Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.esej
.týždeň

Prvé pôrodnice boli pre padlé ženy

.hana Chorvátová .časopis .esej 06.09.2015

Od začiatku tohto roka vychádzali v .týždni vychádzali články o situácii v pôrodniciach a nebolo to optimistické čítanie. Aj keď sa mnohé zmenilo, pretrváva pocit neosobnosti, strohosti až bezmocnosti rodičiek voči systému. Na otázku, prečo je to tak, pomôže nájsť odpoveď aj pohľad do dejín pôrodníctva.

.týždeň

Čo si pre neho urobil?

.tomáš Hupka .časopis .esej 29.08.2015

Podobenstvo o milosrdnom Samaritánovi z Lukášovho evanjelia poznáme všetci. Židovská tradícia naň však prináša iný pohľad. A tým mení aj posolstvo celého podobenstva.

.týždeň

Ako sa libertariáni mýlia

.dalibor Roháč .časopis .esej 23.08.2015

Či je v Bielom dome republikán, alebo demokrat, americkí libertariáni sú vždy nespokojní s americkou zahraničnou a bezpečnostnou politikou. Skepticky vidia akúkoľvek aktívnu rolu, ktorú by Amerika mohla vo svete zohrávať.

.týždeň

Nekrvavé umrtvení okupované země

.pavel Bratinka .časopis .esej 16.08.2015

Vpád cizích vojsk do Československa v srpnu 1968 nebyl na první pohled žádnou jedinečnou událostí. Během lidských dějin byly vpády vojsk nebo hord na cizí území spíše běžnou událostí než nějakou výjimkou.

.týždeň

Keď naša myseľ zarastie trstinou...

.tomáš Zálešák .časopis .esej 09.08.2015

Obdobie „bojujúcich štátov“ v Číne v rokoch 475 – 221 pr. Kr., kalendárne sa približne kryjúce s úpadkom a koncom dynastie Čou, bolo obdobím politickej krízy, intelektuálne plodným, ale rozhodne nie príjemným. Do tejto doby spadá aj život majstra Čuanga Cʼ (cca 370 – 301 pr. Kr.). 

.týždeň

Špióni, lži a sila pravdy

.jeffrey Gedmin .časopis .esej 03.08.2015

„Kde sa začína utajovanie a tajnostkárstvo, tam neresť a lotrovstvo nikdy nie sú príliš ďaleko,“ napísal kedysi anglický esejista Samuel Johnson. Prinášame vám štyri lekcie, ktoré vyplývajú z histórie Rádia slobodná Európa/Rádio sloboda vo vojne proti autoritárskej propagande.

.týždeň

Toľko zrady a zapredanosti vidím

.stanislav Vallo .časopis .esej 26.07.2015

Koncom júla pred 140 rokmi sa v Pribyline narodil Ján Lajčiak. Stanislav Vallo napísal pri tejto príležitosti esej, ktorá je akýmsi rozhovorom ponad čas s týmto významným teoretikom kultúry i sociológom.

.týždeň

Malá Odesa

.emine Ziyatdinova .časopis .esej 16.08.2014

Môj zvyčajný prúd myšlienok sa zastavil a myseľ úplne stíchla počas tej polhodiny, keď som kráčala po Neptune Avenue ku Brighton Beach. Okolo mňa sa množili nápisy v azbuke. Slogany a reklamy na budovách mi pripadali známe – a to som tu ešte nikdy nebola.

.týždeň

Bratislavský päťuholník

.ferenc Czinki .časopis .esej 03.08.2014

Spisovateľ Ferenc Czinki prežil na jar tohto roku niekoľko týždňov v Bratislave ako maďarský štipendista Medzinárodného vyšehradského fondu. Počas svojho pobytu absolvoval „subjektívnu gastro-urbanistickú pochôdzku” po meste a o tom, čo videl, napísal túto literárnu reportáž.

.týždeň

Iný vesmír

.štefan Hríb .časopis .esej 22.06.2014

Keď som sledoval inauguračný deň nového prezidenta, mal som okrem nádeje, že hlava tohto štátu bude po 20 rokoch konečne dôstojná, ešte jeden neodbytný pocit: akoby sa viackrát stretli iné, neprekrývajúce sa svety, ktoré sa nemôžu dorozumieť, ani keby veľmi chceli.