Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.ekonómovia o kríze
.týždeň

Juraj Karpiš: Ako zachrániť Európu?

.juraj Karpiš .časopis .ekonómovia o kríze 10.06.2012

Kým nová francúzska vláda znižuje odchod do dôchodku a sľubuje, že po dlhých desaťročiach vyrovná rozpočet, Španieli pýtajú peniaze z európskeho válova. A taliansky expremiér Berlusconi medzitým vymyslel plán záchrany Európy. Viac v prehľade udalostí z uplynulých dní.

.týždeň

Ján Tóth: Rozhodne Frankfurt grécke voľby?

.ján Tóth .časopis .ekonómovia o kríze 02.06.2012

O dva týždne budú opätovne parlamentné voľby v Grécku. Je až neuveriteľné, ako táto malá krajina drží v šachu politikov a hospodársku politiku v celej eurozóne. Dôkazom toho je, že dnes si nikto netrúfne automaticky predpokladať „pozitívny“ výsledok. Dokonca aj volebný štáb amerického prezidenta Baracka Obamu sa údajne obáva, či súčasný prezident neprehrá voľby, ak by Grécko teraz odišlo z eurozóny, a to spôsobilo príliš veľký šok pre svetovú ekonomiku. A pritom názor gréckych voličov sa javí nespochybniteľný – drvivá väčšina nechce euro opustiť. Ako je teda možné, že nemáme väčšiu mieru istoty ohľadne výsledku demokratických volieb?

.týždeň

Juraj Karpiš: Ďalší zbytočný summit

.juraj Karpiš .časopis .ekonómovia o kríze 27.05.2012

Na poslednom EÚ summite sa minulý týždeň nedohodlo nič. Teda, nič konkrétne. Zdá sa, že bez akútnej hrozby kolapsu sa veci v Európe dopredu nepohnú.

.týždeň

Dalibor Roháč: ako nekonsolidovať

.dalibor Roháč .časopis .ekonómovia o kríze 20.05.2012

Jedným z prekvapivých rysov novej vlády Smeru je zachovanie relatívne vysokého stupňa ekonomickej gramotnosti na ministerstve financií. Prítomnosť Martina Filka a Antona Marcinčina v tesnej blízkosti ministra, ale aj to, že vláda zdôrazňuje význam stabilizácie verejných financií, naznačuje, že Slovensku nehrozí argentínsky či grécky scénar.

.týždeň

Nedôveryhodný hlavný hrdina

.ján Tóth .časopis .ekonómovia o kríze 13.05.2012

Európa si, na rozdiel od Ameriky, doteraz vybrala tvrdšiu cestu boja s krízou. Európska centrálna banka neskôr znížila úroky a zvíťazila nemecká cesta konsolidácie, ktorú chce nový francúzsky prezident Francois Hollande so svojou rastovou doktrínou skorigovať. Pomôže tým Európe?

.týždeň

Juraj Karpiš: poistení proti inflácii?

.juraj Karpiš .časopis .ekonómovia o kríze 29.04.2012

Prilietajú prvé lastovičky reštrukturalizácie bánk? Príde Holandsko o AAA rating? Španielsko vyhralo bitku, no vojna sa ešte neskončila. Sarkozy chce opäť siahnuť na poklad zakopaný v Európskej centrálnej banke (ECB). Moje čriepky z eurozóny posledných dní.

.týždeň

Dalibor Roháč: Lekcia zo Španielska

.dalibor Roháč .časopis .ekonómovia o kríze 22.04.2012

Tí, ktorí si na základe niekoľkých úspešných dlhopisových aukcií na začiatku tohto roku mysleli, že dlhová kríza v eurozóne sa vyriešila – aj vďaka dočasnému a trvalému eurovalu – sú na omyle. Úspech týchto aukcií bol do značnej miery výsledkom účasti Európskej centrálnej banky, ktorá však pre svoju angažovanosť čelí rastúcej kritike.

.týždeň

Juraj Karpiš: Plavba Titanicom

.juraj Karpiš .časopis .ekonómovia o kríze 14.04.2012

Dnešné problémy Európy sa s obľubou opisujú ako následok americkej finančnej krízy alebo nezodpovedných lokálnych politikov, ktorí príliš popustili uzdu verejných výdavkov. Také jednoduché to nie je. Hlavným páchateľom je samotné euro.

.týždeň

Ján Tóth: Predvolení víťazi

.ján Tóth .časopis .ekonómovia o kríze 07.04.2012

Tradičná ekonomická teória predpokladá logické správanie. Každý človek chce maximalizovať svoje šťastie racionálnym správaním. Táto premisa je veľmi dôležitá, lebo dovoľuje zjednodušene skúmať správanie spoločnosti.

.týždeň

Juraj Karpiš: Evolúcia eurovalu

.juraj Karpiš .časopis .ekonómovia o kríze 01.04.2012

Pred piatkovým stretnutím európskych ministrov financií v Kodani sa objavili správy o možnom navýšení stálej formy eurovalu – Európskeho stabilizačného mechanizmu. Či už k nemu dôjde, alebo nie, kľúčovým hráčom v dlhovej kríze ostane aj naďalej Európska centrálna banka.

  • 1
  • 2
  • 2. stránka z 4
  • 3
  • 4