Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.história
.týždeň

Najprv zabíjal sused suseda

.časopis .história

Prominentným hosťom Letnej školy etnických a migračných štúdií v Bratislave bol americký historik Timothy Snyder (42). Jeho kniha Krvavé územia: Európa medzi Hitlerom a Stalinom je prenikavou analýzou toho, čo napáchali s civilistami na východe Európy v 30. a 40. rokoch obidva zločinecké režimy – nacistický aj sovietsky.

.týždeň

Zázrak na Visle

.tomáš Gális .časopis .história

V druhej polovici augusta 1920 sa neďaleko Varšavy odohrala rozhodujúca bitka poľsko-sovietskej vojny. Poľská armáda uhájila hlavné mesto, obnovený poľský štát, zabránila sovietskemu postupu do Európy, čím ju pravdepodobne zachránila pred boľševizáciou.

.týždeň

My pracujúci ľud...

.tomáš Gális .časopis .história

Pred päťdesiatimi rokmi prijalo Národné zhromaždenie, najvyšší zákonodarný zbor Československej republiky, novú – socialistickú – ústavu. Platila 32 rokov, najdlhšie zo všetkých československých ústav.

.týždeň

V Rusku sme nevideli veľké ohrozenie

.tomáš Gális .časopis .história

O Košickom vládnom programe, povojnovej situácii, postavení Slovenska a legitimite prezidenta Beneša hovorí historik Marek Syrný.

.týždeň

Otec Rodiny

.jozef Majchrák .časopis .história

O nedávno vyznamenanom Vladimírovi Juklovi sa zvykne hovoriť aj ako o generálovi tajnej cirkvi, ktorá tu fungovala počas komunistickej totality. Tajná cirkev však mala aj svojho duchovného otca. Bol ním chorvátsky jezuita Tomislav Kolakovič.

.týždeň

Záťah na históriu

.marek Debnár .časopis .história

Rusko sa díva na vlastné dejiny celkom inak, ako sa na ne dívajú jeho susedia. Zrejme sa mu však tak či onak nepáči, čo tam vidí – prečo by inak z najvyšších miest štartovalo kampane proti „falzifikácii dejín“ a zatýkalo historikov?

.týždeň

Koniec príbehu V

.fedor Gál .časopis .história

Dnes je 23. januára 1991. Práve som sa rozhodol, že urobím definitívnu bodku za svojím rozprávaním. V Perzskom zálive už niekoľko dní zúri vojna (prenášaná do našich príbytkov televíziou), ambiciózni politici sa chystajú na našu domácu „vojnu“ – pripravujú si svoje verzie ústav.

.týždeň

Koniec príbehu IV

.fedor Gál .časopis .história

Bol som v tých horúcich chvíľach (koncom roka 1990) v každodennom styku s protagonistami tejto drámy. Situácia bola skutočne iracionálna a neprehľadná.

.týždeň

Tukova aféra

.tomáš Gális .časopis .história

„Najvyššie fórum Slovenskej ľudovej strany, širší výkonný výbor, vyslovuje vám jednohlasne dôveru a kandiduje vás do poslaneckej snemovne. Nech vás Všemohúci posilňuje vo vašom utrpení za práva Slovenskej krajiny.“

.týždeň

Pre ľudákov bol špička

.časopis .história

Rozhovor s historikom Marošom Hertelom o Vojtechovi Tukovi.