Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.klub
Pod lupou Jána Štrassera: Obyčajný cynizmus

Pod lupou Jána Štrassera: Obyčajný cynizmus

.ján Štrasser .časopis .klub 23.10.2016

Psychológia definuje cynizmus ako „bezcitný výsmech, opovrhovanie všeobecne prijatými pravidlami mravnosti a duchovnými hodnotami.“ Dvadsaťsedem rokov po páde komunizmu, kde bol istým spôsobom formovaný i deformovaný totalitným režimom, sa nám dnes na Slovensku predvádza v celej svojej zvrhlosti.

Pod lupou Petra Zajaca: Aký by bol svet bez spoločenských vied

Pod lupou Petra Zajaca: Aký by bol svet bez spoločenských vied

.peter Zajac .časopis .klub 16.10.2016

Súčasné polemiky o potrebnosti spoločenských a humanitných vied, ich postavenia v spoločnosti, vo vzdelávacom a vedeckom procese, a hodnotenia ich úrovne nie sú zanedbateľné napriek tomu, že sa netýkajú veľkého počtu voličov ani veľkých peňazí. 

.týždeň

Pod lupou Jána Štrassera: Stalin večne živý

.ján Štrasser .časopis .klub 09.10.2016

V roku 1960 som začal študovať na priemyslovke v Košiciach. Jej plný názov vtedy znel: Stredná priemyselná škola strojnícka J. V. Stalina. Keď som o štyri roky maturoval, Stalin už v názve školy nebol.

Pod lupou Petra Zajaca: Havel

Pod lupou Petra Zajaca: Havel

.peter Zajac .časopis .klub 02.10.2016

Keď sme sa v decembri 1989 rozhodovali, koho podporí VPN za prezidenta republiky, rozhodli sme sa jednoznačne pre Václava Havla. Alexander Dubček stelesňoval rok 1968 aj s augustom – Václav Havel november 1989.

.týždeň

Pod lupou Jána Štrassera: Bratislava hostila samit...

.ján Štrasser .časopis .klub 26.09.2016

Prínos a význam bratislavského samitu lídrov Európskej únie bol... v čom vlastne? Vie niekto, kam sa podľa „bratislavskej cestovnej mapy“ pocestuje a či vôbec?

Pod lupou Petra Zajaca: Bezcitná spoločnosť

Pod lupou Petra Zajaca: Bezcitná spoločnosť

.peter Zajac .časopis .klub 18.09.2016

Nechcem liať olej na oheň rozhorčenia ani jatriť rany. Prípad resocializačného zariadenia Čistý deň v Galante vo mne vyvoláva skôr otázky: Aké budú ďalšie osudy zariadenia s ďaleko najväčším počtom detí na Slovensku? Čo bude s deťmi?

Pod lupou Jána Štrassera: Victis honor

Pod lupou Jána Štrassera: Victis honor

.ján Štrasser .časopis .klub 11.09.2016

Športovci z diktátorských krajín to nemajú ľahké. Zimbabwiansky prezident Mugabe strčil do basy všetkých olympionikov, lebo v Riu nezískali medailu.

Burka a zvody cudnosti

Burka a zvody cudnosti

.michal Patarák .časopis .klub 11.09.2016

Debata o burkách môže byť diskusiou o kultúre či móde, v prípade ich zakazovania zas rozpravou o tlaku sekularizmu alebo o bezpečnosti v našom civilizačnom okruhu. Ja sa však na ne na tomto mieste pozriem ako na kultúrny prejav cudnosti a postavím sa na ich stranu.

Pod lupou Petra Zajaca: Dokážeme to?

Pod lupou Petra Zajaca: Dokážeme to?

.peter Zajac .časopis .klub 04.09.2016

Dňa 31. augusta 2015 sa rozhodla nemecká vláda vpustiť do Nemecka desaťtisíce utečencov, uviaznutých v Maďarsku, a státisíce prúdiace balkánskou trasou. Toho dňa vyslovila Angela Merkel vetu: „Dokážeme to,“ ktorá už rok polarizuje Nemecko a Európu.

Augustové uhorky nakladačky

Augustové uhorky nakladačky

.ján Štrasser .časopis .klub 29.08.2016

Pred dvadsiatimi rokmi sa na verejnosti objavil záznam telefonického rozhovoru medzi riaditeľom SIS Ivanom Lexom a ministrom vnútra Ľudovítom Hudekom.