Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.história
.týždeň

Záťah na históriu

.marek Debnár .časopis .história

Rusko sa díva na vlastné dejiny celkom inak, ako sa na ne dívajú jeho susedia. Zrejme sa mu však tak či onak nepáči, čo tam vidí – prečo by inak z najvyšších miest štartovalo kampane proti „falzifikácii dejín“ a zatýkalo historikov?

.týždeň

Koniec príbehu V

.fedor Gál .časopis .história

Dnes je 23. januára 1991. Práve som sa rozhodol, že urobím definitívnu bodku za svojím rozprávaním. V Perzskom zálive už niekoľko dní zúri vojna (prenášaná do našich príbytkov televíziou), ambiciózni politici sa chystajú na našu domácu „vojnu“ – pripravujú si svoje verzie ústav.

.týždeň

Koniec príbehu IV

.fedor Gál .časopis .história

Bol som v tých horúcich chvíľach (koncom roka 1990) v každodennom styku s protagonistami tejto drámy. Situácia bola skutočne iracionálna a neprehľadná.

.týždeň

Tukova aféra

.tomáš Gális .časopis .história

„Najvyššie fórum Slovenskej ľudovej strany, širší výkonný výbor, vyslovuje vám jednohlasne dôveru a kandiduje vás do poslaneckej snemovne. Nech vás Všemohúci posilňuje vo vašom utrpení za práva Slovenskej krajiny.“

.týždeň

Pre ľudákov bol špička

.časopis .história

Rozhovor s historikom Marošom Hertelom o Vojtechovi Tukovi.

.týždeň

Koniec príbehu III

.fedor Gál .časopis .história

V čase trnavskej iniciatívy boli celkom evidentné aj snahy spojiť návrat Jána Budaja do aktívnej politiky s dosadením Vladimíra Mečiara na čelo hnutia.

.týždeň

Koniec príbehu II

.fedor Gál .časopis .história

Necelý týždeň pred udalosťami, o ktorých som písal minule, sme mali možnosť sledovať snem KDH, na ktorom bola ústami jeho predsedu Jána Čarnogurského spochybnená integrita federácie, vláda (najmä vo vzťahu k pripravovaným kompetenčným zákonom) a my (ako „národne vlažné“ politické hnutie).

.týždeň

Koniec príbehu – prvá časť

.fedor Gál .časopis .história

Je to už veľmi dávno, čo sa niekedy v polovici decembra 1989 uskutočnilo prvé stretnutie Občianskeho fóra s Verejnosťou proti násiliu na bratislavskej pôde. Hovorili sme skôr vo filozofickej ako praktickej rovine o tom, ako by sa mala profilovať tvár našich hnutí.

.týždeň

Lustrácie VI

.fedor Gál .časopis .história

Príbeh lustrácií, podobne ako iné príbehy tohto typu, nemožno uzavrieť inak než bodkou. Tieto riadky píšem vo štvrtok 18. októbra 1990. Predvčerom som sa vrátil z Prahy zo zasadnutia najvyššieho orgánu Občianskeho fóra. Volá sa Kolégium a stretávajú sa na ňom všetci ministri a predstavitelia parlamentu za Občianske fórum s čelnými funkcionármi OF. Jedným z bodov rokovania bola téma lustrácií kandidátov na významné úrady, ktoré majú byť obsadené po komunálnych voľbách v novembri t. r.

.týždeň

Lustrácie V

.fedor Gál .časopis .história

Spor o to, či lustrovať na základe materiálov, ktoré po sebe zanechala Štátna bezpečnosť bývalého režimu, sa vyhranil do dvoch konceptov.