Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Priznanie v priamom prenose

.štefan Hríb .stĺpčeky .editorial

Tance okolo faktúr na elektrinu, plyn a vodu ovládli Slovensko. Niekto zlý (nominant Smeru) chcel ľuďom zvýšiť ceny, no Danko s Ficom zasiahli. Dojemné. V skutočnosti je všetko inak.

Priznanie v priamom prenose Natália Ložeková / natalialozekova.sk

nebudem tu teraz rozoberať racionalitu dôvodov, pre ktoré sa v konečnom dôsledku mali časti odberateľov zvýšiť ceny energií a vody. Ani nebudem špekulovať, či to bolo oprávnené, zlobované alebo oboje (.týždeň to urobí už v nasledujúcom vydaní). To, čo sa minulý týždeň stalo, je totiž ešte vážnejšie.

Keď sa tu koncom 90. rokov zápasilo o Slovensko ako súčasť Západu, jedným z dôvodov bola snaha nahradiť mafiánsky Mečiarov štát civilizovanou alternatívou západného strihu. Jej kľúčovou kvalitou malo byť oddelenie zákonodarnej, výkonnej a súdnej moci, rešpekt k opozícii a menšinám a vybudovanie nezávislých inštitúcií, bez ktorých slobodný štát nefunguje. Minulotýždňové dianie však ilustruje, ako málo sa nám to takmer dvadsať rokov po mečiarizme podarilo.

Najskôr dva príklady.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite