Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Akcia .týždňa: Presvedč jedného nevoliča
.ekonómovia o kríze
.týždeň

Dalibor Roháč: Paralelná realita

.dalibor Roháč .časopis .ekonómovia o kríze 17.11.2012

Aj keď o bezprostrednej platbe 32,6 miliardy eur, ktoré Gréci potrebujú, sa rozhodne až 20. novembra, ministri financií eurozóny sa už teraz rozhodli dať Aténam viac priestoru na to, aby si svoje financie dali do poriadku.

.týždeň

Bájky o šetrení

.juraj Karpiš .časopis .ekonómovia o kríze 11.11.2012

Ľahšiu časť eurokrízy máme za sebou. Doteraz stačilo rozdávať sľuby. No pomaly treba začať zháňať peniaze na ich plnenie. Šetrením. A to bude bolieť. Niektorých asi viac, iných menej, isté však je, že to bude bolieť všetkých. A preto sa do toho nikomu príliš nechce.

.týždeň

Dalibor Roháč: Európu zachráni iba Nemecko

.dalibor Roháč .časopis .ekonómovia o kríze 14.10.2012

Angelu Merkelovú vítali minulý týždeň v Aténach transparenty parafrázujúce text Bertolda Brechta: „Angela neplač. V špajzi už nič neostalo.“ Nie je ťažké sympatizovať s obyčajnými Grékmi – kto z nás by chcel zažívať prudkú hospodársku kontrakciu, vysokú nezamestnanosť a vládu, ktorá nie je schopná splniť svoje finančné záväzky?

.týždeň

Dalibor Roháč: Ako von z krízy

.dalibor Roháč .časopis .ekonómovia o kríze 15.09.2012

Regulácia brzdí schátranú európsku ekonomiku – a z krízy by jej preto najviac pomohla dôkladná regulačná reforma.

.týždeň

Šlamastika pokračuje

.juraj Karpiš .časopis .ekonómovia o kríze 08.09.2012

Máme za sebou ďalšie kľúčové zasadanie rady guvernérov ECB. Trhy sa nadchli, Nemci zatínajú zuby. Pritom sa vlastne nič nové neschválilo.

.týždeň

Dalibor Roháč: Potrebujeme Hamiltona?

.dalibor Roháč .časopis .ekonómovia o kríze 12.08.2012

V debatách o budúcnosti eurozóny sa často spomína meno Alexandra Hamiltona, jedného z amerických “otcov zakladateľov”. Ako prvý americký minister financií sa Hamilton rozhodol, že americká federálna vláda by sa mala zaručiť za splatenie dlhov amerických štátov po americkej vojne za nezávislosť. Ak by Európa mala štátnika Hamiltonovho kalibru, tak by sa rovnako aj európsky kontinent dôveryhodne zaručil za dlhy Grécka a Portugalska. Bývalý šéf FED-u Paul Volcker v januári napríklad poznamenal, že „Európa sa nachádza vo svojom hamiltonovskom momente, ale, žiaľ, nemá nijakého Alexandra Hamiltona na obzore.“

.týždeň

Juraj Karpiš: Neznesiteľná ľahkosť zadlžovania

.juraj Karpiš .časopis .ekonómovia o kríze 29.07.2012

Stredajšie zasadanie vlády bolo historické. Nechajme bokom snahu vlády úplne zoštátniť a monopolizovať sektor zdravotného poistenia, zasadanie vlády bolo výnimočné najmä tým, že nás vyšlo pekelne draho: kvôli odhlasovaniu 100-miliardovej pomoci španielskym bankám.

.týždeň

Dalibor Roháč: Čas pre európsku Tea Party?

.dalibor Roháč .časopis .ekonómovia o kríze 14.07.2012

Každý nový deň súčasnej krízy prináša udalosti, ktoré boli ešte pre pár rokmi nemysliteľné. Nedávno napríklad Wolfgang Schäuble, nemecký minister financií, kritizoval ústavný súd svojej vlastnej krajiny za to, ako pomaly rozhoduje vo veci trvalého eurovalu.

.týždeň

Juraj Karpiš: Zvaľte euroval

.juraj Karpiš .časopis .ekonómovia o kríze 23.06.2012

Eurozóna je v plameňoch a európski lídri namiesto hasenia okolo nej stavajú múr. Mali by sme si dať pozor, nech sa nezamurujeme na tej nesprávnej strane.

.týždeň

Dalibor Roháč: Čo so Španielskom?

.dalibor Roháč .časopis .ekonómovia o kríze 17.06.2012

Americká herečka Mae Westová zvykla hovoriť, že keď mala na výber medzi dvoma zlami, vždy si vybrala to zlo, ktoré ešte neskúsila. Takáto rada pre život je možno nezodpovedná, ale rovnako je nezodpovedná snaha európskych lídrov skúšať to isté zlo stále dokola.

  • 1
  • 1. stránka z 4
  • 2
  • 3
  • 4