Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.spoločnosť
.týždeň

Od katedry k vzťahu (očami študenta)

.dávid Laco .spoločnosť 15.01.2013

Po predchádzajúcich dvoch príspevkoch, ktoré pojednávali o potrebe školy ako bezpečného sociálneho prostredia, tentoraz o celistvom záujme o mladých trochu inak – očami nedávneho stredoškoláka.

.týždeň

Nedáš si marshmallow?

.dušan Jaura .spoločnosť 10.01.2013

V známom „marshmallow teste“ z konca šesťdesiatych rokov sa skúmali reakcie štvorročných detí, ktoré mali po jednom vstúpiť do miestnosti a rozhodnúť sa, či si obľúbenú sladkosť (marshmallow) zoberú okamžite, alebo počkajú.

.týždeň

Platiť na štúdium?

.milan Ružička .spoločnosť 19.12.2012

Otázka sa často krúti okolo toho, či by mal platiť študent za vzdelanie a za získanú vyššiu kvalifikáciu pre svoje zamestnanie. Bojujeme pritom so zvyškami socializmu, ktorý chcel poskytovať všetky sociálne výhody zadarmo.

.týždeň

Cimrmanova teória externizmu

.dušan Jaura .spoločnosť 18.12.2012

Slávny český polyhistor Jára Cimrman vysvetľuje menej známemu kolegovi Albertovi Einsteinovi svoju filozofiu externizmu slovami: „vec je tam, kde sa domnievame, že nie je, a nie je tam, kde sa domnievame, že je“. Ak napríklad v ruke držíme kúsok kriedy, podľa tejto teórie krieda napĺňa celý okolitý priestor a iba v mieste, kde kriedu vidíme, v skutočnosti nie je. To, čo držíme v ruke, je iba akási prázdna bublinka uprostred súvislého kriedového masívu...“.

.týždeň

Viac peňazí na vzdelávanie?

.martin Kríž .spoločnosť 12.12.2012

Zvýšenie objemu verejných peňazí určených na vzdelávanie je nutnou, nie však dostačujúcou podmienkou podstatného zvýšenia kvality vzdelávania na Slovensku.

.týždeň

Byrokracia v školstve žije vlastným životom

.viera Rapcová .spoločnosť 10.12.2012

Pred dvadsiatimi rokmi, keď som začala učiť, sme si na začiatku školského roka napísali podľa štátom predpísaných učebných osnov a podľa schválenej učebnice plán práce, v ktorom sme urobili časový rozpis preberaného učiva podľa počtu hodín na celý rok. Bolo to prehľadné a zapisovalo sa to do triednej knihy.

.týždeň

Učiteľstvo ako hoby

.ondrej Krasko .spoločnosť 08.12.2012

„Učiteľstvo je v Európskej Únii zamestnanie, ale na Slovensku je to hobby.“ Študentka bratislavského gymnázia

.týždeň

Minister vs. Magister

.anna Medzihradská .spoločnosť 07.12.2012

Obidve slová majú latinský pôvod. Minister – odvodené zo slova minus (nižší, menší): nižší služobník, sluha, pomocník, vykonávateľ, posluhovač (vlastne slovo miništrant má rovnaký kmeň). Magister – odvodené zo slova magis (viac): vyšší predstavený, náčelník, pán, správca, radca, učiteľ (ak vám hovorí niečo príbuzné slovo magistrát)

.týždeň

TED namiesto večerníčka #48/2012

.rastislav Geschwandtner .spoločnosť 05.12.2012

Na svete sa každoročne organizuje množstvo konferencií. Až donedávna však väčšinou za zatvorenými dvermi a pre obmedzený počet účastníkov. Dnes sa nám tieto dvere čiastočne otvárajú vďaka zaznamenávaniu vystúpení rečníkov a sprístupňovaniu videí na internete. Vzniká tak cenný nový zdroj, ktorý možno využiť vo vzdelávaní.