Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.otázniky Antona Vydru
.otázniky Antona Vydru: Filozof na stavenisku

.otázniky Antona Vydru: Filozof na stavenisku

.anton Vydra .stĺpčeky .otázniky Antona Vydru 27.06.2021

Stalo sa mi to už druhýkrát. Príde k nám chlap zamerať okná a dvere na výmenu, popritom s uznaním pozerá na novú kúpeľňu. „Sami ste si robili?“ pýta sa. Odpovedám kladne, väčšinu vecí som naozaj spravil sám. A chlap na to: „Ste murár?“ Keď mu poviem, že filozof, rozosmeje sa: „Mali by ste zmeniť zamestnanie, v stavebnej firme by ste sa nestratili.“

.otázniky Antona Vydru: Keď starší neprajú mladším

.otázniky Antona Vydru: Keď starší neprajú mladším

.anton Vydra .stĺpčeky .otázniky Antona Vydru 20.06.2021

Kúpil som si novú pílku na drevo. Reže sa s ňou výborne. No popri práci je človek ihneď v starom mýte – o tom, ako vznikla prvá píla. A je to veru príbeh trochu smutný, obklopený bolesťami. Jeho protagonistami sú slávny Daidalos a jeho malý synovec.

.otázniky Antona Vydru: Čo všetko sa zmestí do tradície?

.otázniky Antona Vydru: Čo všetko sa zmestí do tradície?

.anton Vydra .stĺpčeky .otázniky Antona Vydru 13.06.2021

Tradícia, tradícia – slovo, ktoré v sebe dokáže niesť veľkosť, no vie aj podnecovať nízkosť. Slovo tak málo pochopené, tak často zneužité, tak naivne odmietané, tak detinsky ospevované.

Otázniky Antona Vydru: Ticho a hluk

Otázniky Antona Vydru: Ticho a hluk

.anton Vydra .stĺpčeky .otázniky Antona Vydru 06.06.2021

Žijeme v permanentnom šume, v prívale dát a informácií, ktoré vedome alebo nevedome, chcene či nechcene spracúvame. Zo šumu sa rýchlo stane hučanie, z hučania lomoz. Ako nájsť v takom prostredí ticho a pokoj? A čo by vlastne tým tichom malo byť?

Otázniky Antona Vydru: Čo znamená písať?

Otázniky Antona Vydru: Čo znamená písať?

.anton Vydra .stĺpčeky .otázniky Antona Vydru 29.05.2021

Vydávam sa na neistú pôdu. Písať o písaní je vždy riziko. Text sa nemusí podariť, autor môže zlyhať, písmená neúčinne zamoria nevinnú bielu stránku. Ľudia zvyknú snívať o tom, že by radi ovládali určité remeslo, no sníva ešte niekto o tom, že by chcel vedieť písať? Raz by som sa to veru chcel naučiť.

Otázniky Antona Vydru: Poludňový démon

Otázniky Antona Vydru: Poludňový démon

.anton Vydra .stĺpčeky .otázniky Antona Vydru 22.05.2021

Spomedzi hriechov minulosti mal zvláštne postavenie jeden: acedia. Človek sa prehrešoval acediou vtedy, keď ho v aktívnom živote zabrzdil strach alebo pochybnosti. Jeho nečinnosť z neho robila viac kameň než ľudskú bytosť. Tomuto nešváru sa vravelo aj Poludňový démon; vtedy totiž najčastejšie prepadal mníchov v kláštoroch.

Otázniky Antona Vydru: O zvláštnych menách

Otázniky Antona Vydru: O zvláštnych menách

.anton Vydra .stĺpčeky .otázniky Antona Vydru 16.05.2021

Tam, kde je pseudonymný autor, nemohol by byť aj pseudonymný čitateľ? Táto otázka mi zišla na um pri čítaní jednej diplomovej práce o Sørenovi Kierkegaardovi. Možno si ju už niekedy niekto položil, no ja si ju kladiem až teraz. A je to – priznávam, že aspoň pre mňa – zaujímavá otázka.

Otázniky Antona Vydru: Rozpadá sa svet intelektuálov?

Otázniky Antona Vydru: Rozpadá sa svet intelektuálov?

.anton Vydra .stĺpčeky .otázniky Antona Vydru 08.05.2021

V roku 1992 predniesol Václav Havel v Tokiu prejav k japonským intelektuálom. Rozprával vtedy o tom, ako situácia v postkomunistických krajinách v strednej a východnej Európe katapultovala do politiky ľudí, ktorí boli politickými amatérmi a tiež o tom, že podľa vonkajších pozorovateľov to bol dosť riskantný krok.

.otázniky Antona Vydru: Ruka a línie

.otázniky Antona Vydru: Ruka a línie

.anton Vydra .stĺpčeky .otázniky Antona Vydru 01.05.2021

Moja manželka mi nedávno pripomenula meno rytca, o ktorom som chcel kedysi vedieť viac: Albert Flocon. Jeho rytiny majú istú podmanivosť, ktorá zrejme vyplýva z ich jednoduchosti. A predsa vidím vo Floconovej jednoduchosti čosi výpovedné a silné.

Otázniky Antona Vydru: Lukréciina noc

Otázniky Antona Vydru: Lukréciina noc

.anton Vydra .spoločnosť .otázniky Antona Vydru 24.04.2021

Keď sa Kallimachovi v Machiavelliho Mandragore konečne vďaka úskoku podarí dostať do Lukréciinej postele, mladej žene veľmi rýchlo dôjde, že táto „cnostná nevera“, ktorej sa spočiatku bránila, je vlastne celkom príjemná. Lukrécia sa tak stala príkladom toho, čo by sa dalo nazvať lukretizmom.