Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.umenie
.týždeň

Neukazujem – chcem uvidieť

.časopis .umenie 17.04.2011

V deň 50. výročia Gagarinovho letu do vesmíru bola v bratislavskej aukčnej spoločnosti Soga vernisáž výstavy a štart monografie a mimomonografie Monogramistu TD.

.týždeň

Galéria, premostenie, rekonštrukcia

.časopis .umenie 11.04.2011

Premostenie a rekonštrukcia. To sú dnes najfrekventovanejšie slová súvisiace so Slovenskou národnou galériou. Chceli sme na vlastné oči vidieť, o čo ide, a tak sme sa do areálu bývalých Vodných kasární pri Dunaji vybrali.


.týždeň

Oko fotografa, srdce výtvarníka

.juraj Kováčik .časopis .umenie 20.03.2011

Ernest Zmeták bol maliar, ktorý veril v maľovanie. Veril a nikdy nepochyboval. Profilová výstava, ktorú priniesla Slovenská národná galéria, nie je iba výstavou autora, ktorý sa stal klasikom už za svojho života.

.týždeň

Príbehy príbehov Róberta Bielika

.juraj Kováčik .časopis .umenie 06.03.2011

Človek sa vyrovnáva s nekonečnom a chaosom vesmíru okolo seba rôznymi cestami. Pozoruje, konštruuje súvislosti a vytvára príbehy, cez ktoré by si svet, keď nie podmanil, tak aspoň poľudštil.

.týždeň

Maliari, ktorí sa nenechali znormalizovať

.juraj Kováčik .časopis .umenie 27.02.2011


Termín skupina je v umení vždy tak trochu zvláštny pojem. Iba ťažko si totiž predstaviť viac individualistickú činnosť, ako je maľovanie obrazu. 

Napriek tomu sa maliari radi a často združujú, určite častejšie ako napríklad spisovatelia.

.týždeň

Najviac stráca Trnava

.juraj Čarný .časopis .umenie 19.02.2011

Od začiatku 90. rokov až dodnes každý záujemca o súčasné výtvarné umenie niekoľkokrát ročne cestoval do Trnavy, v ktorej sídli Galéria Jána Koniarka. Ale od minulého týždňa je všetko inak.

.týždeň

Papierové lodičky na Dunaji

.juraj Kováčik .časopis .umenie 12.02.2011

Farby mora – zelená, tyrkysová, modrá. Popovič nemusel cestovať na Tahiti, aby našiel svoj raj. Láska k moru, láska k ženám, láska k láske.

.týždeň

Dva svety Dušana Nágela

.juraj Kováčik .časopis .umenie 30.01.2011

Galéria19 priniesla výstavu ilustrátora Dušana Nágela. Nie je to jeho prvá výstava, napriek tomu však ide o premiéru svojho druhu.

.týždeň

Toto je a toto nie je Milan Bočkay

.juraj Kováčik .časopis .umenie 30.01.2011

V rokoch 1928 až1929 namaľoval René Magritt obrázok fajky. Štýl, ktorý akoby bol vystrihnutý z dobovej reklamy výrobcu fajok, dopĺňal ho však vôbec nie reklamný text Ceci n’es pas une pipe - Toto nie je fajka.

.týždeň

V Paríži zlatom aj ohňom

.ivana Moncoľová .časopis .umenie 12.12.2010

V parížskom Múzeu Cluny – Národnom múzeu stredoveku prebieha výstava Zlatom a ohňom – umenie Slovenska na konci stredoveku. Kurátorsky ju pripravil Dušan Buran, kustód zbierky gotického umenia Slovenskej národnej galérie. Výstavu si denne pozrie približne tisíc návštevníkov.