Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.téma
Hríb, Mojžiš: 2023

Hríb, Mojžiš: 2023

.štefan Hríb .martin Mojžiš .názory .téma 15.12.2023

Bol to rok, v ktorom Slovensko urobilo vo voľbách najhoršie rozhodnutie od masívnej voľby HZDS v roku 1992. Vtedy to znamenalo rozpad Československa a nástup mečiarizmu. Čo to bude znamenať dnes?

Ivan Korčok: Prezidentské voľby idem vyhrať

Ivan Korčok: Prezidentské voľby idem vyhrať

.štefan Hríb .rozhovory .téma 15.12.2023

Ako sa dá v dnešnej situácii slušne kandidovať na prezidenta a získať si dôveru sklamaných ľudí? Prečo rád šliape do kopca? Prečo si myslí, že vo voľbách uspeje? O stave Slovenska a nádeji na zmenu hovorí Ivan Korčok.

Roman Kvasnica: Sme občania, sme povinní sa vzoprieť

Roman Kvasnica: Sme občania, sme povinní sa vzoprieť

.štefan Hríb .rozhovory .téma 15.12.2023

Čo sme zažili v roku 2023 na Slovensku a prečo? Došlo k návratu uneseného štátu, ale vyzerá to tak, že sa vrátil do iných podmienok, než z akých bol po vražde Jána Kuciaka vyhnaný. Odpovedá Roman Kvasnica.

Exprezident Andrej Kiska: Som súdený, lebo som odmietol vyhovieť pánovi Ficovi

Exprezident Andrej Kiska: Som súdený, lebo som odmietol vyhovieť pánovi Ficovi

.štefan Hríb .rozhovory .téma 08.12.2023

V prezidentských voľbách porazil predsedu Smeru, a zabránil tak úplnému ovládnutiu Slovenska. Neskôr ako prezident upozornil, že zo Slovenska sa stal mafiánsky štát. Dnes je neprávoplatne odsúdený a rozbieha projekt na podporu Rómov. Andrej Kiska.

Štefan Hríb: Kvantový prsteň, meč a zrkadlo

Štefan Hríb: Kvantový prsteň, meč a zrkadlo

.štefan Hríb .názory .téma 01.12.2023

Po voľbách je mnohým trochu otupno, ale svet je stále rovnako zaujímavý. Stačí sa správne pozerať – v najnovšej epizóde o zázrakoch fyziky sme sa o to s Martinom Mojžišom znovu pokúsili. Pozerali sme sa na rozprávkové predmety.

Hríb, Mojžiš: Kvantová mechanika magických predmetov

Hríb, Mojžiš: Kvantová mechanika magických predmetov

.štefan Hríb .martin Mojžiš .rozhovory .téma 01.12.2023

Kvantová mechanika, to nie sú len vlastnosti atómov a ich spektier. Sú to aj vlastnosti molekúl a chemickej väzby. A sú to aj vlastnosti rozprávkových predmetov, ako sú prsteň, zrkadlo a meč. A mnohých iných predmetov. Teda, pravdupovediac, všetkých predmetov.

Hríb, Mojžiš: Čo odchádza s ľuďmi Novembra – a čo prichádza

Hríb, Mojžiš: Čo odchádza s ľuďmi Novembra – a čo prichádza

.štefan Hríb .martin Mojžiš .názory .téma 24.11.2023

Odchod Karla Schwarzenberga je znamením o konci celej jednej epochy. Odchádza generácia, ktorá zažila totalitný režim a od roku 1989 sa podieľala na budovaní slobodnej spoločnosti. Kto a čo ju nahrádza?

Pavel Kosatík: Nástup disidentov do politiky mal priniesť nové poznanie

Pavel Kosatík: Nástup disidentov do politiky mal priniesť nové poznanie

.martin Horička .rozhovory .téma 24.11.2023

Je dobré, keď spoločnosť v kľúčových momentoch vedú ľudia s morálkou a odvahou. November 89 je dôkazom, že sa to občas podarí. Ako sa rodili jeho osobnosti a čo motivovalo ľudí vzoprieť sa totalite? So spisovateľom Pavlom Kosatíkom sme hovorili o známych, ale aj menej známych hrdinoch Nežnej revolúcie.

Milan Šútovec: Dnešné politikárčenie je ako imitatívna mágia

Milan Šútovec: Dnešné politikárčenie je ako imitatívna mágia

.tomáš Zálešák .rozhovory .téma 24.11.2023

Súčasná politika trpí nedostatkom skutočných osobností, a aj preto je dobré si pripomenúť, kto boli osobnosti Novembra 1989. Dá sa nimi inšpirovať dnes, pod vládou novej, antinovembrovej moci? Hovoríme s literárnym vedcom, spisovateľom, bývalým politikom za VPN, poslancom a členom predsedníctva Federálneho zhromaždenia ponovembrovej ČSFR Milanom Šútovcom.

Inge Vagačová: Ľudskosť, slušnosť, znášanlivosť

Inge Vagačová: Ľudskosť, slušnosť, znášanlivosť

.inge Vagačová .komentáre .téma 24.11.2023

Možno to niekedy znie až trápne, ale ja mám stále pocit, že to je základ. Že bez toho, čo bolo na tých papieroch, ktorými sme v Novembri 89 mávali, sa nepohneme ani dnes, ani nikdy.