Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Marína Gálisová
.marína Gálisová
V .týždni má na starosti zahraničnú politiku. Venuje sa písaniu a prekladom z angličtiny a španielčiny. Rada rozmýšľa, číta a píše o tom, ako paradoxne, a pritom logicky sa prejavujú ľudské slabé a silné stránky v tzv. veľkom svete. A tiež o minulosti aj o tom, čo všetko zvládne naša nekonečná tvorivosť, iniciatíva, inšpirácia, o nových trendoch, vynálezoch, startupoch. Má zníženú schopnosť rozoznávania tvárí, tak sa na ňu neurazte, keď vás na ulici nespozná. Radšej volajte, hlasy rozoznáva dobre. Rada sa vyskáče na deathmetalovom alebo hardcorovom koncerte. Jej muž hovorí, že je balkánska nátura. Ekrazit.
.posledné
.týždeň

Krajina vyzerala divo, neľútostne a cudzo

.marína Gálisová .názory

Dnes, vo štvrtok 22. 11. si Američania pripomínajú Deň vďakyvzdania. Od roku 1941 je to v USA štátny sviatok. Založili ho po príchode do Nového sveta tzv. Pilgrim Fathers, Pútnici. Prinášame preklad textu, ktorý od roku 1961 vychádza každoročne na Deň vďakyvzdania ako úvodník v americkom denníku Wall Street Journal.

.týždeň

Jimmy to už nevyrieši

.marína Gálisová .názory

Veľká Británia prežíva škandál, ktorý ju zrejme prinúti veľa zmeniť. Meno Jimmy Savile, donedávna pozitívne spojené s mediálnymi podobami dobročinnosti, sa stalo menom sexuálneho predátora, ktorý útočil na bezbranné obete – deti.

.týždeň

Jazýček

.marína Gálisová .názory

Voľby vo Veľkej Británii sa budú konať až v roku 2015. Ale volebná kampaň, to je niečo iné. Aj zo Slovenska vieme, že politici ju pre istotu vedú stále. Lebo – po á – voľby môžu nastať kedykoľvek, teda tie predčasné, a – po bé – aj keby voľby nastali až v riadnom termíne, neslobodno vyjsť ani na okamih z cviku.

.týždeň

Bill zabil

.marína Gálisová .názory

Pred nominačným zjazdom to s americkými demokratmi vyzeralo všelijako. Žiadny div – všelijako to totiž vyzerá predovšetkým s krajinou, ktorej Barack Obama vládne a opäť by vládnuť chcel. Potom však prišiel Bill a všetko zmenil. Alebo ani nie?

.týždeň

Sloboda v závoji?

.marína Gálisová .názory

Egypt uvidel prvú hlásateľku so závojom v štátnej televízii a je z toho búrlivá debata. Znamená to pre Egypťanky, ktoré si zväčša aj tak nejakým spôsobom zakrývajú hlavu, krok k slobode, alebo práve naopak?

.týždeň

Ľudská stránka krízy

.marína Gálisová .názory

Grécku toto leto akosi nepraje. Kríza odstrašila časť zahraničných turistov a tí, ktorí prichádzajú, míňajú peniaze opatrnejšie. Pokračujúce škandály so zázračne vidiacimi slepcami podnecujú v ostatných európskych krajinách pocit nadradenosti a dojem, že v Grécku je nenapraviteľný neporiadok. Až také jednoznačné to však nie je.

.týždeň

Pamätáte sa, keď ste do toho klubu vstupovali?

.marína Gálisová .názory

Predstavte si, že vstúpite do nejakého spolku. Je to kultivovaný klub, jeho členovia majú dobré spôsoby a vedia, na čo sa používa aká vidlička.

.týždeň

Vzdal sa Ron Paul?

.marína Gálisová .názory

Z predvolebného boja v americkej Republikánskej strane sa sťahuje jediný kandidát, ktorý priniesol výrazné posolstvo, osobnú integritu a zároveň dokázal pozoruhodne osloviť aj tých voličov, ktorí by inak tieto prezidentské zápasy – rozhodne tie primárkové – odzívali. Je však pre Rona Paula všetko stratené?

.týždeň

Podporuje švédska ministerka ženskú obriezku?

.marína Gálisová .názory

Švédsko sa zaoberá bizarným škandálom. Ministerka kultúry je obvinená z rasizmu a z podporovania ženskej obriezky, neľudského a rozhodne nelekárskeho postupu, aký sa vykonáva v niektorých krajinách tretieho sveta. Je to vôbec možné?

.týždeň

Len správy

.marína Gálisová .názory

Interrupcie sú citlivá téma. Nečudo, ide pri nej o veľa. O život, o psychiku, o intimitu, o pocity viny či neviny. Je ťažké o tejto téme hovoriť, pretože aj pri tých najcitlivejšie volených argumentoch – či za alebo proti – sa vždy niekto cíti nemilo zasiahnutý.