Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.osobnosti
Kreslo pre Františka Mikloška

Kreslo pre Františka Mikloška

.františek Mikloško .časopis .osobnosti 20.11.2016

V Kráľovi Learovi, v preklade Ľuba Feldeka, prebieha takýto rozhovor: Šašo: Najprv si mal zmúdrieť, až potom zostarnúť. Lear: Dobré nebesá, nedovoľte, aby som sa zbláznil! To nikdy. Držte ma pri rozume, nechcem byť blázon. 

Priama reč Lucie Piussi

Priama reč Lucie Piussi

.lucia Piussi .časopis .osobnosti 20.11.2016

Drvivá väčšina tých, s ktorými sme absolvovali prípravu na adopciu, nechcela rómske dieťa. Nie preto, že by boli rasisti.  Až človeku srdce trhá, keď počúva, ako sa im také detičky páčia, dokonca aj rodina by nemala problém rómske dieťa prijať, ale boja sa. 

Čo príde po tom?

Čo príde po tom?

.christoph Schönborn .časopis .osobnosti 20.11.2016

Jeden známy rakúsky politik raz dostal otázku, čo podľa jeho názoru príde po smrti. Jeho odpoveď bola krátka a úsečná: Nič!

Srdcom sestry Hermany

Srdcom sestry Hermany

.hermana Jaroslava Matláková .časopis .osobnosti 13.11.2016

Stojím na cintoríne, kde máme pochované spolusestry. Svieti tu 52 sviečok a jemne poletuje sneh. Takto sa vždy začína november. Dušičkovo a spomienkovo. 

.týždeň

Keď kráľ zatúži po kráse

.ambróz Martin Štrbák .časopis .osobnosti 13.11.2016

V poslednom čase býva v našom chráme veľa svadieb. Keď sa pozerám na nevesty, ako kráčajú pred oltár, prichádzajú mi na um verše z knihy proroka Ezechiela a zo 45. žalmu, takého typického pre svadobný obrad.

Priama reč Lucie Piussi

Priama reč Lucie Piussi

.lucia Piussi .časopis .osobnosti 13.11.2016

Na festivale Banát v Rumunsku som strávila päť hodín čistého času v rozhovore s jedným-jediným človekom. Bol to Gejza Bendig, kapelník skupiny Terne Čhave. Padli sme si vzájomne svojimi koncertmi do oka. Bolo to silné.

.týždeň

Kreslo pre Františka Mikloška

.františek Mikloško .časopis .osobnosti 06.11.2016

V decembri uplynie 25 rokov od smrti kňaza, politického väzňa a historika Štefana Šmálika. V komunistickom väzení strávil 11 rokov. Po roku 1968 pôsobil na Orave a svoj voľný čas zasvätil histórii.

Nikto by nemal byť stratený

Nikto by nemal byť stratený

.christoph Schönborn .časopis .osobnosti 06.11.2016

Nikto v širokom okolí nebol taký neobľúbený, taký nenávidený ako Zachej. Pretože dohliadal na clá a dane v oblasti Jericha. Bol bohatý. Veľmi bohatý. A stal sa takým na úkor druhých.

.týždeň

Priama reč Lucie Piussi

.lucia Piussi .časopis .osobnosti 06.11.2016

Jan Mattuš píše skvelé jazykové stĺpčeky pre Lidové noviny. Nedávno vyšli knižne pod názvom Jeremeň a jiné záhady. (2007 – 2016) Sú to stĺpčeky lingvistické, ale to, čo autor priam akrobaticky ovláda, je písanie o všetkom možnom aj nemožnom všade naokolo, vychádzajúc pritom z bežných a pri bližšom skúmaní úplne nepochopiteľných slovných spojení či neologizmov.

.týždeň

Srdcom sestry Hermany

.hermana Jaroslava Matláková .časopis .osobnosti 30.10.2016

Ach, Jeruzalem! Prvýkrát som bola v Izraeli. Videla som, čo som videla, počula som, čo som počula.