Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.história
.týždeň

Personálne zmeny alebo personálna vojna?

.fedor Gál .časopis .história 15.06.2009

Tempo a charakter personálnych zmien v podnikoch sa postupne začali vymykať spod kontroly hnutia. Vlak však už bol rozbehnutý a v samom VPN vládla nejednotnosť o jeho žiaducom smerovaní.

.týždeň

Rok, keď, ľud vyškrtol ľud

.jozef Majchrák .časopis .história 07.06.2009

Pred dvadsiatimi rokmi sa v Poľsku uskutočnili čiastočne slobodné voľby, ktoré odštartovali zmenu režimu. Hoci táto udalosť neskôr trochu zanikla v tieni vizuálne atraktívnejších revolúcií, pre mnohých východoeurópskych revolucionárov bol poľský príklad odstavenia komunistov od moci zaujímavou inšpiráciou.

.týždeň

Personálne zmeny alebo personálna vojna?

.fedor Gál .časopis .história 07.06.2009

V druhej polovici januára 1990 som dostal list od svojej sesternice. Píše v ňom: „Nepamätám sa na také ťažké a zlé obdobie, aké prežívam teraz. Do roboty chodím so strašnou nechuťou a kŕčmi, úprimne závidím ľuďom, ktorí sú už v dôchodkovom veku.

.týždeň

Generálny tajomník

.tg . .časopis .história 14.02.2009

Posledným generálnym tajomníkom ÚV KSČ, ktorý ešte mal v rukách reálnu moc, bol Miloš Jakeš, ktorý vo funkcii na dva roky vystriedal Gustáva Husáka.

.týždeň

Strana, vláda, parlament

.tomáš Gális . .časopis .história 14.02.2009

V druhej časti nášho seriálu, venovaného dvadsiatemu výročiu pádu komunizmu, zameriame náš pohľad na vzťah Komunistickej strany Československa k vláde a parlamentu.

.týždeň

Palachov týždeň

. .časopis .história 24.01.2009

So Silvestrom som sa zoznámil na vojne. Bol to jednoduchý chalan z

.týždeň

Predohra

. .časopis .história 24.01.2009

Revolučný rok začal na námestiach. A

.týždeň

Čierni baróni

.peter Martinák .časopis .história 29.11.2008

Jednu z tieňov československej totality predstavovali tábory nútených prác. Keďže do mlyna snáh KSČ o ovládnutie mocenských nástrojov štátu spadla aj armáda, na scéne sa začali objavovať aj vojenské pracovné jednotky perzekučného charakteru, známe pod pojmom Vojenské tábory nútených prác.

.týždeň

Európsky odkaz Jána Lajčiaka

.ladislav Kováč .redakcia .časopis .história 25.10.2008

Dňa 28. októbra 1918, dedina v horách Vyšná Boca. Na fare zomiera luteránsky kňaz Ján Lajčiak. Osamotený, štyridsaťtriročný slobodný mládenec. Podľa legendy mu kostolník stihol oznámiť, že v Prahe práve vyhlásili Československú republiku.

.týždeň

Mníchov bol pre Hitlera prekážkou

.tomáš Gális .časopis .história 04.10.2008

Na prelome septembra a októbra 1938 sa odohralo niekoľko udalostí, ktoré mali na Československú republiku obrovský dopad. O Mníchovskej dohode a slovenskej autonómii sme sa rozprávali s historikom Tomášom Klubertom z Ústavu pamäti národa.