Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.dobré jedlo
Sicílsky sneh

Sicílsky sneh

.jozef Koleják .lifestyle .dobré jedlo 13.08.2017

Podáva sa buď na začiatku, alebo na záver stolovania. Nenápadný kopček, nedokončená pyramídka čohosi bieleho. Človek do nej zaborí lyžičku či nôž, ochutná a začne sa prepadávať do jej jemnej penistej mliečnej chuti. V Taliansku ju volajú ricotta (rikota).

Ločkavé augustové peklo

Ločkavé augustové peklo

.jozef Koleják .lifestyle .dobré jedlo 06.08.2017

A je to tu zas. Čas zavárania a horlivého spracúvania prebytkov. Na stoloch sa kopia haldy paradajok, cibule a paprík. Nešťastné gazdinky si v týchto horúčavách spestrujú život postávaním pri sporáku a rozpálenej rúre. Prečo? Pretože lečo.

Uhorková sezóna

Uhorková sezóna

.jozef Koleják .lifestyle .dobré jedlo 30.07.2017

Sme v Grécku. Slnko páli na ostrov Zakyntos, na stole pred nami studené predkrmy, ktoré tu volajú meze. A priamo v strede medzi nimi pastelovozelený dip. Studený ako práve vylovená ryba. Poznajú ho na celom svete, v Grécku pod menom tsatsiki.

Mexický dynamit

Mexický dynamit

.lifestyle .dobré jedlo 23.07.2017

Slnko páli ako besné, je čas obeda. Človeku sa nič nechce, najmä nie variť, vystávať v úmorných teplách pri šporáku. Ani pri mori nemáme chuť na nič veľké, stačil by malý milý výdatný fingerfood. Čas siahnuť po tacos (čítame takos).

Československý šperk

Československý šperk

.jozef Koleják .lifestyle .dobré jedlo 17.07.2017

Vyskytovala sa takmer v každej socialistickej domácnosti. Stála na dreze, trblietala sa tam v rannom svetle, vystrkovala na každého svoj drzý, namyslený zobáčisko a keď prišiel čas, nebála sa poriadne zasyčať. Dnes ju v našej kuchyni stretneme len sporadicky. Sifónová fľaša.

Dotyk civilizácií

Dotyk civilizácií

.jozef Koleják .lifestyle .dobré jedlo 09.07.2017

Kopa rozjarených ľudí. Sú hluční a na náš vkus sa až pričasto navzájom dotýkajú. Objímajú sa, potľapkávajú po chrbte, po bruchu. A všade smiech. Postávajú okolo veľkej panvice, pod ktorou horí oheň. Na panvici ryža a plno dobrôt – paella (čítame paeja).

Lesná hydina

Lesná hydina

.jozef Koleják .lifestyle .dobré jedlo 02.07.2017

Práve sa začína ich sezóna. Pokiaľ ma overené zdroje neklamú, čo sa pri hubároch niekedy stáva, prvé exempláre sú už vonku a usmievajú sa na svet spod konárov ihličnatej omladiny. Je čas reagovať, je čas udrieť. Hor sa do lesa na kuriatka, vážení!

More, more, more

More, more, more

.jozef Koleják .lifestyle .dobré jedlo 26.06.2017

Keď na rybom trhu vidíme tie nevzhľadné sivasté telíčka naskladané vedľa seba, nedá sa povedať, že by sa pri nich okamžite začali zbiehať sliny. Stačí ich však rýchlo hodiť na rozpálený gril a je koniec, sme stratení.

Baobab z Ríma

Baobab z Ríma

.jozef Koleják .lifestyle .dobré jedlo 19.06.2017

Podobá sa na karfiol, no namiesto bielych pevných oblakov má strapaté a hebké nerozvinuté púčiky. Je zelená a na tanieri sa preto skvelo vyníma. Práve sa  začína jej sezóna, ktorá sa potiahne až do októbra. Ukrutne zdravá brokolica. 

Guľaté leto

Guľaté leto

.jozef Koleják .lifestyle .dobré jedlo 12.06.2017

Čistý biely tanier. Možno hlboký. A na ňom tri či štyri biele kopce posypané škoricovohnedou posýpkou. Chytíme do ruky nôž a jednu z tých mäkkých oblín rozpolíme. Odhalí sa karmínové srdce – jahoda a pustí pod seba potôčik čerstvej krvi. Máme tu leto.