Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.história
Drsná smrť v kráľovstve ľadu

Drsná smrť v kráľovstve ľadu

.lukáš Krivošík .časopis .história 21.09.2014

Výskumníkom sa po takmer 170 rokoch podarilo objaviť vrak lode Terror, ktorá spolu s loďou Erebus zmizla bez stopy aj s posádkou. Išlo tak o jednu z najväčších záhad histórie. Príspevok je spred dvoch rokov, kedy sa podarilo po prvýkrát stratené lode lokalizovať.

.týždeň

King Tut Superstar

.lukáš Krivošík .časopis .história 14.09.2014

Archeologické pamiatky dávnoveku nestačí len vykopať a zasadiť ich do kontextu našich znalostí o minulosti. Rovnakou výzvou je vedieť ich „predať“ širokej verejnosti vzrušujúcou formou. Výstave Tutanchamón – jeho hrobka a poklady sa to darí niekoľkými spôsobmi.

.týždeň

Dve voľby v Maďarsku

.györgy Krassó .časopis .história 20.04.2014

Krvavá protikomunistická revolúcia z roku 1956 doteraz silno polarizuje maďarskú spoločnosť. Nie div, veď súčasná najsilnejšia opozičná strana je predsa len nástupkyňou kolaborantskej socialistickej štátostrany, založenej na troskách Sovietmi pobitého povstania. Naopak, terajšia vládnuca strana vznikla ako mládežnícka alternatíva voči komunistickým zväzákom a od svojho založenia na sklonku režimu sa hlási k tejto nedokončenej revolúcii. Ako to vyzeralo v tých dňoch a ako chutil toľko ospevovaný kádárovský gulášový socializmus, podávaný vo väzenskom ešuse? Nasledujúci nadčasový text napísal bývalý revolucionár a politický väzeň takmer pred tridsiatimi rokmi.

.týždeň

Prvá krymská vojna

.györgy Kmety .časopis .história 16.03.2014

Krym už raz rozdeľoval svet. V polovici 19. storočia v prvej modernej vojne histórie proti sebe stáli armády Ruského impéria a vojská Osmanskej ríše, Francúzska, Sardínskeho kráľovstva a Veľkej Británie. Prinášame knižný úryvok o obrane tureckej pevnosti Kars a fotografie spojencov od dvoch účastníkov Krymskej vojny.

.týždeň

Zachránili ho ruské ľudovky

.mikuláš Kroupa .lenka Kopřivová .časopis .história 01.03.2014

Ján Gronský mal sedemnásť rokov, keď ho v roku 1945 v senníku neďaleko Budapešti objavili vojaci Červenej armády. Pre odznak Hlinkovej mládeže, ktorý mal pripnutý, ho chceli popraviť, ale predtým mu ešte dovolili modlitbu. Gronský však namiesto nej začal spievať ruské vlastenecké piesne, a to mu zachránilo život.

.týždeň

Českí lekári a Slovensko

.eva Čobejová .časopis .história 09.02.2014

Profesor Rovenský dal dokopy tím piatich lekárov a jedného filozofa a spoločne pripravili publikáciu, ktorá encyklopedickým spôsobom zaznamenáva osudy českých lekárov pôsobiacich po roku 1918 na Slovensku.

.týždeň

Kalašnikov

.lukáš Mak .časopis .história 12.01.2014

Slovo kalašnikov sa stalo pojmom nielen vo svete zbraní. Táto automatická zbraň, ktorej konštruktér Michail Timofejevič Kalašnikov zomrel 23. decembra 2013 vo veku 94 rokov, sa stala spoločenským aj kultúrnym fenoménom. Aký je jej príbeh?

.týždeň

Kto bol Juraj Schulpe

.časopis .história 01.12.2013

Najvýznamnejšie udalosti zo života Juraja Schulpeho:

.týždeň

YMCA a zabudnutý ľudomil

.jozef Majchrák .časopis .história 01.12.2013

Pred deväťdesiatimi rokmi v Bratislave dokončili nové sídlo organizácie YMCA. S touto budovou je však popri jej vlastnom pohnutom osude spojený aj príbeh jedného zaujímavého Bratislavčana.

.týždeň

Uhorský variant secesie

.michaela Vagovičová .časopis .história 10.11.2013

Kostol sv. Alžbety v Bratislave, známy skôr ako Modrý kostolík, má v slovenskej architektúre osobitné postavenie. Už sto rokov je najpopulárnejším reprezentantom uhorskej secesie na našom území.