Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.história
.týždeň

V Rusku sme nevideli veľké ohrozenie

.tomáš Gális .časopis .história 11.04.2010

O Košickom vládnom programe, povojnovej situácii, postavení Slovenska a legitimite prezidenta Beneša hovorí historik Marek Syrný.

.týždeň

Otec Rodiny

.jozef Majchrák .časopis .história 20.12.2009

O nedávno vyznamenanom Vladimírovi Juklovi sa zvykne hovoriť aj ako o generálovi tajnej cirkvi, ktorá tu fungovala počas komunistickej totality. Tajná cirkev však mala aj svojho duchovného otca. Bol ním chorvátsky jezuita Tomislav Kolakovič.

.týždeň

Záťah na históriu

.marek Debnár .časopis .história 25.10.2009

Rusko sa díva na vlastné dejiny celkom inak, ako sa na ne dívajú jeho susedia. Zrejme sa mu však tak či onak nepáči, čo tam vidí – prečo by inak z najvyšších miest štartovalo kampane proti „falzifikácii dejín“ a zatýkalo historikov?

.týždeň

Koniec príbehu V

.fedor Gál .časopis .história 25.10.2009

Dnes je 23. januára 1991. Práve som sa rozhodol, že urobím definitívnu bodku za svojím rozprávaním. V Perzskom zálive už niekoľko dní zúri vojna (prenášaná do našich príbytkov televíziou), ambiciózni politici sa chystajú na našu domácu „vojnu“ – pripravujú si svoje verzie ústav.

.týždeň

Koniec príbehu IV

.fedor Gál .časopis .história 18.10.2009

Bol som v tých horúcich chvíľach (koncom roka 1990) v každodennom styku s protagonistami tejto drámy. Situácia bola skutočne iracionálna a neprehľadná.

.týždeň

Tukova aféra

.tomáš Gális .časopis .história 11.10.2009

„Najvyššie fórum Slovenskej ľudovej strany, širší výkonný výbor, vyslovuje vám jednohlasne dôveru a kandiduje vás do poslaneckej snemovne. Nech vás Všemohúci posilňuje vo vašom utrpení za práva Slovenskej krajiny.“

.týždeň

Pre ľudákov bol špička

.časopis .história 11.10.2009

Rozhovor s historikom Marošom Hertelom o Vojtechovi Tukovi.

.týždeň

Koniec príbehu III

.fedor Gál .časopis .história 11.10.2009

V čase trnavskej iniciatívy boli celkom evidentné aj snahy spojiť návrat Jána Budaja do aktívnej politiky s dosadením Vladimíra Mečiara na čelo hnutia.

.týždeň

Koniec príbehu II

.fedor Gál .časopis .história 03.10.2009

Necelý týždeň pred udalosťami, o ktorých som písal minule, sme mali možnosť sledovať snem KDH, na ktorom bola ústami jeho predsedu Jána Čarnogurského spochybnená integrita federácie, vláda (najmä vo vzťahu k pripravovaným kompetenčným zákonom) a my (ako „národne vlažné“ politické hnutie).

.týždeň

Koniec príbehu – prvá časť

.fedor Gál .časopis .história 26.09.2009

Je to už veľmi dávno, čo sa niekedy v polovici decembra 1989 uskutočnilo prvé stretnutie Občianskeho fóra s Verejnosťou proti násiliu na bratislavskej pôde. Hovorili sme skôr vo filozofickej ako praktickej rovine o tom, ako by sa mala profilovať tvár našich hnutí.