Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.otázniky Antona Vydru
.otázniky Antona Vydru: V koľkých svetoch žiješ?

.otázniky Antona Vydru: V koľkých svetoch žiješ?

.anton Vydra .stĺpčeky .otázniky Antona Vydru 09.01.2022

Veľká časť môjho života sa odohráva medzi textami: starými i novšími, jednoduchými aj ťažšími, odbornými a populárnymi. Žiť medzi textami bola moja voľba, ktorá má aj svoje dôsledky: nachádzate sa na niekoľkých platformách naraz. Ste jednak súčasníkmi tých naokolo, no zároveň ste aj vo svetoch minulosti alebo fikcie.

.otázniky antona vydru: Koniec

.otázniky antona vydru: Koniec

.anton Vydra .stĺpčeky .otázniky Antona Vydru 12.12.2021

Keď prídeme na koniec, neznamená to, že sme vždy v koncoch. Ale niekedy áno. Keď s niečím skoncujeme, neznamená to, že sme úspešne ukončili, čo sme začali. Ale občas to tak je. Keď uzavrieme kapitolu, neznamená to, že sme sa dostali na koniec knihy. No niektoré kapitoly sú naozaj posledné. Konce majú neskutočnú mágiu. Veď ktorá je skutočná?

.otázniky Antona Vydru: Hlupáci s budzogáňmi

.otázniky Antona Vydru: Hlupáci s budzogáňmi

.anton Vydra .stĺpčeky .otázniky Antona Vydru 05.12.2021

Minule sa ma jeden kamarát opýtal, či mu viem ako filozof objasniť hlúposť. Nevedel mi položiť aj nejakú ľahšiu otázku? Hlúposť veru objasniť neviem. A vlastne ani netuším, či sa vôbec dá objasniť niečo také temné, ako je stupídnosť. Páči sa mi však, ako si hlúposť predstavoval stredoveký človek. Je to veľavravná predstava.

.otázniky Antona Vydru: List Smrti

.otázniky Antona Vydru: List Smrti

.anton Vydra .stĺpčeky .otázniky Antona Vydru 28.11.2021

Dovoľ, že začnem bez oslovenia. Som totiž v rozpakoch, či ťa nazvať milou osloboditeľkou od ľudských trápení, alebo odpornou ničiteľkou životov, ktoré si si vzala skôr, než sme očakávali. Naše úsudky v tejto veci sa často nezhodujú s tvojimi. Neviem, pri ktorom umierajúcom ťa zastihne môj list, no aspoň na chvíľu si oddýchni od práce.

.otázniky Antona Vydru: Ubodať druhého perami

.otázniky Antona Vydru: Ubodať druhého perami

.anton Vydra .stĺpčeky .otázniky Antona Vydru 20.11.2021

Ide o pery? Veď aj inteligentný človek vie jazykom toho druhého na smrť dobodať. Alebo ide o perá? Dalo by sa to rozvíjať aj ďalej, no vulgárne imaginácie nechajme bokom. V krátkom čase som sa stretol s tromi starými historkami. Všetky spája jeden zločin.

.otázniky Antona Vydru: Ideály Novembra

.otázniky Antona Vydru: Ideály Novembra

.anton Vydra .stĺpčeky .otázniky Antona Vydru 13.11.2021

Občas zaznie takáto otázka: Napĺňame ideály novembra 1989? Aj tej otázke rozumiem, aj nerozumiem. Dajú sa azda ideály napĺňať? Naplniť možno stanovený plán na najbližších päť rokov, naplniť sa dá pohár vodou, brucho jedlom, srdce hnevom, napĺňať môžeme naše potreby. No ako naplniť ideál?

.otázniky Antona Vydru: Záhyby slov

.otázniky Antona Vydru: Záhyby slov

.anton Vydra .stĺpčeky .otázniky Antona Vydru 06.11.2021

Slová majú svoje meandre. Vo vetách sa stáčajú k rôznym významom, kľukatia sa, odvádzajú pozornosť k iným témam. Na každom slove dokáže vyrásť nový príbeh s vlastnými zákutiami, tajomstvami alebo nebezpečenstvami. Niektoré významy sú ako hlavný tok rieky, iné sa pohybujú na okrajoch – v limboch, v prahových oblastiach.

.otázniky Antona Vydru: Éterické bytosti

.otázniky Antona Vydru: Éterické bytosti

.anton Vydra .stĺpčeky .otázniky Antona Vydru 31.10.2021

Vždy ma prekvapí, keď sa na dvoch odlišných miestach, v dvoch odlišných kultúrach, u dvoch odlišných ľudí povie v tom istom čase niečo tak veľmi blízke, až máte pocit, že to takto vyslovené aj byť muselo. Tak sa mi to stalo so slovenským spisovateľom Dominikom Tatarkom a francúzskym prozaikom Henrim Boscom.

.otázniky Antona Vydru: Erós, Thanatos a Poe

.otázniky Antona Vydru: Erós, Thanatos a Poe

.anton Vydra .stĺpčeky .otázniky Antona Vydru 24.10.2021

Sú dve sily, ktoré najsilnejšie hýbu literatúrou aj ľudskými emóciami: Erós a Thanatos, Láska a Smrť. Všetky veľké príbehy sa dotýkajú tejto nerozlučnej dvojice, z nej berú svoju efektivitu, akou vplývajú na čitateľov. Láska zasiahnutá smrťou, smrť premožená láskou, ale aj láska, v ktorej vyhasol život či smrť, ktorá sa básnikovi stala partnerkou.

.otázniky Antona Vydru: Čas Minervinej sovy

.otázniky Antona Vydru: Čas Minervinej sovy

.anton Vydra .stĺpčeky .otázniky Antona Vydru 17.10.2021

Spomedzi veľkých symbolov západnej kultúry má u nás špecifické miesto sova, obzvlášť sova rímskej bohyne Minervy, u Grékov Pallas Atény. Je znakom mudrcov, učencov, filozofov, intelektuálov, jednoducho, všetkých tých, ktorí sa usilujú nejako hlbšie pochopiť zmysel ľudskej existencie alebo diania naokolo.