvapenie uprostred slovenskej panorámy: nad oravskou obcou Klin, na vrchu Grapa, stojí socha Ježiša Krista. Niekoľkometrový Ježiš je kópiou toho známejšieho a väčšieho z Ria de Janeiro.

.týždeň

Stretnutia

.imrich Gazda .časopis .náboženstvo

Okrem Slovenky Evy Jánošíkovej a ďalších jedenástich mladých, ktorí mali príležitosť obedovať s pápežom, sa zoči-voči Benediktovi XVI. ocitlo niekoľko ďalších ľudí.

.týždeň

Svätý hurhaj

.michal Lipiak .časopis .náboženstvo

Španielsko je krajina kontrastov a pápeža Benedikta XVI. tu počas Dní mládeže nevítala len elita, ale aj protesty. Najmä sa však zišlo vyše milióna nadšených ľudí.

.týždeň

Írsko opäť schladilo Vatikán

.imrich Gazda .časopis .náboženstvo

Írska cirkev zamestnáva Svätú stolicu už niekoľko rokov. Napriek sprísneným normám sa totiž stále objavujú nové prípady sexuálnych deliktov kňazov.

.týždeň

Milánsky pápež

.imrich Gazda .časopis .náboženstvo

Miláno malo vždy šťastie na dobrých arcibiskupov. Zrejme preto, že ich vyberajú s osobitnou starostlivosťou. Nielen pre význam tej arcidiecézy. Z Milána prišli v 20. storočí až dvaja pápeži, pričom arcibiskup tejto metropoly sa počas konkláve vždy radí medzi favoritov. Ináč to nebude ani pri kardinálovi Angelovi Scolovi, ktorého pápež koncom júna menoval za nového milánskeho arcibiskupa.

.týždeň

Kalvíni proti kalvínom

.jozef Majchrák .časopis .náboženstvo

Naše spolužitie s Maďarmi sa často hodnotí optikou vzťahu väčšiny k menšine. Občas však nezaškodí pozrieť sa na to, ako to funguje, keď má táto menšina väčšinu. Dobrým príkladom je dianie v Reformovanej kresťanskej cirkvi na Slovensku, alebo jednoducho u kalvínov.

.týždeň

Necháme sa rozdeliť?

.juraj Brecko .časopis .náboženstvo

Naozaj sa snaží Viktor Orbán ovládnuť Reformovanú cirkev na Slovensku? Táto téma teraz zaznieva v slovenských médiách. Je to však celé trochu zložitejšie.

.týždeň

Francúzi v kostoloch

.elena Poleková .časopis .náboženstvo

Kostoly vo Francúzsku sú poloprázdne, povedal by optimista. Realista vidí, že voľných miest na omšiach je dobrých trištvrte. A pesimista by povedal, že o 30 rokov tam už nebude nikto.

.týždeň

Korán v popole

.arne H. Fjeldstad .časopis .náboženstvo

V poslednom období sa stretávame so správami o pálení Koránu. Podľa mediálnej pozornosti venovanej tomuto činu by bežný konzument správ asi nepredpokladal, že prvé zaznamenané pálenie posvätnej knihy islamu sa neodohralo na Floride – a nespáchal ho kresťan.

.týždeňO kultúre verejných dôverností
.hana Lasicová .časopis .náboženstvo

Nedávno som sa dostala do zaujímavej situácie, keď som bola v mojej firme v rámci série školení vyzvaná, aby som vystúpila pred skupinu kolegov a zdôverila sa im s pocitmi a myšlienkami, ktoré ma kvária v pracovnom prostredí.