Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Marína Gálisová
.marína Gálisová
V .týždni má na starosti zahraničnú politiku. Venuje sa písaniu a prekladom z angličtiny a španielčiny. Rada rozmýšľa, číta a píše o tom, ako paradoxne, a pritom logicky sa prejavujú ľudské slabé a silné stránky v tzv. veľkom svete. A tiež o minulosti aj o tom, čo všetko zvládne naša nekonečná tvorivosť, iniciatíva, inšpirácia, o nových trendoch, vynálezoch, startupoch. Má zníženú schopnosť rozoznávania tvárí, tak sa na ňu neurazte, keď vás na ulici nespozná. Radšej volajte, hlasy rozoznáva dobre. Rada sa vyskáče na deathmetalovom alebo hardcorovom koncerte. Jej muž hovorí, že je balkánska nátura. Ekrazit.
.posledné
.týždeň

Scalia bude chýbať

.marína Gálisová .časopis .politika

Keď zomrel sudca amerického Najvyššieho súdu Antonin Scalia, uzavrela sa jedna éra. Nebola to éra konzervativizmu, hoci mnohí vyzdvihovali Scaliove konzervatívne zásady.

Nevoľte politikov, voľte Donalda

Nevoľte politikov, voľte Donalda

.marína Gálisová .slovensko

Barack Obama vyhlásil, že Donald Trump nebude prezidentom. „Je to seriózna práca. Nie je to ako moderovať tolkšou či reality šou,“ vysvetľoval prečo. A nahral Trumpovi na smeč.

.týždeň

Prvý Hispánec v Bielom dome?

.marína Gálisová .časopis .týždeň vo svete

Senátor Ted Cruz bol prekvapením týždňa. Zvíťazil v prvých prezidentských primárkach v Iowe a porazil aj favorita prieskumov Trumpa.

Assange a jeho bulvár

Assange a jeho bulvár

.marína Gálisová .slovensko

Od roku 2012 nevychádzal Julian Assange z ekvádorského veľvyslanctva v Londýne. Britská polícia by ho ihneď zatkla. Dnes môže zakladateľ serveru WikiLeaks konečne odísť.

Magická Iowa a Ted Cruz

Magická Iowa a Ted Cruz

.marína Gálisová .slovensko

Primárky sú dôležité, no veštiť podľa nich nejde. Nie dnes, keď je správanie voličov čoraz menej predvídateľné. Napriek tomu Ted Cruz žiari, Trump zúri a demokrati si hryzú nechty.

.týždeň

Realita predbehla zákonodarcov

.marína Gálisová .časopis .téma

Schengen končí – aspoň v podobe, akú sme dosiaľ poznali. Dalo sa to predvídať už v závere minulého roka, keď Európou otriasol teroristický útok v parížskom klube Bataclan.

.týždeň

Skrytá vojna v Jemene

.marína Gálisová .časopis .fototéma

Občianska vojna v Jemene navonok akoby neprebiehala. Medzinárodné spoločenstvo jej nevenuje ani zďaleka toľko pozornosti ako konfliktu v Sýrii. Zatiaľ.

.týždeň

Pomáhať a chrániť pred teroristami

.marína Gálisová .časopis .fototéma

V decembri vyhlásil pápež František Svätý rok milosrdenstva. Platí globálne, ale priťahuje ľudí hlavne do Ríma. Už počas januára navštívilo Vatikán vyše milióna pútnikov.

.týždeň

Eurotrasenie

.marína Gálisová .časopis .politika

Schengenský priestor bude možno čoskoro minulosťou. A dublinský systém podávania žiadostí o azyl sa odoberie do dejín zrejme už v marci. Niežeby si boli dôležitosťou rovné.

Irán bez sankcií

Irán bez sankcií

.marína Gálisová .slovensko

Sankcie proti Iránu sa končia a začína sa nová éra. Priznajme si, je to najmä nová éra biznisu. Ale aj nová éra bezpečnosti – či skôr jej opaku.