Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.esej
.týždeň

Puritáni v čase fejsbúku

.lukáš Krivošík .časopis .esej 19.06.2016

Sociálne siete na internete v kombinácii s ľavicovo-liberálnou politickou korektnosťou vytvorili toxickú zmes, ktorá pripomína praktiky puritánov v 17. storočí. Aj s rozdávaním šarlátových písmen a honbami na bosorky.

.týždeň

Kniha jedného z nás

.åsne Seierstad .časopis .esej 13.06.2016

V spolupráci s vydavateľstvom Absynt prinášame úryvok z knihy Jeden z nás. Anders Breivik mal už v roku 2010 pripravený dokument („manifest“), ktorý napísal v angličtine.

.týždeň

Fašizmus a štát ako domček z karát

.jakub Betinský .časopis .esej 29.05.2016

Zlú knihu vie predať príťažlivý obal a fašizmus jeho vonkajšie znaky. No skrýva sa za tým aj mnoho nevypovedaného. Je úlohou politickej filozofie, aby kládla ťažké otázky tam, ide iní rozdávajú iba povrchné odpovede.

.týždeň

Legenda o dobrom kráľovi

.tomáš Němeček .časopis .esej 15.05.2016

Európske krajiny, ktoré mávali svojich vlastných kráľov, majú toto vedomie zapísané v národnej DNA. Oslavy 700. výročia narodenia Karla IV. sú preto pre Čechov čosi ako kolektívny návrat domov. Do bezpečia. Ku kráľovi.

.týždeň

O hrdinstve a zbabelosti

.fedor Gál .matej .časopis .esej 08.05.2016

Vzájomná korešpondencia medzi Fedorom Gálom a mladým neonacistom Matejom pokračuje aj po knihe Cez ploty (Absynt 2016). A otvára aj nové témy.

.týždeň

Cirkev nie je skanzen

.karol Moravčík .július Marián Prachár .pavol Zaťko .časopis .esej 01.05.2016

Prinášame úryvok z knihy Radosť evanjelia na Slovensku, ktorá nedávno vyvolala búrlivú a emotívnu diskusiu v rámci Bratislavských Hanusových dní. Text je redakčne krátený.

.týždeň

Dedičná neúcta k vzdelávaniu

.hana Chorvátová .časopis .esej 24.04.2016

Aktivity učiteľov odhaľujú viac než stav školstva. Poukazujú na vzťah celej spoločnosti k vzdelaniu, ktorý sa dá zhrnúť do otázky, ktorá skutočne zaznela na konferencii ...

.týždeň

Na pleciach obra

.jana Bžochová-Wild .časopis .esej 17.04.2016

V apríli si kultúrna verejnosť na celom svete pripomína 400. výročie od smrti najväčšieho anglického dramatika Williama Shakespeara (1564 – 1616).

.týždeň

Keď pacifisti berú do rúk zbrane

.anton Vydra .časopis .esej 04.04.2016

Krátko pred parlamentnými voľbami vyšiel vo vydavateľstve Premedia preklad útlej knižky Simone Weilovej Traktát o zrušení politických strán.

.týždeň

Bach a jeho veľké pašie

.stanislav Šurin .časopis .esej 28.03.2016

Dňa 21. marca uplynulo 331 rokov od narodenia lipského kantora Johanna Sebastiana Bacha. Jeho pašie zaznievali v pôstnom období po celom svete.