Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.klub
.týždeň

Karel IV. Antisemitský?

.alexander Tomský .časopis .klub 20.02.2011

Německá televize uvedla nedávno v seriálu nazvaném zjednodušeně „Němci“ dokument o Karlu IV.

.týždeň

Vy máte moc, my pravdu

.silvester Krčméry .časopis .klub 20.02.2011

Tento týždeň si pripomenieme 63. výročie komunistického puču v Československu. .týždeň sa preto rozhodol každý rok pri tomto výročí uverejniť dobové svedectvo o boji proti komunizmu. Túto tradíciu začíname jedným z najslávnejších prejavov proti komunizmu, obhajobou Silvestra Krčméryho.

.týždeň

Gorbačovov smiech

.claire Berlinski .časopis .klub 12.02.2011

Pavel Strojlov je ruský exulant. Žije v Londýne a na svojom počítači má päťdesiattisíc nepublikovaných, nepreložených a prísne tajných dokumentov odcudzených z Kremľa. Väčšina z nich sa datuje do obdobia krátko pred koncom studenej vojny. Ukradol ich v roku 2003 a ušiel z Ruska. Pred pár rokmi by tieto dokumenty mali pre CIA hodnotu miliónov.

.týždeň

Čo by znamenalo odvolanie Fica

.dušan Čaplovič .časopis .klub 12.02.2011

Keby prešiel návrh Richarda Sulíka, Slovensko by vyvolalo zbytočnú pozornosť. Pre krajinu ani demokraciu nič dobré. Pokúsim sa odosobniť a nepozerať sa na problém ako politik Smeru. Úplne sa mi to nepodarí, ale chcem ukázať, že v spore ide o viac ako len o osobu Roberta Fica.

.týždeň

Pozor, prichádza Moslimské bratstvo

.ayaan Hirsi Ali .časopis .klub 12.02.2011

Bola som presvedčenou členkou Moslimského bratstva. Bolo to v roku 1985, keď som ešte ako tínedžerka žila v Keni. O sedemnásť rokov neskôr, v roku 2002, som už bola súčasťou predvolebnej politickej kampane v Holandsku a snažila sa získať hlasy pre konzervatívcov. Tieto dve skúsenosti mi dodávajú istý rozhľad, aj keď ide o súčasnú krízu v Egypte.

.týždeň

Odkaz guvernéra Tasíra

.ivan Vrubeľ .časopis .klub 12.02.2011

Vlna protikresťanského násilia upriamila pozornosť na zákony proti rúhaniu, ako údajnú ochranu náboženstva. Problémom je ich existencia aj uplatňovanie.

.týždeň

Samovražda filozofie

.ryszard Legutko .časopis .klub 12.02.2011

Západ sa nachádza v stave filozofickej krízy. Najpresnejšie tú skutočnosť pomenoval Edmund Husserl vo svojej knihe z roku 1935, kde hovoril o vyčerpanosti a únave európskeho ducha.

.týždeň

Horká káva

.yoani Sánchez .časopis .klub 05.02.2011

Dúšok rannej kávy je pre nás národným ekvivalentom raňajok. Môže nám chýbať čokoľvek, chlieb, maslo, hoc aj nedostatkové mlieko, ale nemať hrnček horúceho stimulujúceho nápoja na prebudenie, to je záruka zlého začiatku dňa. Pamätám si, ako moji starí rodičia, moji rodičia a všetci dospelí ľudia, ktorých som okolo seba videla ako dieťa, pili šálku po šálke a pritom sa rozprávali. Keď niekto prišiel na návštevu, hneď sme postavili na kávu. Pretože ponúknuť kávu je rovnaký rituál, ako objať blízkeho či pozvať návštevu dovnútra.

.týždeň

Štvrtá vlna demokracie

.juraj Marušiak .časopis .klub 05.02.2011

Prvá dekáda 21. storočia zažila najmenej tri veľké revolučné vlny. „Farebné revolúcie“ v bývalom ZSSR, nástup ľavicových vlád v Latinskej Amerike.

.týždeň

Dôsledky sporu o svedomie

.vladimír Palko .časopis .klub 05.02.2011

Ôsmeho februára 2006 oznámil predseda KDH Pavol Hrušovský, že odchádza z postu predsedu parlamentu a ministri za KDH vo vláde Mikuláša Dzurindu, Daniel Lipšic, Martin Fronc a autor tohto článku oznámili svoj odchod z vlády. KDH odišlo z vlády na protest proti tomu, že premiér Dzurinda odmietol splniť Programové vyhlásenie vlády tým, že odmietol predložiť na rokovanie vlády zmluvu medzi Slovenskou republikou a Svätou Stolicou o výhrade vo svedomí a obsahovo identickú zmluvu medzi Slovenskou republikou a registrovanými cirkvami. Následkom vystúpenia z vlády sa parlamentné voľby konali o tri mesiace skôr.