Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.umenie
.týždeň

Oko fotografa, srdce výtvarníka

.juraj Kováčik .časopis .umenie

Ernest Zmeták bol maliar, ktorý veril v maľovanie. Veril a nikdy nepochyboval. Profilová výstava, ktorú priniesla Slovenská národná galéria, nie je iba výstavou autora, ktorý sa stal klasikom už za svojho života.

.týždeň

Príbehy príbehov Róberta Bielika

.juraj Kováčik .časopis .umenie

Človek sa vyrovnáva s nekonečnom a chaosom vesmíru okolo seba rôznymi cestami. Pozoruje, konštruuje súvislosti a vytvára príbehy, cez ktoré by si svet, keď nie podmanil, tak aspoň poľudštil.

.týždeň

Maliari, ktorí sa nenechali znormalizovať

.juraj Kováčik .časopis .umenie


Termín skupina je v umení vždy tak trochu zvláštny pojem. Iba ťažko si totiž predstaviť viac individualistickú činnosť, ako je maľovanie obrazu. 

Napriek tomu sa maliari radi a často združujú, určite častejšie ako napríklad spisovatelia.

.týždeň

Najviac stráca Trnava

.juraj Čarný .časopis .umenie

Od začiatku 90. rokov až dodnes každý záujemca o súčasné výtvarné umenie niekoľkokrát ročne cestoval do Trnavy, v ktorej sídli Galéria Jána Koniarka. Ale od minulého týždňa je všetko inak.

.týždeň

Papierové lodičky na Dunaji

.juraj Kováčik .časopis .umenie

Farby mora – zelená, tyrkysová, modrá. Popovič nemusel cestovať na Tahiti, aby našiel svoj raj. Láska k moru, láska k ženám, láska k láske.

.týždeň

Dva svety Dušana Nágela

.juraj Kováčik .časopis .umenie

Galéria19 priniesla výstavu ilustrátora Dušana Nágela. Nie je to jeho prvá výstava, napriek tomu však ide o premiéru svojho druhu.

.týždeň

Toto je a toto nie je Milan Bočkay

.juraj Kováčik .časopis .umenie

V rokoch 1928 až1929 namaľoval René Magritt obrázok fajky. Štýl, ktorý akoby bol vystrihnutý z dobovej reklamy výrobcu fajok, dopĺňal ho však vôbec nie reklamný text Ceci n’es pas une pipe - Toto nie je fajka.

.týždeň

V Paríži zlatom aj ohňom

.ivana Moncoľová .časopis .umenie

V parížskom Múzeu Cluny – Národnom múzeu stredoveku prebieha výstava Zlatom a ohňom – umenie Slovenska na konci stredoveku. Kurátorsky ju pripravil Dušan Buran, kustód zbierky gotického umenia Slovenskej národnej galérie. Výstavu si denne pozrie približne tisíc návštevníkov.

.týždeň

Svetlá a tiene Františka Drtikola

.juraj Kováčik .časopis .umenie

Hádam ako predzvesť očakávanej fotografickej smršte, ktorá sa v novembri preženie Bratislavou v podobe Mesiaca fotografie, priniesla Slovenská národná galéria výstavu prác Františka Drtikola z prvej polovice 30. rokov.

.týždeň

Pohľad kamsi za mňa

.časopis .umenie

Jeho fotografia haitského dievčatka, zraneného pri zemetrasení, získala tento rok hlavnú cenu na Czech Press Photo. Fotograf, dlhoročný kamarát a riaditeľ združenia Magna Deti v núdzi Martin Bandžák.