Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.politika
.týždeň

Francúzsko milované i nenávidené

.časopis .politika 10.01.2015

Nešťastná sedmička sa stala čiernym dňom pre Francúzsko – a Európu. Dňa 7. januára 2015 padla naša ilúzia o bezpečnej existencii na starom, unavenom, ale aspoň zdanlivo pokojnom kontinente. Nepriatelia dávno nie sú len pred bránami – sú vnútri. Treba sa zamyslieť nad podstatou ich nenávisti.

.týždeň

Ulica sa ozvala

.eva Čobejová .marek Vagovič .časopis .politika 04.01.2015

V januári 2012 lomcovala spoločnosťou kauza Gorila. Vtedy osemnásťročný študent Peter Klinec prišiel s nápadom usporiadať protestné zhromaždenie na námestí v Bratislave. Napriek zimnému počasiu prišlo okolo štyritisíc ľudí. Vyzeralo to nádejne.

.týždeň

2015 – rok tlaku na Putina?

.mária Mikušová .časopis .politika 04.01.2015

K Veľkému divadlu za koľko? Osemsto. Čoooo, veď to zbehneš po Novom Arbate, zahneš doľava popri Manéži a sme tam. No tak dobre, šesťsto. Lenže ešte včera som platila menej! Musíte ma pochopiť, sankcie, ten rubeľ tak rýchlo padá, šomre taxikár. A padá len tebe!? Mne vari nepadá!?

.týždeň

Rok 2015: Kto z koho?

.jozef Majchrák .časopis .politika 04.01.2015

Hoci nás v tomto roku nečakajú žiadne voľby, politický vývoj v nasledujúcich dvanástich mesiacoch veľa napovie, ako dopadnú parlamentné voľby na jar 2016, a teda aj to, či sa v slovenskej politike niečo významne zmení.

.týždeň

Stredná Európa a Američania

.časopis .politika 13.12.2014

Vzťahy so Spojenými štátmi americkými boli pre Európanov vždy významné. Myšlienka atlanticizmu, úzkeho spojenectva starého sveta s tým novým, je však teraz, zdá sa, napádaná zo všetkých strán. Má ešte takéto spojenectvo zmysel?

.týždeň

Budúca prezidentka Marine Le Pen?

.marína Gálisová .slovensko .politika 07.12.2014

Vo víkendových krajských voľbách vo Francúzsku získal Národný front Marine Le Pen veľké víťazstvo. Mieri líderka strany na najvyššie miesta?

.týždeň

Holandsko, krajina menšín

.kamila Straatsburg Sajmerová .časopis .politika 29.11.2014

Írsky spisovateľ George Bernard Shaw povedal, že ak existuje na svete viera, ktorá má reálnu možnosť prevziať vládu nad Veľkou Britániou, ba nad celou Európou, a to v priebehu ďalšieho storočia, je to islam. Udalosti v Holandsku by zrejme považoval za potvrdenie svojej prognózy.

.týždeň

Protest aj zábava

.jaroslav Daniška .časopis .politika 29.11.2014

Je utorok podvečer, citeľne sa ochladilo. Počet ľudí sa postupne zvyšuje, dve tretiny tvoria mladí ľudia. Hoci sa tu odohrá aj malá subdemonštrácia sekty okolo Slobodného vysielača (majú megafón, transparent, vlastné heslá), reč tvárí prezrádza, že prišli najmä slušní pracujúci alebo študujúci ľudia. Vadí im korupcia a Smer, sú to pre nich synonymá.

.týždeň

Prichádza nový Paška

.jozef Majchrák .časopis .politika 29.11.2014

Peter Pellegrini sa v priebehu niekoľkých dní stal protokolárnou dvojkou v štáte a ťažkou politickou váhou v Smere. Prečo práve on a ako sa hľadal Paškov nástupca?

.týždeň

Pobaltie, front studenej vojny?

.časopis .politika 22.11.2014

Ešte začiatkom roka vyhlásil ruský analytik Andrej Piontkovskij, že po tom, čo Západ strávil ruskú agresiu voči Gruzínsku a Ukrajine, ďalšími cieľmi budú pobaltské štáty. Nedávno sa s ním zhodol Sergej Markov, poradca Vladimíra Putina. Pobaltie sa má báť Ruska. Obaja môžu mať čoskoro pravdu.