Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.klub
.týždeň

Pod lupou Petra Zajaca: Smútok brexitu

.peter Zajac .časopis .klub

Jediným silným pobrexitovým pocitom je u mňa smútok z toho, že už nie sme členmi toho istého spoločenstva. Cítil som tak, že Veľká Británia je aj mojou súčasťou a mojím mostom medzi Európou a Spojenými štátmi.

.týždeň

Pod lupou Jána Štrassera: Smerexit? A čo po ňom?

.ján Štrasser .časopis .klub

Pred týždňom na tomto mieste písal Peter Zajac o nezastaviteľnej miere rozkladu niektorých slovenských vlád. „Druhá vláda Mikuláša Dzurindu dosiahla úplnú závislosť od ,nezávislých poslancov´ po vyše troch rokoch a vláda Ivety Radičovej nezastaviteľnú mieru rozkladu po takmer dvoch rokoch. Tretej vláde Roberta Fica to trvalo len sto dní.“

.týždeň

Pod lupou Petra Zajaca: Sto dní Ficovej vlády

.peter Zajac .časopis .klub

Dňa 1. júla sa dožije Ficova vláda sto dní. Vo svojom programovom vyhlásení si uložila smelé ciele – reformu vzdelávania, aká tu nebola dvadsaťpäť rokov, ozdravenie upadajúceho zdravotníctva, reformu súdnictva a verejnej správy, stabilizovanie medzinárodného postavenia Slovenska v rámci predsedníctva Rady Európy.

.týždeň

Pod lupou Ján Štrassera: V labyrinte (ne)pamäti

.ján Štrasser .časopis .klub

Pamätná tabuľa zločincovi je zločin, napísali sme s Petrom Zajacom po tom, čo starosta obce Veľký Lipník fyzicky napadol výtvarníkov Petra Kalmusa a Ľuboša Lorenza, ktorí na protest pomaľovali červenou farbou pamätnú tabuľu, odhalenú komunistickému prokurátorovi Jánovi Pješčakovi.

.týždeň

Pod lupou Petra Zajaca: Extrémisti a populisti

.peter Zajac .časopis .klub

Na nemeckých čokoládach firmy Ferrero sa objavili tváre detí, bielych, tmavších, čiernych.  Nič sa nedialo, až kým Pegida nezačala bojovať za rasovú čistotu nemeckých detí. 

.týždeň

Hovor k ďalekému otcovi

.michal Patarák .časopis .klub

Odkedy odišiel, neprestávam na neho myslieť. A možno na neho dokonca myslím viacej ako predtým. Prechádzal všetkým tým, čím teraz prechádzam ja, a zrejme práve preto mu už dokážem mnohé odpustiť.

.týždeň

Pod lupou Jána Štrassera: Zjednocovanie po slovensky

.ján Štrasser .časopis .klub

V apríli sa v Budapešti konal 23. medzinárodný knižný veľtrh a Slovensko malo na ňom pozíciu čestného hosťa. Bol to nesporný ú​spech našej kultúry – v Maďarsku vyšli desiatky kníh slovenských autorov, uskutočnilo sa množstvo akcií s našimi spisovateľmi.

.týždeň

Pod lupou Petra Zajaca: Hranice kompromisu

.peter Zajac .časopis .klub

Stratu dôvery v demokratickú politiku nevyvolal v Európe len nával imigrantov, ale aj rozklad politických strán zameriavajúcich sa na vlastnú moc, vplyv a prospech. Práve imigranti však prebudili v ľuďoch temné pudy.

.týždeň

Pod lupou Jána Štrassera: Obyčajný fašizmus

.ján Štrasser .časopis .klub

V šesťdesiatych rokoch prišiel do našich kín ruský film Obyčajný fašizmus; strihový historický dokument režiséra Michaila Romma bol jedným z posledných verejných artefaktov krátkeho poststalinského „odmäku“ pred nástupom brežnevizmu.

.týždeň

Pod lupou Petra Zajaca: Kotlebove hliadky a Noční jazdci

.peter Zajac .časopis .klub

Začiatkom deväťdesiatych rokov chcel zakladať vtedajší minister vnútra Ladislav Pittner domobranu. Domobrana bola vlastne len iným pomenovaním pre ozbrojené pästi politických strán vo všetkých totalitných režimoch dvadsiateho storočia.