.stĺpčeky
.popcorn Juraja Malíčka: Potrebujeme dobrotivého vládcu

Dobre, tak sa zdá, že sa nám to tu pomaly celé rozpadá pod rukami.

.otázniky Antona Vydru: Ako sa pripravuje cesta k neslobode

Švajčiarsky literárny kritik Jean Starobinski v jednej svojej eseji o úpadku vzdelanosti píše: „Oslabenie jazyka a zánik výrečnosti úzko súvisia so stratou politickej slobody. Taká strata by bola zo všetkých najzásadnejšou; zmena jazyka je len jej symptómom.“

Český týždeň Tomáša Němečka: Prečo je Česká televízia lepšia

Vyberať šéfa verejnoprávneho média v parlamente je ten najhorší možný spôsob – keby azda niekomu napadlo inšpirovať sa na Slovensku. Túto vetu napísal pred piatimi rokmi Petr Šabata. Dnes je to ešte horšie.

Deep biotech Mira Gašpárka: Genomika rýchlo a lacno

Genomika umožňuje vedcom posúvať hranice možného, ale nástroje genomiky sú pre mnohé laboratóriá len drahým snom. Čoskoro sa ten sen môže stať cenovo dostupnou realitou aj vďaka spoločnosti Ultima Genomics.

Téma .týždňa: Dva póly jednej krajiny

Téma .týždňa: Dva póly jednej krajiny

Novodobá história Slovenska je pretkaná spormi o jeho podobu. Najnovšia demarkačná línia, ktorú sa snaží časť politikov nakresliť, tkvie v umelom delení na tých, ktorí rodiny podporujú a na tých, ktorí sú údajne proti nim.

Téma .týždňa: Viac peňazí, menej príjmu

Téma .týždňa: Viac peňazí, menej príjmu

O inflácii počúvame hrozivé správy zo všetkých strán. Odkiaľ sa však vzala a čo ju spôsobilo? Ako každý problém, aj ona má riešenia. Sme na ne pripravení?

Povoliť uzdu vlastnej temnoty

Povoliť uzdu vlastnej temnoty

Hrať Draculu je ako povoliť uzdu vlastnej temnoty a dobrovoľne obcovať so samotným zlom, bez toho aby vás čakal trest alebo odsúdenie. Vyvrcholením je samotné pochopenie našej zraniteľnosti a obmedzení, ktoré za život podstupujeme. Ľudí vždy lákala nesmrteľnosť, predstava nekonečnej mladosti aj za cenu života iných. Som si istý, že keby táto možnosť existovala siahli by po nej mnohí.

Mier Ukrajine: ZA VAŠU A NAŠU SLOBODU

Mier Ukrajine: ZA VAŠU A NAŠU SLOBODU

V piatok 4.3.2022 sa na námestí SNP uskutočnilo verejné zhromaždenie na podporu Ukrajiny, spojené s vystúpením ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského spojeného cez internet s viacerými európskymi mestami.