Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Jozef Majchrák
.jozef Majchrák
Študoval politológiu a sociológiu. Po skončení štúdia v roku 1998 pracoval v Inštitúte pre verejné otázky a od roku 2005 v Hospodárskych novinách, kde sa venoval najmä domácej politike. V .týždni pracuje od roku 2006 a je editorom rubriky Politika. Konto na twitteri:@JozoMajchrak
.posledné
.týždeň

Ako prežiť v Iraku

.jozef Majchrák .časopis .reportáž

Starobylé kresťanské komunity v Iraku dnes čelia doslova existenčnej hrozbe. Jej členovia sú vraždení, unášaní, nútení ku konverzii. Stovky tisíc z nich museli opustiť svoje domovy a stali sa utečencami vo vlastnej krajine. Prežiť im pomáhajú aj Slováci.

.týždeň

Irak, kresťania a hrdosť

.jozef Majchrák .názory

Nie sme veľká krajina, ale hrdí - vďaka Bohu - nemusíme byť iba na Tatry a športovcov.

.týždeň

S Gazpromom nie sme vo vojne

.jozef Majchrák .jaroslav Daniška .časopis .politika

Od projektu energetickej únie, za ktorý je zodpovedný, si sľubuje zníženie cien energií, ktoré by už nemali byť výrazne vyššie ako napríklad v USA. Podariť sa to však môže len vtedy, ak národné štáty zmenia svoj pohľad na energetiku. Slovenský eurokomisár Maroš Šefčovič.

.týždeň

Islamisti si Keňanov nezískajú

.eva Čobejová .jozef Majchrák .časopis .rozhovor

Každý rok okolo Vianoc sa tisícky koledníkov rozbehnú po domácnostiach a vyzbierajú státisíce eur pre Afriku. Maroš Čaučík, šéf Dobrej noviny, zodpovedá za použitie týchto zbierok. Najviac peňazí smeruje do Kene, v ktorej pred pár dňami teroristi pozabíjali vyše 140 študentov.

.týždeň

Stalinovi sme pomohli

.jozef Majchrák .jaroslav Daniška .časopis .téma

Štvrtého apríla 1945, pred sedemdesiatimi rokmi, bola oslobodená Bratislava. Bol však pochod Červenej armády naším územím skutočným oslobodením? Alebo možno vtedajšiu porážku fašizmu priamo spojiť s nastolením komunizmu vo februári 1948?

.týždeň

​Na východe Ukrajiny sú náboženské čistky

.jozef Majchrák .názory

Poľský novinár a politológ Andrzej Grajewski cestuje na východ Ukrajiny často. Okrem vojny a utrpenia s ňou spojeného, si všíma aj to, ako tam funguje náboženský život.

.týždeň

Kto je tu proruský

.jozef Majchrák .eva Čobejová .časopis .téma

Pri pohľade na diskusie na internete a na sociálnych sieťach sa niekedy zdá, akoby Slovensko bolo krajinou putinofilov a eldorádom prokremeľských názorov. Je to skutočne tak? Sú naši politici, média, intelektuáli či bežní občania proruskí?

Z Moskvy do New Yorku

Z Moskvy do New Yorku

.jozef Majchrák .jaroslav Daniška .slovensko .téma

Slovensko má šancu získať jeden z najprestížnejších diplomatických postov na svete. Na rozdiel od iných krajín, ktoré sú tiež v hre, u nás sa spomínajú hneď dve mená. Kto má väčšie šance? Miroslav Lajčák? Alebo Ján Kubiš?

.týždeň

Čo môžeme urobiť my

.jozef Majchrák .časopis .politika

Na Blízkom východe a na severe Afriky dnes v dôsledku fanatického násilia doslova miznú prastaré kresťanské komunity. Čo môže urobiť Slovensko, ak sa nechceme len bezradne prizerať?

.týždeň

Sme vo vojne?

.jozef Majchrák .časopis .politika

Českí generáli otvorene hovoria, že ich krajina sa nachádza v hybridnom konflikte s Ruskom. Ich slovenskí kolegovia zatiaľ na túto tému diplomaticky mlčia. Týka sa táto hrozba aj nás?