Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.história
.týždeň

Kalvária na Červenom Kameni

.michaela Vagovičová .časopis .história

Návšteva červenokamenského hradu je dobrý tip na výlet. Pre väčšinu rodín, žijúcich v okruhu 50 km, je to dokonca niečo ako povinná jazda. Svoje si tu nájdu tí, čo majú o históriu seriózny záujem, aj tí, čo si chcú len príjemne užiť nedeľné popoludnie v historických kulisách.

.týždeň

Spomienky na Povstanie

.ján Ursíny .časopis .história

Tento rok si pripomíname 69. výročie Slovenského národného povstania. Prinášame autentickú výpoveď účastníkov Povstania a text jedného z jeho organizátorov.

.týždeň

Rimania v Bratislave

.lukáš Krivošík .časopis .história

„A čo sa dialo vtedy u nás?“ Možno aj vám prebleskla v hlave niekedy táto otázka. Trebárs pri sledovaní historického filmu, čítaní historického románu z obdobia antického Ríma alebo priamo pri návšteve „večného mesta“.

.týždeň

Návrat večného vojaka

.eva Čobejová .časopis .história

Po vyše 250 rokoch sa na Slovensko symbolicky vrátil najdlhšie slúžiaci vojak na svete – Ladislav Škultéty-Gabriš. Pochovaný bude v rodnom Mojtíne. Maďarsku sa to však nepáči.

.týždeň

Zmierenie ako ilúzia?

.časopis .história

Téma slovensko-maďarských vzťahov po tom, ako ju otvoril Štefan Hríb a László Surján, ešte stále rezonuje. Prinášame ďalšie reakcie a názory.

.týždeň

Kupecký - náš český maliar

.eva Čobejová .jozef Majchrák .časopis .história

V Pezinku sa v roku 1666 narodil maliar, ktorý sa stal vychyteným barokovým portrétistom panovníckych rodov. Zo slovenského územia nepochádza žiadny iný maliar jeho rangu. Ak vnímame fakt, že Andy Warhol na Slovensku nikdy nebol.

.týždeň

Najmalebnejší slovenský most

.eva Čobejová .časopis .história

Nie je to najdlhší ani najstarší kamenný most na Slovensku. Ale tradične sa zvykne označovať za najkrajší slovenský most. Postaviť ho dal ten istý gróf, ktorý urobil z Bojnického zámku našu najobľúbenejšiu kultúrnu pamiatku.

.týždeň

Make love, not war

.peter Bálik .róbert Csere .časopis .história

Máj je čas zamilovaných, v máji sa skončila aj druhá svetová vojna. Prinášame obrazové svedectvo o hlbokých ľudských citoch z obdobia tohto besnenia. Láska a vojna sa stretla aj v neuveriteľnom príbehu britského vojaka Horacea a nemeckej tlmočníky Rosy.

.týždeň

Senecká synagóga možno nespadne

.eva Čobejová .časopis .história

Centrum Senca prešlo nedávno kompletnou rekonštrukciou. Stále ešte pripomína novostavbu, ktorej chýba príjemná patina času. Čas však dokonale poznačil synagógu, ktorá na tomto námestí stojí akoby z posledných síl.

Vrkoče rozpletené krvavé

Vrkoče rozpletené krvavé

.eva Borušovičová .spoločnosť .história

Pred 330 rokmi sa v Terchovej narodil Juraj Jánošík. Zbojník, ktorý sa časom stal symbolom našej krajiny, národným hrdinom. Udialo sa tak až po jeho smrti. Pripomeňme si, ako sa odohrala.