Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.osobnosti
Priama reč Lucie Piussi

Priama reč Lucie Piussi

.lucia Piussi .časopis .osobnosti 13.11.2016

Na festivale Banát v Rumunsku som strávila päť hodín čistého času v rozhovore s jedným-jediným človekom. Bol to Gejza Bendig, kapelník skupiny Terne Čhave. Padli sme si vzájomne svojimi koncertmi do oka. Bolo to silné.

.týždeň

Kreslo pre Františka Mikloška

.františek Mikloško .časopis .osobnosti 06.11.2016

V decembri uplynie 25 rokov od smrti kňaza, politického väzňa a historika Štefana Šmálika. V komunistickom väzení strávil 11 rokov. Po roku 1968 pôsobil na Orave a svoj voľný čas zasvätil histórii.

Nikto by nemal byť stratený

Nikto by nemal byť stratený

.christoph Schönborn .časopis .osobnosti 06.11.2016

Nikto v širokom okolí nebol taký neobľúbený, taký nenávidený ako Zachej. Pretože dohliadal na clá a dane v oblasti Jericha. Bol bohatý. Veľmi bohatý. A stal sa takým na úkor druhých.

.týždeň

Priama reč Lucie Piussi

.lucia Piussi .časopis .osobnosti 06.11.2016

Jan Mattuš píše skvelé jazykové stĺpčeky pre Lidové noviny. Nedávno vyšli knižne pod názvom Jeremeň a jiné záhady. (2007 – 2016) Sú to stĺpčeky lingvistické, ale to, čo autor priam akrobaticky ovláda, je písanie o všetkom možnom aj nemožnom všade naokolo, vychádzajúc pritom z bežných a pri bližšom skúmaní úplne nepochopiteľných slovných spojení či neologizmov.

.týždeň

Srdcom sestry Hermany

.hermana Jaroslava Matláková .časopis .osobnosti 30.10.2016

Ach, Jeruzalem! Prvýkrát som bola v Izraeli. Videla som, čo som videla, počula som, čo som počula.

Neutešene blízka

Neutešene blízka

.brat Filip .časopis .osobnosti 30.10.2016

V jedno horúce septembrové predpoludnie sa na našu kláštornú vrátnicu dobíjalo dievča, dcéra ťažko chorého otca. Ochorel onkologicky a náhle na sklonku leta.

Priama reč Lucie Piussi: Adoptívne dojčenie

Priama reč Lucie Piussi: Adoptívne dojčenie

.lucia Piussi .časopis .osobnosti 30.10.2016

Adoptívne dojčenie existuje. U nás sa ním zaoberá len zopár špecialistov. Zámerne nepoužívam spojenie „laktačná poradkyňa“, pretože tou už je pomaly každá druhá žena v dlhej sukni.

Lotroviny Pištu Vandala: Túžba

Lotroviny Pištu Vandala: Túžba

.štefan Chrappa .časopis .osobnosti 23.10.2016

Milí priatelia, sú veci, na ktoré si v živote musíme počkať. Musíme na ne dozrieť. Musíme ich hľadať a nenachádzať. Keď ich nájdeme, musíme ich stratiť. Musíme po nich túžiť vedome i nevedome, podvedome i nadvedome, ak, samozrejme, „nadvedomé“ túženie vôbec existuje.

Kardinál Schönborn: Nepoľavovať, neochabovať

Kardinál Schönborn: Nepoľavovať, neochabovať

.christoph Schönborn .časopis .osobnosti 23.10.2016

Aké je to šťastie, smieť žiť v krajine, kde funguje justícia! V mnohých častiach sveta môžu ľudia iba snívať o tom, že by sudca vynášal spravodlivé rozsudky, súdy neboli úplatné a chudobný sa dočkal spravodlivosti tak ako bohatý.

Priama reč Lucie Piussi

Priama reč Lucie Piussi

.lucia Piussi .časopis .osobnosti 23.10.2016

Z celej tej smršte udalostí, ktorú nabral náš adopčný proces, keď nám z úradu oznámili, že pre nás majú bábätko, si zapamätám tento obraz: Profi matka,  pani Magdaléna, stojaca s naším Lukášom v náručí, keď sme ho uvideli prvýkrát. (Odborne sa tomu hovorí i „prvá interakcia“).