Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.spoločnosť
.týždeň

Vzdelávanie nie je iba škola #47/2012

.vladimír Burjan .spoločnosť

Často počuť názor, že mladí ľudia potrebujú získať kvalitné vzdelanie, aby sa dobre uplatnili na trhu práce. Jedným dychom sa zvykne dodávať, že práve preto je nutné konečne niečo urobiť pre skvalitnenie nášho školstva. Ak vám táto implikácia pripadá správna, usvedčuje vás tak trochu z myslenia hodného minulého storočia.

.týždeň

Radšej žiadne nové učivo #46/2012

.martin Mojžiš .spoločnosť

Jednou z vecí, ktorú by sme chceli v tejto rubrike opakovane prinášať, je polemika dvoch protichodných názorov, z ktorých oba sa nám zdajú rozumné.

.týždeň

Reforma má veci meniť #46/2012

.ján Žabka .spoločnosť

Jedným z atribútov reformy z roku 2008 bolo nahradenie osnov novým dokumentom – Štátnym vzdelávacím programom. Nejde len o zmenu názvu.

.týždeň

Reforma zhora? #45/2012

.zuzana Zimenová .spoločnosť

Počas 23 rokov od (čiastočného) zvrhnutia komunistického režimu sa v tejto krajine nepodarilo uskutočniť systematickú a rozumnú školskú reformu. Prečo sa to nepodarilo? Chýbala vôľa jednotlivých ministrov školstva alebo chýbalo niečo iné?

.týždeň

Reforma zdola? #44/2012

.martin Mojžiš .spoločnosť

Na koniec novembra ohlásený ostrý štrajk ukazuje, že trpezlivosť učiteľov nie je nekonečná a ich akcieschopnosť nie je nulová. Je nejaká nádej, že neostane len pri platových požiadavkách a učitelia sa stanú hybnou silou reforiem v školstve?

.týždeň

Kvalita školy #43/2012

.vladimír Burjan .spoločnosť

Pokus o vnesenie nejasností do zdanlivo jasnej témy.

.týždeň

Aké školy, aké vzdelávanie #42/2012

.daniel Bútora .spoločnosť

Zdá sa, že 23 rokov po novembri 1989 je školstvo konečne „in". Ešte nie v zmysle vnímanej kvality či dotiahnutých reforiem, a dokonca ešte stále nie ani v zmysle priorít ? ale aspoň v zmysle pozornosti, ktorú sektoru školstva začína venovať verejnosť. Je to prvý malý krôčik. Prispel k tomu azda aj nedávny štrajk škôl, aj ten však odráža širší trend.

Čo povedal arcibiskup Bezák o Veľkej noci
4:20

Čo povedal arcibiskup Bezák o Veľkej noci

.jakub Kratochvíl .spoločnosť

Mons. Róbert Bezák nám v roku 2012 rozprával v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Trnave o prežívaní Veľkej noci. Pre veriacich sú tieto sviatky jednou veľkou omšou, ktorá začína na Zelený štvrtok a vrcholí Veľkonočnou nedeľou.

Čo povedal Pastirčák o Veľkej noci
3:42

Čo povedal Pastirčák o Veľkej noci

.jakub Kratochvíl .spoločnosť

Veľká noc je noc kríža, ktorý sa nám ponúkol, aby sme naše kríže opreli oň. Aby sa naša bolesť premenila na lásku. Kazateľ Cirkvi bratskej Daniel Pastirčák hovorí o svojom prežívaní veľkonočných sviatkov.

Pred sedemdesiatimi šiestimi rokmi sme označili Židov hviezdami
7:34

Pred sedemdesiatimi šiestimi rokmi sme označili Židov hviezdami

.jakub Kratochvíl .spoločnosť

Rozhovor s historikom Milanom Zemkom o výročí tzv. židovského kódexu, ktorý bol prijatý 9. septembra 1941. Rozprávali sme sa aj o tom prečo je dôležité si túto tragickú udalosť pripomínať. Video sme vám priniesli na sedemdesiate výročie udalosti.