Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.fenomén
.týždeň

Hľadanie správnej cesty

.milan Krajniak .časopis .fenomén 24.10.2010

V januári 1990 som dovŕšil sedemnásť a ako veľa mladých mužov v tomto veku, aj ja som sa snažil nájsť pre svoj život zmysel. A tak som čítal, čítal a čítal. Bolo to v šťastnej dobe, keď u nás hromadne vychádzali preklady všetkého zaujímavého, čo komunizmus desaťročia zakazoval. A tak som mal veľa možností hľadať. Až som našiel východoázijské bojové umenia.

.týždeň

Cesta k Bohu okolo sveta a späť

.elena Akácsová .časopis .fenomén 24.10.2010

V živote človeka príde chvíľa, keď si začne klásť otázky o zmysle svojho života, o veciach, ktoré ho presahujú, keď začne hľadať cestu ku skutočnému ja, k Bohu. Prečo však dnes zamieri radšej do indického ašrámu či inej exotickej destinácie, keď má pod nosom svoj kostol či synagógu?

.týždeň

Od netopiera po Ježiša

.juraj Malíček .časopis .fenomén 10.10.2010

Upírskych príbehov je priveľa, isto stovky, skôr tisícky, väčšina ich pracuje so zvyčajnými klišé. Najtradičnejším upírom je upír ohrozujúci – nekompromisný „záporák“, skrz naskrz zlý, nemŕtvy, démon spriahnutý s peklom, viac netvor ako hrdina.

.týždeň

Renesancia vampirizmu

.michaela Malíčková .juraj Malíček .časopis .fenomén 10.10.2010

Apokalypsa na dohľad, svet sa rúti do záhuby, zvonku trhaní ekologicko-sociálno-politicko-ekonomickou kataklizmou, zvnútra rozvrátení relativizmom a internetom, nič nie je ako bolo prv a ľudia sedia, dívajú sa, čítajú si. O upíroch!

.týždeň

Našli sme iba kožu z hada

.časopis .fenomén 27.09.2010

Sochár Viliam Loviška patril medzi študentov Jána Kulicha na VŠVU. Fakt, že sochy tohto komunistického umelca boli aj po páde komunizmu osadené pred budovu parlamentu a na Bratislavský hrad, svedčí podľa neho o tom, že podstatné veci sa nezmenili. Had iba zvliekol kožu.

.týždeň

Márny protest

.eva Čobejová .časopis .fenomén 26.09.2010

Je streda poobede, pred parlamentom stojí skupinka mladých ľudí. V ruke červené transparenty a výrazný nápis: „To nie je Svätopluk, to je (len) zlá socha!“ Keď protestujú výtvarníci, vyzerá to vždy štýlovo. Ako umelecký happening. Občas nejaké auto, prechádzajúce okolo, solidárne zatrúbi.

.týždeň

Kto je on? Ján Kulich

.eva Čobejová .časopis .fenomén 26.09.2010

Pre väčšinu ľudí talentovaný pracovitý umelec, a ešte aj toto: profesor, národný umelec, dvojnásobný laureát Ceny Klementa Gottwalda, nositeľ Radu práce, držiteľ vyznamenania Za zásluhy o výstavbu... Ale okrem toho bol Kulich aj všeličím iným: komunistom, členom Ústredného výboru KSS, rektorom VŠVU, ale aj členom prípravného výboru, ktorý začiatkom sedemdesiatych rokov robil previerky výtvarníkov.

.týždeň

Kulichiáda

.juraj Mojžiš .časopis .fenomén 26.09.2010

Kontroverzná socha Jána Kulicha ostáva na nádvorí Bratislavského hradu. Predseda parlamentu nariadil iba jej drobné úpravy, ale zatiaľ nevidí význam presunu Svätopluka. Preto je tu dôvod pripomenúť si podrobnejšie jeho autora.

.týždeň

Čo robia Česi?

.jozef Ryník .časopis .fenomén 12.09.2010

Zdá sa, že český minister financií Miroslav Kalousek má o šetrení jasnejšie predstavy ako jeho slovenský kolega.

.týždeň

Kto (čo) vlastne súdi?

.dušan Jaura .časopis .fenomén 12.09.2010

„Nechcem byť nesmrteľný svojou prácou. Nesmrteľnosť chcem dosiahnuť tým, že nezomriem!”, povedal na margo tejto večnej témy Woody Allen. Diskusie o Moodyho knihe Život po živote sú živé aj viac než tri desiatky rokov od jej vydania zrejme preto, že západnému človeku vracia späť to, čo sa už dlho pokúša vytlačiť kamsi do zadného traktu zabudnutia: smrť, na ktorú podľa múdrych treba pamätať.