Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.umenie
.týždeň

Svetlá a tiene Františka Drtikola

.juraj Kováčik .časopis .umenie 24.10.2010

Hádam ako predzvesť očakávanej fotografickej smršte, ktorá sa v novembri preženie Bratislavou v podobe Mesiaca fotografie, priniesla Slovenská národná galéria výstavu prác Františka Drtikola z prvej polovice 30. rokov.

.týždeň

Pohľad kamsi za mňa

.časopis .umenie 24.10.2010

Jeho fotografia haitského dievčatka, zraneného pri zemetrasení, získala tento rok hlavnú cenu na Czech Press Photo. Fotograf, dlhoročný kamarát a riaditeľ združenia Magna Deti v núdzi Martin Bandžák.

.týždeň

Holé baby v SNG

.juraj Kováčik .časopis .umenie 18.10.2010

Výstava aktov s feministickým komentárom je dôkazom toho, že večne sa opakujúci súboj medzi -izmom a umením sa nikdy nekončí výhrou ideológie.

Na úvod cítim potrebu zdôrazniť, že som, aj keď tichý, podporovateľ feminizmu.

.týždeň

Svedectvo na krásnej lodi

.juraj Kováčik .časopis .umenie 20.09.2010

Výstava Jozefa Jankoviča Svedectvo na okraji je výstava, ktorú treba vidieť. Cesta do Danubiany nie je krátka, odmenou vám však bude výlet za hranice všedného.

.týždeň

Tri v jednom

.juraj Kováčik .časopis .umenie 11.09.2010

Vo štvrtok 2. septembra sa Dom umenia v Bratislave zaplnil. Ako neskôr povedal Ďuro Kušnierik, v tento deň sa z Domu umenia stal Kunsthaus. Večer v ňom prebiehali tri vernisáže. Peter Kalmus vystavil svoje Dielo, Otis Laubert predstavil Zvláštny výber a Ladislav Čarný ukázal Súvislosti a rozpory.

.týždeň

Gestá body, sekundy

.juraj Kováčik .časopis .umenie 29.08.2010

Tvrdenie, že konceptuálne umenie produkujú výtvarníci, očarení vedou, nebude možno úplne nepresné. Prvým potvrdením tejto tézy by mohol byť už letmý pohľad na slovník, používaný týmito umelcami.

.týždeň

Andrásove vypočuté modlitby

.časopis .umenie 09.08.2010

Prehliadka výstavy Andrása Cséfalvaya s názvom Answered Prayers v bratislavskej Galérii MEDIUM je zvláštnym zážitkom: estetickým aj duchovným.

.týždeň

Odhalené

.tomáš Gális .časopis .umenie 14.06.2010

Keď som ako chlapec v Krušovciach ráno vyzeral z okna, Oponický hrad, kam vraj na poľovačky so sokoliarmi chodieval „kráľ“ Svätopluk, som, na rozdiel od premiéra Fica, nevidel. Možno aj preto som, podľa logiky a slov Pavla Pašku, národný nihilista.

.týždeň

Koľko stojí rozostlaná posteľ?

..ako je to (s)právne .umenie 31.05.2010

Dvesto eur alebo 150-tisíc libier? Závisí od toho, kto v tej posteli (údajne) spal a následne ju nazval umeleckým dielom, kde bola posteľ vystavená a kto ju kupuje...

.týždeň

Štefan Schwartz

.časopis .umenie 22.05.2010

Do konca mája je v nenápadnej bratislavskej Galérii 19 komorná výstava diel Štefana Schwartza, významného výtvarníka s pohnutým osudom. Ako pozvánku na výstavu prinášame niekoľko reprodukcií jeho diel, ako aj texty znalcov jeho diela Rudolfa Fillu a Kataríny Bajcurovej.