Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.ekonómovia o kríze
.týždeň

Dalibor Roháč: Investície do rómskych detí

.dalibor Roháč .časopis .ekonómovia o kríze 24.03.2012

Slovensko je v roku 2012 určite lepším miestom pre život než pred desiatimi či dvadsiatimi rokmi. Napriek tomu je znepokojujúce, že v krajine existuje etnická skupina, ktorá sa na ekonomickom raste a užívaní si jeho plodov podieľala vo veľmi obmedzenej miere: Rómovia.

.týždeň

Hrozí ECB bankrot?

.juraj Karpiš .časopis .ekonómovia o kríze 17.03.2012

Európska centrálna banka nakupuje v snahe o stabilizáciu trhov dlhopisy otáznej kvality. Poskytuje komerčným bankám úvery, kryté iba pochybným zábezpekami. Toto rizikové správanie prinesie straty, ktoré u niektorých komentátorov vyvolávajú obavy o solventnosť ECB. Tá však nikdy zbankrotovať nemusí.

.týždeň

Ján Tóth: Nie vždy vyhráva intuícia

.ján Tóth .časopis .ekonómovia o kríze 11.03.2012

Psychológ Daniel Kahneman dostal v roku 2002 Nobelovu cenu za ekonómiu ako jediný neekonóm. V svojej novej knihe Rozmýšľajúc – rýchlo a pomaly sa zaoberá spôsobmi, ako sa ľudia pozerajú na svet.

.týždeň

Juraj Karpiš: Grécka katastrofa

.juraj Karpiš .časopis .ekonómovia o kríze 04.03.2012

Do Grécka smeruje druhý záchranný balík. Len samotné Nemecko prispeje vyše 36 miliardami eur. Na aténskych uliciach napriek tomu vidno vlajku EÚ s hviezdičkami usporiadanými do podoby hákového kríža a na demonštráciách sa pália nemecké zástavy. Nevďačnosť? Skôr reakcia na ďalší danajský dar.

.týždeň

Dalibor Roháč: Prečo byť optimista

.dalibor Roháč .časopis .ekonómovia o kríze 25.02.2012

„Ja som optimista,“ spieva v známej piesni František Krištof Veselý a dodáva, že sa „tomu dobre vodí, kto sa nenarodí.“ V dnešnej situácii, poznačenej dlhovou krízou, ako aj dlhodobou stagnáciou západných ekonomík, nie je ľahké  vyhnúť sa takémuto chmúrnemu záveru.

.týždeň

Juraj Karpiš: Zlato je späť

.juraj Karpiš .časopis .ekonómovia o kríze 18.02.2012

Zrušiť americkú centrálnu banku a vrátiť sa k zlatému krytiu dolára dlhodobo presadzuje republikánsky kandidát na  prezidenta Ron Paul. K obhajobe zlatého štandardu sa nedávno pripojil ďalší kandidát Newt Gingrich. Čo na tom zlate vidia?

.týždeň

Ján Tóth: Optimistický nadhľad

.ján Tóth .časopis .ekonómovia o kríze 11.02.2012

Dnešná doba je často pesimistická, slovíčko kríza sa naplno udomácnilo. Nepomáha ani mrazivé počasie. Málokto si všimol, že minulý rok sa vytvorilo 40-tisíc nových pracovných miest na Slovensku v čase, keď vláda zároveň dosiahla druhé najväčšie šetrenie v histórii. Krátkodobý efekt šetrenia je nepríjemný, pretože brzdí rast a zhoršuje situáciu.

.týždeň

Juraj Karpiš: Ďalší summit

.juraj Karpiš .časopis .ekonómovia o kríze 04.02.2012

Máme teda za sebou prvý tohtoročný summit. Tentoraz po dlhom čase údajne nie krízový, ale len taký obyčajný, operačný. Monetárna injekcia morfia zabrala, stovky miliárd eur, naliatych do komerčných bánk z ECB v rámci trojročných úverov koncom decembra, priniesli úľavu na finančných trhoch, pokles rizikových prirážok na talianskych dlhopisoch a tým aj obdobie relatívneho pokoja.

.týždeň

Na peniazoch záleží...

.dalibor Roháč .časopis .ekonómovia o kríze 29.01.2012

...alebo ako môžu protrhoví ekonómovia zachrániť eurozónu.

.týždeň

Juraj Karpiš: Prežije euro?

.juraj Karpiš .časopis .ekonómovia o kríze 21.01.2012

Oslava 13. narodenín eura je vhodným časom na špekuláciu o jeho budúcnosti. Dožije sa tento politický projekt puberty? Na koncepčný pohľad zvrchu je práve ideálna príležitosť.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 3. stránka z 4
  • 4