Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.fenomén
Concorde – zlatá éra

Concorde – zlatá éra

.juraj Petrovič .veda .fenomén 17.03.2023

Prototyp Concordu 001 absolvoval pred svojím trvalým umiestnením v leteckom múzeu jeden veľmi špeciálny let. Pridali mu priezory na streche kabíny a 30. júna 1973 vyštartoval naprieč africkým kontinentom naháňať mesačný tieň.

Concorde: Kráľ nebies alebo Ikarus?

Concorde: Kráľ nebies alebo Ikarus?

.juraj Petrovič .veda .fenomén 03.03.2023

Bol jediným dopravným lietadlom na svete, ktoré po mnohé roky dokázalo trvalo letieť rýchlosťou dvojnásobku rýchlosti zvuku. Jeho vývoj a výroba boli dielom dvoch národov, ktoré boli dlhodobými rivalmi. Stál miliardy, ktoré sa nikdy nevrátili. A vyrobilo sa ho len štrnásť kusov. Napriek tomu sa stal ikonou a fenoménom 20. storočia. Concorde.

Fenomén: Dakar je zvláštny pojem ako maratón – zomrieť sa dá pri oboch

Fenomén: Dakar je zvláštny pojem ako maratón – zomrieť sa dá pri oboch

.peter Matuška .šport .fenomén 27.01.2023

Keď sa chceme rozprávať o Rely Dakar, musíme začať s vysvetlením zaujímavého sporu o názov. So súžením na súťažení motoristických fanatikov už totiž hlavné mesto Senegalu nemá nič spoločné. Dlho tam bol cieľ. Ale potom sa roky jazdilo v Južnej Amerike, teraz sa víťazí, prehráva a stále zomiera v Arabskej púšti. Lenže meno zrástlo s pretekmi.

Boeing 747 – zrodenie legendy

Boeing 747 – zrodenie legendy

.juraj Petrovič .veda .fenomén 13.01.2023

Šiesteho decembra 2022 opustilo továreň Boeing v americkom meste Everett v štáte Washington lietadlo, ktoré znamená koniec jednej éry. Posledná Kráľovná nebies, ako tento ikonický stroj mnohí nazývali, je nákladnou verziou lietadla, ktoré na prvý pohľad rozozná každý na svete. Posledná 747-8, prezývaná aj Dash 8, vyrazila do sveta.

Bachtaľi Karačoňa! Šťastné Vianoce!

Bachtaľi Karačoňa! Šťastné Vianoce!

.jana Belišová .spoločnosť .fenomén 16.12.2022

Karačoňa avel – Vianoce prichádzajú – takto začínajú mnohé rómske vianočné piesne. No ďalšie verše nás obvykle vedú do domčekov chudobných ľudí, ktorí nemajú čo postaviť na stôl ani v období Vianoc.

Rómovia sú tu už 700 rokov

Rómovia sú tu už 700 rokov

.pavol Korec .spoločnosť .fenomén 16.12.2022

Áno, ubehlo už 700 rokov odvtedy, ako richtár mesta Spišská Nová Ves Ján Kunch v roku 1322 zapísal do kroniky, že v okolitých lesoch na majetku rodiny Mariássyovcov sa potulujú nejakí noví ľudia, ktorí sú počerní, neupravení a pohybujú sa vo väčších skupinách.

Rómovia priťahovali filmárov odnepamäti – Pongo calling

Rómovia priťahovali filmárov odnepamäti – Pongo calling

.zuzana Mojžišová .kultúra .fenomén 16.12.2022

Dejiny kinematografie sa oficiálne začali písať v decembri roku 1895, keď sa uskutočnilo v Paríži prelomové verejné predstavenie filmov bratov Lumièrovcov. Spred toho dátumu sa priveľa celuloidových útržkov nezachovalo. K jedným z najslávnejších patrí Carmencita.

Philip Johnson – architekt fascinovaný Hitlerom

Philip Johnson – architekt fascinovaný Hitlerom

.carolyn Stewart .kultúra .fenomén 28.10.2022

Newyorská umelecká scéna by bez neho nebola tým, čím bola. Philip Johnson, autor presláveného Skleného domu, bol však aj prívržencom nacizmu. Ako sa dá dnes vyrovnať s odkazom takýchto osobností?

Fenomén Kaliningrad/Královec

Fenomén Kaliningrad/Královec

.marína Gálisová .spoločnosť .fenomén 14.10.2022

Ten fenomén má pomaly dva týždne, čo je v internetových mierkach vek kmeťov. Prečo o ňom teda písať? Lebo Královec, pôvodne známy ako Kaliningrad a anektovaný Čechmi po žartovnom referende, vystúpil za hranice online žartov. Hybridná doba má i dobré stránky.

Fenomén M*A*S*H: 50 rokov legendy

Fenomén M*A*S*H: 50 rokov legendy

.juraj Petrovič .kultúra .fenomén 23.09.2022

Pred 40 rokmi, 28. 2.1983, bola odvysielaná posledná epizóda seriálu M*A*S*H v USA, ktorá sa zároveň stala najsledovanejšou televíznou epizódou v histórii (v USA ju pozeralo ju 106-125 miliónov divákov). Pripomeňme si tento legendárny seriál článkom Juraja Petroviča.