Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Marína Gálisová
.marína Gálisová
V .týždni má na starosti zahraničnú politiku. Venuje sa písaniu a prekladom z angličtiny a španielčiny. Rada rozmýšľa, číta a píše o tom, ako paradoxne, a pritom logicky sa prejavujú ľudské slabé a silné stránky v tzv. veľkom svete. A tiež o minulosti aj o tom, čo všetko zvládne naša nekonečná tvorivosť, iniciatíva, inšpirácia, o nových trendoch, vynálezoch, startupoch. Má zníženú schopnosť rozoznávania tvárí, tak sa na ňu neurazte, keď vás na ulici nespozná. Radšej volajte, hlasy rozoznáva dobre. Rada sa vyskáče na deathmetalovom alebo hardcorovom koncerte. Jej muž hovorí, že je balkánska nátura. Ekrazit.
.posledné
.týždeň

Ty si feministka?

.marína Gálisová .názory

Je to taký zvláštny pocit, byť stále po toľkých rokoch feministkou. Rozmýšľam, kedy sa to začalo.

.týždeň

Máme sa horšie?

.marína Gálisová .názory

Niektoré prieskumy sú reprezentatívne len podľa mena, ale istú pravdu vám povedia. Ten, z ktorého vyplynulo, že ľudia sa dnes cítia chudobnejší ako pred rokom 1989, je na jednej strane absurdný, na druhej pravdivý.

.týždeň

Prečo matky berú hračky

.marína Gálisová .názory

Pred vyše rokom sa jedna americká matka na internete priznala, že vzala svojim deťom VŠETKY hračky. Podľa reakcií, ktoré si vyslúžila, by človek súdil, že ide o fanatičku so sadistickými sklonmi a treba na ňu ihneď poslať sociálku. Po roku sa zdá, že experiment s hračkoprázdnom vyšiel.

.týždeň

Moralisti sú pro-death

.marína Gálisová .názory

Nemám rada tých, ktorí moralizujú. Niežeby som neuznávala morálku. Práve naopak, morálka je podľa mňa omnoho dôležitejšia ako zákony (hoci zároveň nemôžem neuznať očividný fakt, že zákony morálku tiež ovplyvňujú).

.týždeň

V Sýrii hrozí druhá vojna

.marína Gálisová .názory

Bojujú proti Assadovi – toľko je zjavné. Ale za čo? Dokážeme to aspoň odhadnúť? Jeden incident na hraniciach s Tureckom by nám v tom mohol trochu pomôcť.

.týždeň

Obamova imidžová vojna

.marína Gálisová .názory

Vyzerá podivne, keď nositeľ Nobelovej ceny za mier vyzýva do vojny. Ale len na prvý pohľad. Je možné, že zásah proti Asadovi by mohol Obamov imidž mierotvorcu oživiť?

.týždeň

Červené čiary, sivé hranice

.marína Gálisová .názory

Barack Obama 20. augusta 2012 vyhlásil, že pomyselnou „červenou čiarou“, ktorú sýrsky prezident nesmie prekročiť, je použitie chemických zbraní. Ak ju prekročí, vykoleduje si vojenský zásah. Presne o rok, 20. augusta 2013, prišli správy o dosiaľ najväčšom útoku chemickými zbraňami, ktorý sa mal udiať v Damasku.

.týždeň

Ľudský faktor v Španielsku

.marína Gálisová .názory

Španielsko je tohto leta na tom raz zle, raz horšie. Byty, ktoré si už nikdy nikto nekúpi, civejú prázdnymi oknami do ulíc. Celá krajina prežíva smútok s pozostalými po obetiach železničného nešťastia v Santiagu. Politika a veľký biznis si navzájom umývajú špinavé ruky. A predsa ten ľudský faktor, ktorý stojí za mnohými omylmi a tragédiami, je stále dôvodom na nádej.

.týždeň

V hraničnom pásme totality

.marína Gálisová .názory

Ministrovi Kaliňákovi ide karta. V istom období ho tuším nejaké ľudové hlasovanie označilo za najsexi osobu v parlamente, ale to nič nebolo. Teraz ašpiruje rovno na ikonický status, ba možno sa jeho tvár dostane aj na tričká s nejakými vtipnými nápismi.

.týždeň

Telenovela v hlavných správach

.marína Gálisová .názory

Neviem ako to kto má, ale ja to mám tak, že mi je v zásade jedno, či bývam v takej alebo onakej zemepisnej šírke a dĺžke. No nie je mi jedno, v akom civilizačnom priestore sa nachádzam.