Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Marína Gálisová
.marína Gálisová
V .týždni má na starosti zahraničnú politiku. Venuje sa písaniu a prekladom z angličtiny a španielčiny. Rada rozmýšľa, číta a píše o tom, ako paradoxne, a pritom logicky sa prejavujú ľudské slabé a silné stránky v tzv. veľkom svete. A tiež o minulosti aj o tom, čo všetko zvládne naša nekonečná tvorivosť, iniciatíva, inšpirácia, o nových trendoch, vynálezoch, startupoch. Má zníženú schopnosť rozoznávania tvárí, tak sa na ňu neurazte, keď vás na ulici nespozná. Radšej volajte, hlasy rozoznáva dobre. Rada sa vyskáče na deathmetalovom alebo hardcorovom koncerte. Jej muž hovorí, že je balkánska nátura. Ekrazit.
.posledné
.týždeň

Ani heretik, ani svätec

.marína Gálisová .časopis .téma

V Česku vyšla publikácia Husitské století, krásna a obsiahla kniha o fenoméne husitizmu. Je to dielo na dlhé čítanie a premýšľanie. Medzi jeho editorov patrí aj Pavlína Cermanová, ktorá .týždňu poskytla rozhovor.

Ženy na cestách

Ženy na cestách

.marína Gálisová .spoločnosť .spoločnosť

Je dosť ľudí, ktorí nosia túlavé topánky. A je medzi nimi aj čoraz viac žien. Križujú zemeguľu, navštevujú krajiny vo všetkých jej kútoch. Potom sa niekde usadia a budujú si tam domov. Začas pobudnú, opäť sa pohnú ďalej. Čo hľadajú?

.týždeň

Odíde tuniská demokracia do dejín?

.marína Gálisová .názory

Teroristický útok na turistov v Tunisku zanechal nielen mŕtve telá, ale aj ďalšie pochybnosti o tom, nakoľko je demokracia v severoafrických pomeroch udržateľná.

Írske paradoxy

Írske paradoxy

.marína Gálisová .slovensko .politika

Íri minulý týždeň v referende hlasovali o tridsiatom štvrtom dodatku k ústave, z ktorého vyplýva možnosť zrovnoprávnenia manželstiev a partnerstiev homosexuálnych osôb. Výsledok? Krajina so silnými katolíckymi koreňmi predefinuje pojem manželstva.

Pakt dvoch zloduchov

Pakt dvoch zloduchov

.marína Gálisová .ekonomika .rozhovor

Presne pred 80-timi rokmi uzavrel Stalin s Hitlerom zmluvu o neútočení, ktorá na dlho predurčila osud strednej Európy. Vtedy to bol šok – no po vojne väčšina politikov a historikov odsúvala túto udalosť na okraj. Prečítajte si archívny rozhovor .týždňa s britským historikom Rogerom Moorhouseom.

100 miliónov

100 miliónov

.marína Gálisová .časopis .politika

Open Doors, nezisková organizácia so sídlom v USA, zverejnila správu o prenasledovaní kresťanov, ktorá vyvoláva zhrozenie. Približne sto miliónov kresťanov dnes na svete trpí pre svoju vieru a ich situácia sa rapídne zhoršuje.

.týždeň

Najhoršia matka na svete zasahuje

.marína Gálisová .názory

V roku 2008 dovolila newyorská matka 9-ročnému synovi, aby sám cestoval domov metrom a autobusom. Bolo to jeho vytúžené, vyprosené dobrodružstvo. Dala mu mapu, dvadsaťdolárovku, drobné do telefónneho automatu a kartu na metro. Takmer ju za to udali na sociálke.

.týždeň

Putinovi euroskeptici, Putinovi libertariáni

.marína Gálisová .názory

Konsenzus vzťahov, ktorý na medzinárodnej scéne zavládol po páde Berlínskeho múru, v roku 2014 prakticky prestal existovať. Pravda, on sa rozpadával už predtým. Len teraz padli masky i zábrany a už sa niet na čo vyhovárať. A tak sme mali možnosť vidieť niekoľko bizarných politických obratov.

.týždeň

Budúca prezidentka Marine Le Pen?

.marína Gálisová .slovensko .politika

Vo víkendových krajských voľbách vo Francúzsku získal Národný front Marine Le Pen veľké víťazstvo. Mieri líderka strany na najvyššie miesta?

.týždeň

Radšej ríša zla ako regionálna mocnosť

.marína Gálisová .názory

Zásada, že protivníkovi treba vzdať rešpekt, by mala byť v zahraničnej politike samozrejmosťou. Podceniť protivníka môže byť nebezpečné. A povedať mu do očí „podceňujem ťa“, môže byť osudové.