Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Štefan Hríb
.štefan Hríb
Ako šéfredaktor spája rôzne svety a názory do tvorivého celku. Najradšej píše o veciach, na ktoré panuje jasný názor a pritom je to inak. Začínal s výskumom supravodivosti, neskôr pracoval v Lidových novinách, Rádiu Slobodná Európa a Domino Fóre. Dúfa, že .pod lampou sa naučil počúvať ľudí. Jeho charakteristická vlastnosť je hlad – po vzťahoch, kvalite, nových veciach, elementárnom dobre. Voľný čas trávi futbalom, tenisom a pri víne s priateľmi, ale aj s úplne stratenými existenciami. Rád hrá hry typu Plants versus zombies a okrem Ridleyho Scotta pozerá aj dojáky à la Titanic. Ako neprávom vyhlásený moralista a rusofób má rád Slovan v KHL.
.posledné
.týždeň

Jan Palach 40

.štefan Hríb . .časopis .editorial

Aká je cena ľudského života? A čo je hodné jeho straty – zachránený život iných, sloboda, pravda? Jan Palach pred 40 rokmi odpovedal po svojom. Vzal si život, aby čosi nahlas povedal. Malo to zmysel?

.týždeň

Editorial - W

.štefan Hríb . .časopis .editorial

Byť prezidentom USA je najzodpovednejšie povolanie na svete. Z toho jediného postu sa rozhoduje o miliardách ľudí a biliónoch dolárov. A aj o živote a smrti. Bush bol v Bielom dome osem rokov. Odchádza, a počuť výsmech. Právom?

.týždeň

2009

.štefan Hríb . .časopis .editorial

Bude to rok ako iné – opäť v ňom stretneme krásu aj prázdnotu vlastného života, kus neba i hrsť pekla. Ten 365-krát nerozhodnutý spor. Len v triumfe lži vo verejnom živote akoby bolo vopred jasno. Je?

.týždeň

Bože,

.štefan Hríb . .časopis .editorial

celý rok som ťa takto verejne neoslovil. Editorial je predsa len trochu iný žáner, a zväčša ho nepíšem Tebe. Navyše, to čosi tiché medzi ľuďmi a Tebou nie je zasa úplne verejné. Ale teraz, na konci roka, to potrebujem urobiť.

.týždeň

Editorial - Odhalenie 2008

.štefan Hríb . .časopis .editorial

Niekedy to trvá dlhšie, ale nakoniec sa to vždy trápne prevalí – lož nedokáže byť dlhodobo prezlečená za pravdu. V roku 1998 to pocítil Mečiar, v roku 2006 Dzurinda. A rok 2008 čosi vyzradil už aj o Ficovi.

.týždeň

Editorial - Odchádzanie Václava Havla

.štefan Hríb .redakcia .časopis .editorial

Všetci hovoria, že z politiky je ťažké odísť. Vraj to občas bolí, vraj až na dno vlastnej identity. Po zhliadnutí novej hry Václava Havla tomu už možno veriť. Ale nie pre rozpačitú hru.

.týždeň

Editorial - Kríza médií

.štefan Hríb .časopis .editorial

Slobodná spoločnosť nie je možná bez slobodných médií. Ale slobodné médiá nie sú možné bez novinárov s poznaním, charakterom a aspoň štipkou talentu. Prečo je tu takých aj po 19 rokoch tak strašne málo?

.týždeň

Editorial - 19

.štefan Hríb .redakcia .časopis .editorial

Od 17. novembra 1989 prešlo devätnásť rokov. To je už celá jedna generácia, ktorá nezažila komunizmus. A je to už aj dostatočne dlhý čas na otázku, ako sme využili darovanú slobodu.

.týždeň

Editorial - Amerika Busha, Amerika Obamu

.štefan Hríb .časopis .editorial

Zvolenie Baracka Obamu za amerického prezidenta je považované za historický prelom. Teší sa z neho americký liberál, ľavica, aj Európa. Ale nebol to prelom. To iba Amerika opäť ukázala, aké poklady sú v nej ukryté.