Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.profil
.týždeň

Santer sa vracia

.časopis .profil

Znie to ako názov nejakého šestákového westernu, ale je to čistá pravda. Jacques Santer, ktorý musel v roku 1999 odstúpiť aj so svojou skorumpovanou, nezodpovednou a verejne zahanbenou Európskou komisiou, je opäť tu. Bude predávať európsky dlh zahraničným investorom.

.týždeň

Špión, ktorý zbehol k literatúre

.časopis .profil

V osemdesiatke patrí k veteránom studenej vojny i literatúry. Dedič odkazu Grahama Greena, a jeden z mála autorov špionážnych trilerov, ktorý to, o čom píše, zažil. Očakávalo sa, že vydá posledné dielo a pokojne sa odovzdá dôchodku. John le Carré však opäť zamiešal karty.

.týždeň

Prečo?

.martin Hanus .časopis .profil

Je to smutný príbeh: táto atraktívna žena začínala ako veľmi schopná úradníčka na FNM, kde pomáhala zachrániť mnohé firmy z pazúrov mečiarovských privatizérov. A teraz sa stáva odpudzujúcim symbolom veľkej korupcie.

.týždeň

Krízový manažér Mitt Romney

.časopis .profil

Iowa je štát, ktorý začína každé americké prezidentské primárky. Tu sa ukáže prvý víťaz tohto dlhodobého volebného procesu, na konci ktorého je nominačný zjazd, kde strana vyberie svojho kandidáta do boja o Biely dom. Prvým víťazom v roku 2012 je Mitt Romney.

.týždeň

Gingrich, Obamov súper?

.časopis .profil

Newt Gingrich sa teší. Prieskum, ktorý vykonali Washington Post a ABC News v štáte Iowa, ukázal jeho vedenie pred ostatnými republikánskymi kandidátmi na prezidenta. Dôležitý výsledok, ale Gingrich je natoľko špeciálny, že všetko ešte môže byť inak.

.týždeň

Globálny revolucionár

.časopis .profil

Kalle Lasn je environmentalista, bojovník proti konzumnej spoločnosti, filmár a marketingový guru. Nie je jediný, kto hlása myšlienky antikonzumizmu, ale vie ich šíriť tak, ako sa to iným nedarí. Duchovný otec hnutia Occupy Wall Street nie je obyčajný rebelant.

.týždeň

Umberto Eco a lži

.časopis .profil

To, čo je v jeho knihách intelektuálne, nie je pre každého čitateľa dôležité. Jeho román Meno ruže zhltli milióny ľudí, ktorí hľadali a našli „len“ vraždy mníchov, zakázanú lásku a záhadu starých rukopisov. Ale bolo by chybou vyhlasovať Eca za akéhosi predchodcu Dana Browna.

.týždeň

Agromagnát ide do politiky

.gabriel Beer .časopis .profil

Hra na nespokojného občianskeho aktivistu sa skončila. Andrej Babiš, údajne tretí najbohatší Čech, ktorý je pôvodom Slovák, vstupuje do politiky.

.týždeň

Činorodý exot

.jaroslav Daniška .časopis .profil

Poľsko je v rozklade. V krajine Jána Pavla II. zažil prekvapivý volebný úspech Janusz Palikot, muž, ktorý steleňuje presný opak toho, čo reprezentoval poľský pápež. Kto je tento muž a ako môže zmeniť Poľsko?

.týždeň

Fuerza argentina

.časopis .profil

Cristina Fernandez de Kirchnerová bude opäť hlavou štátu Argentína. Je prvou ženou, ktorú si Argentínčania zvolili za prezidentku – a nielen raz, ale dvakrát. Toto druhé volebné víťazstvo sa dá považovať za politický zázrak.