Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.fotografia
Najnovšie obrazy starého sveta

Najnovšie obrazy starého sveta

.róbert Csere .časopis .fotografia

Náš fotograf Boris Németh bol ocenený v aktuálnom ročníku súťaže obrazovej žurnalistiky Slovak Press Photo hneď štyrikrát. No a čo?

.týždeň

Ja som bača veľmi starý

.časopis .fotografia

Táto malá a malebná krajinka má niekoľko archetypálnych obrazov a nie všetky sa dostali na mince alebo na bankovky. Zaznamenávajú ich generácie fotografov dokumentaristov, pričom tí mladší tradičné videnie opúšťajú. Nemusíme začínať Karlom Plickom či Martinom Martinčekom, stačí spomenúť dvoch Čechov – Markéta Luskačová pred polstoročím zaznamenávala pätnikov, Josef Koudelka Cigánov. No ak by sme mali vytvoriť pomyselný rebríček „najslovenskejších“ tém – v zmysle ich typickosti – tak by jednoznačne zvíťazili pastieri, salaše a biele ovečky, roztrúsené ako tie obláčiky na pastvinách pod Kriváňom či pod iným vrchom.

.týždeň

Francúzsky bozk

.jim Colton .časopis .fotografia

Do brasserie na ulici Quai de Bourbon vo štvrti Isle Saint-Louis v Paríži vchádza mladý muž. Je polovica sedemdesiatych rokov, mladý muž je plný sebavedomia, prichádza z Fort Wayne v Indiane, učil sa po francúzsky a je pripravený odskúšať svoje jazykové vedomosti v praxi.

.týždeň

Boris Németh, fotograf

.juraj Kováčik .časopis .fotografia

Nie je ľahké napísať niečo o knihe fotografa, ktorého dobre poznáte a ktorého prácu máte rád. Článok, poskladaný zo superlatívov, by bol riešením a pri takom dobrom fotografovi, ako je Boris Németh, by určite nebolo ťažké vytvoriť ho.

.týždeň

Zaujatí krásou

.juraj Kováčik .časopis .fotografia

Neviem naisto, či Zaujatí krásou je najlepšia tohtoročná výstava, určite je to však výstava, ktorá ma najviac prekvapila.

.týždeň

K prameňom obrazu

.časopis .fotografia

V novembri bratislavské galérie a múzeá opäť ponúkajú v rámci 23. ročníka Mesiaca fotografie viacero výnimočných výstav. Dramaturgickou osou festivalu je päť výstav ušľachtilých tlačí.

.týždeň

Trezory vizuálnej pamäti

.juraj Kováčik .časopis .fotografia

Jedna veľká fotografická výstava v Slovenskej národnej galérii, dve knihy z navého projektu Osobnosti slovenskej fotografie. Otvárame trezory vizuálnej pamäti tejto krajiny a ľudí, čo v nej žijú.

.týždeň

Správa o stave krajiny

.juraj Kováčik .časopis .fotografia

Ak je fotografia ako médium v niečom naozaj dobrá, tak je to jej schopnosť zachytiť a zakonzervovať stav ľudí, vecí, sveta okolo nás. Aj triviálne fotky sa stávajú po rokoch fascinujúcim dokumentom.

.týždeň

Kontinent za mrežami

.časopis .fotografia

Latinská Amerika zaberá v správach pozoruhodne veľa priestoru. Smrť Huga Cháveza, otázniky o smerovaní Kuby, aj zvolenie prvého pápeža z tohto kontinentu. Aké rôznorodé sú tieto správy, taký pestrý je sám región. Pokusy o reformu spoločnosti sa tu často odohrávajú na pozadí brutálneho násilia a kriminality.

.týždeň

Muž v domácnosti

.peter Bálik .časopis .fotografia

V roku 2003 nahral posledný album, o tri roky neskôr mal posledné vystúpenie a potom sa nad ním v hudobnom šoubiznise zavrela zem. Čakanie na nový album britského speváka Davida Bowieho trvalo celých desať rokov.

  • 1
  • 2
  • 2. stránka z 4
  • 3
  • 4