Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Marína Gálisová
.marína Gálisová
V .týždni má na starosti zahraničnú politiku. Venuje sa písaniu a prekladom z angličtiny a španielčiny. Rada rozmýšľa, číta a píše o tom, ako paradoxne, a pritom logicky sa prejavujú ľudské slabé a silné stránky v tzv. veľkom svete. A tiež o minulosti aj o tom, čo všetko zvládne naša nekonečná tvorivosť, iniciatíva, inšpirácia, o nových trendoch, vynálezoch, startupoch. Má zníženú schopnosť rozoznávania tvárí, tak sa na ňu neurazte, keď vás na ulici nespozná. Radšej volajte, hlasy rozoznáva dobre. Rada sa vyskáče na deathmetalovom alebo hardcorovom koncerte. Jej muž hovorí, že je balkánska nátura. Ekrazit.
.posledné
.týždeň

Zasiahne Rusko v Sýrii?

.marína Gálisová .časopis .politika

Sýrska občianska vojna je ako tragické perpetuum mobile. Tí, ktorí dúfali, že sa skončí bez zásahu zvonku a priveľmi nepresiahne hranice Sýrie, sa prerátali. Európa aj USA vidia, že niečo robiť treba. Európe to pripomenuli utečenci. Spojeným štátom zase Moskva.

.týždeň

Problematická duša Európy

.marína Gálisová .časopis .politika

V poslednom období sa to na európsky projekt len tak valí. Spoločná mena je pod paľbou už dávno, teraz sa v základoch otriasa Schengen. Pritom dohoda o spoločnom priestore (takmer) bez hraníc je podľa niektorých dušou európanstva. A čo už s kontinentom bez duše?

.týždeň

Tube to istí

.marína Gálisová .časopis .lifestyle

Londýnčania svoje metro milujú, ale čoskoro ho možno aj znenávidia, prinajmenšom dočasne, pretože odborári ohlásili rozsiahly štrajk zamestnancov podzemnej dráhy.

Malé mestečko s veľkým letiskom – a veľkým srdcom

Malé mestečko s veľkým letiskom – a veľkým srdcom

.marína Gálisová .spoločnosť

Kanadské mestečko Gander má iba 11-tisíc obyvateľov, ale miesto v dejinách isté. Pomenovali podľa neho kráter na Marse a vesmírnu loď zo Star Treku. Prečo? Pre jeden príbeh, ktorý mnohí považujú za hoax.

.týždeň

Sme nárazníkom veľmocí?

.marína Gálisová .časopis .politika

Poľský prezident Andrzej Duda znepokojil západných spojencov. V rozhovore pre Financial Times kritizoval NATO, že považuje Poľsko iba za nárazníkovú zónu, nie za plnoprávneho spojenca. Prečo to hovorí? A ak je nárazníkom Poľsko, čím je celá stredná Európa?

Báseň pre Keitha Richardsa

Báseň pre Keitha Richardsa

.peter Bálik .marína Gálisová .kultúra

Tom Waits napísal báseň o Keithovi Richadsovi. Marína Gálisová ju preložila. „Jeho moč je modrý,“ charakterizuje americký pesničkár gitaristu z The Rolling Stones.

.týždeň

Turecko a jeho vojny

.marína Gálisová .časopis .politika

Turecko sa po desaťmesačnom váhaní rozhodlo, že pristúpi ku koalícii, ktorá pod vedením USA bojuje proti Islamskému štátu. Neprešlo ani pár dní, a už sa ozvali hlasy, že Američania si vybrali zlého spojenca.

.týždeň

Zázrak na skale

.marína Gálisová .časopis .lifestyle

„Je tu strašne veľa zelene a opustených domov,“ hovorí mi animátorka, ktorá je pôvodom z Filipín, má talianske občianstvo, vyrástla v Miláne a do Kalábrie prišla ako vyplašená veľkomešťanka. „Vyzerá to tu ako v divočine.“ Z agentúry jej volali, že ju na stanici vyzdvihne jeden muž – a prišli traja.

Grécko: agónia bez extázy

Grécko: agónia bez extázy

.marína Gálisová .slovensko

Európa márne hľadá energiu razantne riešiť svoje problémy. Voľba ľahšej cesty, hoci aj nereálnej, je trendom dňa. Tak je to aj s Gréckom.

.týždeň

Hostia do domu

.andrej Bán .marína Gálisová .časopis .fototéma

Slovensko prijme stovku utečencov zo Sýrie, výhradne kresťanov. Okrem toho poskytne dočasný pobyt piatim stovkám utečencov, ktorých má na svojom území Rakúsko. To je všetko.