Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.otázniky Antona Vydru
.otázniky Antona Vydru: Brunelleschiho kupola

.otázniky Antona Vydru: Brunelleschiho kupola

.anton Vydra .stĺpčeky .otázniky Antona Vydru 10.10.2021

Keď nám Giorgio Vasari líči život Filippa Brunelleschiho, rozpíše sa doširoka aj o jeho práci na kupole florentského dómu Santa Maria del Fiore. Staviteľ bol presvedčený, že okrem neho nebude schopný ani jeden z vtedajších architektov a majstrov preklenúť takú gigantickú kupolu. A ani jeden to nedokáže spôsobom, akým to urobí on.

.otázniky Antona Vydru: Ako niekoho naučiť písať?

.otázniky Antona Vydru: Ako niekoho naučiť písať?

.anton Vydra .stĺpčeky .otázniky Antona Vydru 02.10.2021

Jeden z predmetov, ktoré na univerzite vyučujem, sa týka písania. Často sám sebe kladiem otázku, ako sa dá niekoho naučiť písať. Je to čudná otázka, keď ju vysloví pedagóg, ktorý by to mal vedieť. No pravda je taká, že to nie vždy viem. Prvá lekcia sa zakladá na tom, že písať sa naučí len ten, kto číta. A tu sa začínajú problémy.

.otázniky Antona Vydru: Slečna Fénix a pán Hrdlička

.otázniky Antona Vydru: Slečna Fénix a pán Hrdlička

.anton Vydra .stĺpčeky .otázniky Antona Vydru 25.09.2021

Spomedzi Shakespearových básní má zvláštne miesto jeho Fénix a hrdlička. Je to báseň o dvoch zamilovaných operencoch. Nielenže tu ide o vzťah odlišných vtáčích druhov, ale aj o vzťah vtáctva skutočného a fiktívneho, smrteľného a nesmrteľného. Skrátka, je to najväčšia báseň o prepletaní dvoch svetov.

.otázniky Antona Vydru: Korene

.otázniky Antona Vydru: Korene

.anton Vydra .stĺpčeky .otázniky Antona Vydru 19.09.2021

Moše Maimonides, slávny stredoveký židovský filozof, napísal v roku 1199 v liste rabimu Šmu’elovi ibn Tibonovi toto: „Žasol som nad tvojimi hlbokými gramatickými znalosťami; dá sa ťa prirovnať ku koreňu vo vyprahnutej zemi.“ V liste sudcovi rabimu Pinhasovi zas píše, že by mu bola beda, keby vytrhol z koreňov, čo raz zasadil.

.otázniky Antona Vydru: Muž a dve milenky

.otázniky Antona Vydru: Muž a dve milenky

.anton Vydra .stĺpčeky .otázniky Antona Vydru 12.09.2021

Ezop nám v jednej zo svojich bájok rozpráva príbeh muža, ktorý mal dve milenky. Jedna bola od neho mladšia, druhá zas staršia. Nehovorí nám nič o tom, či tie dve o sebe vedeli, či žili v tom istom meste, či mu bola jedna manželkou a druhá konkubínou. Vraví len, že obe mali problém s jeho vlasmi.

.otázniky Antona Vydru: Rozbití a vyrovnaní

.otázniky Antona Vydru: Rozbití a vyrovnaní

.anton Vydra .stĺpčeky .otázniky Antona Vydru 05.09.2021

Predstavme si tú postavu: človek kráča popri pokojnej rieke, no jeho vnútrom lomcujú vášne, neistoty a množstvo nejasností. Čo bolo usporiadané, je naraz dezorganizované a rozbité. Človek pri rieke prežíva vnútorný nepokoj, rozorvanosť, totálnu stratu kontroly nad dianím vo svojom vnútri. Ako nájde rovnováhu? A čo znamená vnútorný pokoj?

.otázniky Antona Vydru: Lukrécius a nestálosť prázdneho

.otázniky Antona Vydru: Lukrécius a nestálosť prázdneho

.anton Vydra .stĺpčeky .otázniky Antona Vydru 28.08.2021

Prehrabával som sa v antikvariáte starými knižkami, z ktorých mnohé už dnes len tak neuvidíte. Medzi tým množstvom sa vždy skrýva nejaký vzácnejší kus, nijako na seba neupozorňuje, nekričí. Oko sa len pokojne kĺže od jednej knihy k druhej, až kým sa nezastaví pri obale, ktorý ho náhle zaujme.

.otázniky Antona Vydru: Upír v saku

.otázniky Antona Vydru: Upír v saku

.anton Vydra .stĺpčeky .otázniky Antona Vydru 22.08.2021

Nič nepovie tak veľa o človeku, ako keď vložíme do ostrého kontrastu absolútne zlú a absolútne dobrú bytosť. Uprostred týchto dvoch krajností sa z hmlistého močiara nepoznania začne vynárať prekvapivý tvor, ktorým to lomcuje raz na jednu, inokedy na druhú stranu: človek. No spoznať ho ostane vždy záhadou.

.otázniky Antona Vydru: Sám

.otázniky Antona Vydru: Sám

.anton Vydra .stĺpčeky .otázniky Antona Vydru 01.08.2021

Len čo krajinu zahalí noc ako temný rubáš, som sám. Nepočuť zvuky dňa, zmizol hluk motorov, preč je ľudská pouličná vrava. Len občas zašteká náš alebo susedov pes, tmavé ticho umocňujú bdelé cvrčky, sem-tam prejde okolo túlavá mačka. Mesto ponorené do snov zvýrazňuje moju samotu. Byť sám – no kto je vlastne sám?

.otázniky Antona Vydru: Najvyšší čas

.otázniky Antona Vydru: Najvyšší čas

.anton Vydra .stĺpčeky .otázniky Antona Vydru 18.07.2021

Najvyšší čas je vtedy, keď pretečie pohár, keď veľa je už naozaj veľa, keď veci dospeli na okraj, keď je zmena nevyhnutná a neodkladná a musí nastať ihneď – bez prieťahov, bez odkladov, bez tolerancie. Až na to, že každý z nás vidí ten pohár pretekať inokedy. Ako synchronizovať vnútorný čas veľkého počtu ľudí?