Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.história
.týždeň

Lustrácie V

.fedor Gál .časopis .história 13.09.2009

Spor o to, či lustrovať na základe materiálov, ktoré po sebe zanechala Štátna bezpečnosť bývalého režimu, sa vyhranil do dvoch konceptov.

.týždeň

Lustrácie IV

.fedor Gál .časopis .história 06.09.2009

Plénum aktivistov a priaznivcov VPN sa rozložilo na tých, čo stáli za Janom Budajom a ostatných. Výsledný dojem bol nedobrý, pričom verejnosť si spomenutý fakt interpretovala ako mocenský boj vo vedení hnutia.

.týždeň

Lustrácie III

.fedor Gál .časopis .história 05.09.2009

Slovenská rada VPN poverila päticu svojich reprezentantov, aby otvorili obálku, obsahujúcu výsledok lustrácií, a urobila príslušné úpravy kandidátky. Veľmi presne sa pamätám na atmosféru, ktorá zavládla po otvorení obálky.

.týždeň

Lustrácie III

.fedor Gál .časopis .história 31.08.2009

Slovenská rada VPN poverila päticu svojich reprezentantov, aby otvorili obálku, obsahujúcu výsledok lustrácií, a urobila príslušné úpravy kandidátky. Veľmi presne sa pamätám na atmosféru, ktorá zavládla po otvorení obálky.

.týždeň

Lustrácie II

.fedor Gál .časopis .história 23.08.2009

Diskusia o lustráciách sa vzápätí stala verejnou a výrazne rozochvela ešte vždy krehkú politickú scénu v Českej a Slovenskej Federatívnej Republike. V hnutí Verejnosť proti násiliu napokon prevládol názor, že pojem a problém lustrácií treba objasniť priamo na federálnom ministerstve vnútra, a potom nechať rozhodnutie na samotných kandidátov do zákonodarných zborov.

Zlý rok

Zlý rok

.tomáš Gális .ekonomika .história 23.08.2009

Rok, ktorý ubehol od augusta 1968 do augusta 1969, patrí medzi najsmutnejšie v dejinách našej krajiny i v kariére jedného z najvýznamnejších slovenských politikov Alexandra Dubčeka.

.týždeň

Krylovci

.tomáš Gális .časopis .história 17.08.2009

Rok 2009 je spojený s niekoľ kými okrúhlymi a polookrúhlymi výročiami českého pesničkára Karla Kryla, človeka, ktorý dokázal zhudobniť smútok a pocity niekoľ kých generácií obyvateľov Československa.

.týždeň

Lustrácie I

.fedor Gál .časopis .história 17.08.2009

Policajné sily v komunistických krajinách slúžili jednoznačne predovšetkým komunistickej strane. Boli jej útočnou zbraňou proti „nepriateľom socializmu“.

.týždeň

Slováci a nacionalizmus VII

.fedor Gál .časopis .história 10.08.2009

Dňa 7. novembera 1990 sme sa s Jurom Flamíkom vrátili z Prahy, kde sme rokovali s predsedom OF Václavom Klausom, federálnym premiérom Mariánom Čalfom, predstaviteľmi demokratickej pravice v rámci OF a s našimi poslancami vo federálnom parlamente.

.týždeň

Slováci a nacionalizmus VI

.fedor Gál .časopis .história 02.08.2009

Od tejto chvíle sa mi zdalo, že som sa ocitol v hre, ktorej režiséra nepoznám. V priebehu niekoľkých dní sa totiž stalo príliš veľa vecí, ktoré spolu veľmi úzko súviseli. V Trnave prebehlo stretnutie niektorých predstaviteľov VPN, ktoré spochybnilo legitimitu vrcholných orgánov i predstaviteľov, v Prahe prebehla výrazná zmena Občianskeho fóra (iniciatívu prevzala tzv. pravicovo-demokratická platforma a predsedom OF sa stal Václav Klaus), slovenská vláda predložila bez predbežných konzultácií s koaličnými partnermi návrhy deľby kompetencií medzi národnými republikami a federálom, premiér Mečiar odvolal ministra vnútra za KDH (čím napätie v koalícii prekročilo prahovú hodnotu), noviny denne prinášali informácie o chystaných demonštráciách pred budovou Slovenskej národnej rady a články o celonárodnej podpore matičnej verzie jazykového zákona (čím sa poslanci parlamentu dostali pod nevídaný psychický tlak). V rozhlase i televízii sa vyvolával dojem, že VPN je v tejto chvíli akýmsi protinárodným politickým zoskupením s neslýchanou mocou presadiť čosi proti vôli celého národa. V tom istom čase sa vyprázdnili obchody a sociálny nepokoj, neistota a strach sa stali spolupútnikmi každodenného života radových občanov. Z dôveryhodných prameňov som sa dozvedel, že na nacionalistickej báze vznikajú ozbrojené skupiny, zdvihla sa vlna antisemitizmu. V nejednej hlave sa v tých dňoch premietali nostalgické spomienky na „sladké časy totality“, keď človek presne vedel, čo ho čaká zajtra a o desať rokov.