Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.esej
Cluny – to nie je iba kláštor

Cluny – to nie je iba kláštor

.martin Švihorík .spoločnosť .esej 16.04.2018

Kláštor vo francúzskej obci Cluny dnes patrí pre jedných medzi vyhľadávané turistické atrakcie, pre iných ostáva pútnickým miestom, kde žijú benediktíni svoj hlboký mníšsky život. No Cluny nebol iba kláštor. Zrodil sa tu jeden z príbehov stredovekého mníšstva.

Patrí Kulichova socha na Duklu?

Patrí Kulichova socha na Duklu?

.anton Vydra .klub .esej 08.04.2018

Vojenský historický ústav (VHÚ) čaká 19. apríla súdne pojednávanie. Dedičom komunistického sochára Jána Kulicha sa totiž nepáčilo, že ústav vymenil na Dukle Kulichovo súsošie za pôvodnú plastiku československého vojaka. A tak na ústav podali žalobu.

Libertariánska mládež

Libertariánska mládež

.martin Horička .klub .esej 24.03.2018

V posledných rokoch nastal u mladých ľudí zvláštny ideologický posun, ktorý narúša desaťročia fungujúcu pravo-ľavú rovnováhu.

O moci a o múdrosti

O moci a o múdrosti

.milan Šimečka .miloš Lichner .bohdan Hroboň .misha Kapustin .kultúra .esej 18.03.2018

V utorok 13. marca 2018 bola udelená Cena Dominika Tatarku štyrom laureátom. Novinár a publicista Martin M. Šimečka ju dostal za knihu Medzi Slovákmi a trojica editorov – katolícky kňaz, evanjelický farár a židovský rabín – za komentáre ku Knihe žalmov. Tu je výber z ich príhovorov.

Haličské fantázie

Haličské fantázie

.marci Shore .kultúra .esej 11.03.2018

Prinášame úryvok z knihy Marci Shore The Ukrainian Night a pozoruhodný príbeh ukrajinského prekladateľa a esejistu Jurka Prochasku a jeho obdivu k zaniknutej haličskej kultúre, jeho rodine a ťažko skúšanej vlasti.

Potreba šiesteho doplnku Charty OSN

Potreba šiesteho doplnku Charty OSN

.ladislav Kováč .spoločnosť .esej 25.02.2018

Kde sa stratil Boh? Túto otázku kládol Štefan Hríb trom českým katolíckym duchovným. Odpovedali jednoznačne: ani jednému z nich sa Boh nestratil; Boh je pre nich všadeprítomný.

Ludwig van

Ludwig van

.andrej Šuba .kultúra .esej 18.02.2018

Enfant terrible viedenskej spoločnosti, idol romantikov, tvorca milovaný publikom, zbožňovaný snobmi. Beethoven je symbolom klasickej hudby, popkultúrnou ikonou, no jeho dielom si poslúžili aj totalitné režimy. Hudobný svet sa pripravuje na 250. výročie jeho narodenia, ktoré pripadne na rok 2020.

Divoká myseľ Henryho D. Thoreaua

Divoká myseľ Henryho D. Thoreaua

.anton Vydra .klub .esej 04.02.2018

Minulý rok uplynulo 200 rokov od jeho narodenia. Jeho knihy stabilne bodujú v rebríčkoch kníhkupectiev. Vydanie slovenského prekladu jeho najslávnejšieho diela Walden sa už takmer celé rozobralo, v Česku zase práve vyšla ďalšia z jeho kníh. No aj tak, vieme vôbec, kto bol Henry David Thoreau?

Najväčšia podpisová akcia

Najväčšia podpisová akcia

.ján Šimulčík .klub .esej 27.01.2018

Prvého januára 1988 sa začala úplne nenápadne jedna z podpisových akcií, ktoré mali rozšíriť priestor slobody. Nakoniec sa z nej stala najväčšia podpisová akcia vo východnom bloku. Jej priebeh prekvapil samotných organizátorov aj komunistický štát.

Užitečný francouzský antiamerikanismus

Užitečný francouzský antiamerikanismus

.martin Weiss .klub .esej 22.01.2018

Tradiční francouzský antiamerikanismus je občas k něčemu dobrý. Vybavil francouzské feministky zvýšenou ostražitostí před importem nejnovějších amerických ideologických mód a sehrál roli při vzniku veřejného dopisu, v němž jich stovka kritizovala akci #MeeToo.